Myynti ennen vai jälkeen putkirempan?

sijoittaja vattunen

Kun on myymässä sijoituskämppää jossa putkiremontti 2-3 vuoden päästä niin kannattaisiko myydä ennen vai jälkeen remontin? Velkaa noin 10 tonnia. Vai onko sillä ylipäätään muuta väliä kuin että putkiremontin jälkeen menee helpommin kaupaksi?

2

259

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ent. välittäjä

      Putkirempan kustannuksia et saa myydessä pois. Ei sillä ole myynnin kannalta merkitystä, onko sitä tehty vai ei, jos hinta muuten on kohdallaan. Putkirempattu kämppä helpottaa myyntiä siksi, kun markkinahinta ei nouse yhtä paljon kuin rempan kustannukset = ostaja saa "alennusta".

    • eläkesijoittaja

      Hyvä vattunen. Oma kokemukseni on se, että putkiremppa nostaa kämpän arvoa oikein kivasti, jos kämppä on yksiö tai pieni kaksio. Suuremmissa suhteellinen nousu onkin jo maltillisempaa, joten tilanne myynnin kannalta on monimutkaisempi. Siinä vaikuttavat jo paikka ja muut asiat enemmän. Tämä on siis tilanne, jos sijoituskämppä sijaitsee kokoluokaltaan 60000 asukasta ja siitä ylöspäin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      180
      2346
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      58
      1305
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1177
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1137
    5. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      1058
    6. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1049
    7. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1018
    8. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      95
      1000
    9. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      975
    10. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      972
    Aihe