Sähköinen ohjaustehostin (CITY-asennolla) lakkasi toimimasta jokunen viikko sitten. Ensin ajattelin- ei hätää, ei kai se pakollinen ole?
Mut niin se katsastusmies sanoi, että on oltava.
Hinta-arvio merkkiliikkeestä oli 1000e 300e vaihtotyö.
Onko kenelläkään mitään tietoa, että mikä osa mahtaa olla kyseessä, siis se mikä on rikkunut?
Muutamalla satasella näyttäisi saavan purkuosana, mutta vaihtoehtoja on useampia.
Merkkiliikkeestä eivät kertoneet mikä siitä on rikki, totesivat vain 75 eurolla, että rikki on ja uusi maksaa 1300 e asennettuna.
Eli jos joku osaa sanoa, että mitä tässä oikein tekisi, niin kiitollinen olisin.
Fiat Punto 00 sähköinen ohjaustehostin
10
1394
Vastaukset
- Nerwa
Kurkkaa lomakkoon ja sitten joko tilaat merkkiliikkeestä tai ostat purkuosan.
- autotontyttö
Kiitti vinkistä.
Kurkkasin, mutten tullut hullua hurskaammaksi. Edelleenkään en tiedä minkä osan ostaisin.
Mut jeab,
parasta varmaan kysellä asiaa jostain muualta.
Kiitos kuitenkin, että yritit. - määmy
Tietämättä asiasta enempää, maksetusta tutkimuksesta pitäisi tulla erittely, missä vika. Huonolla onnella sieltä on irti piuha tai sulake palanut.
Keskiviikon Iltalehdessä oli kertakäyttötavaroista.
Siinä mainittiin tyyliin "Vaikka vika olisi pienestä viasta, joutuu ostamaan koko osan".
Esim. Saab 90 mallin kierroslukumittarissa on Saabin tilaama diodi jota ei saa irtonaisena, eli on ostettava uusi kierroslukumittari, mikäli haluaa sen toimivan.- EX-PUNTOSTI
Onkohan siinä tehostinta,munkin puntossa piti rekkariotteen mukaan olla ABS-JARRUT,mutta ei siinä sellaisia ollut sanoivat vaan että ite oot tietos antanut vaikka eipä AUTON OSTAJA REKISTERIOTETTA TEE IKINÄ,fiat puntot on TODELLA HUONOJA AUTOJA...Kannattaa vaihtaa merkkiä siinä ei häviä mitään...
- hmmmmm1
Kaikissa autoissa tulee joka vuosi jotain vaihdettavaa/korjattavaa. Ja jos ei tule, niin sitten oikeasti laiminlyö autonsa huoltamisen.
Fiat Punto ei sinällään ole huono auto, mutta hyvänkin auton pilaa kehno maahantuoja ja kalliit huoltohinnat. Enpä muuten hommaisi mitään 2000-luvun autoa, jos oikeasti haluaisin välttyä kalliilta reissuilta pajalle.
- stiilosti
Katso >varaosahaku< sieltä löytyy useampikin vaihtoehtoja. Ei sen vaihto nyt kiinan konsti ole. Kannattaa ensin tarkistaa se, että onko tuo vaihtokytkin kunnossa. Tosin jos merkkikorjaamo on sen testannut voisi olettaa, että ko osa on vaihtokunnossa.
- italy
Autoilu on kallista, ei mitään osia ilmaiseksi saa.
- määmy
Merkkiliikkeen korjaamon tarkoitus on myös saada myydyksi mahdollisimman paljon varaosia. Joten pelkkä sulakkeen palaminen saattaa tuottaa ylimääräisiä kuluja.
- fiat punto 01
Jos vaan viitsitte lähettää mulle pelkän moottorin niin saisin korjauttua 110e ja jos ei korjaannu niin ei tarvitse maksaa mitään. Voitte lähettää moottorin tai haen itse pääkaupunkiseudulta:
Sähköposti: [email protected]
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3422770SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis582235Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781929Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis641569- 1401512
- 601044
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021009Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li7898Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön200815- 36719