Onko maastoauton vuotuiset kulut kuinka paljon suuremmat kuin henkilöautossa? Verot ja vakuutukset ovat tietysti kalliimmat kuten rengastuskin.
Perushuollot ym. tuleeko lisäkuluja?
Diesel Grand Cherokee 2005-2008 harkinnassa.
Perushuollot ym. tuleeko lisäkuluja?
Diesel Grand Cherokee 2005-2008 harkinnassa.
Vastaukset 9
Vanhimmat
käyttövoimavero on ihan reilun kokoinen, menee kokonaismassan mukaan. Rengastus ei ole sen kalliimpi ja kestävät paremmin kuin hlöautossa.
Noissa jenkeissä tahtoo huollot olla kalliiat ainakin merkkilikkeissä.
On oikein pirun kallista. Jo pelkästään kulutus on tuplaten henkilöautoon nähden, huollot ja varaosat on kalliita, verot, enkä sitten kyllä tiedä mistä niitä henkilöauton renkaiden hintaisia renkaita saa? Siis sellaisia, joilla voi ajaa myös tiellä?
Kyllä maasturin, varsinkin oikean maasturin pitäminen on taloudellisesti ihan pöllöä hommaa, mutta kun siihen on tottunut, niin ei osaa ilmankaan olla.
no, eikö sedani enää kelpaa? ;)
Joo, renkaat maksaa aina sen tonnin per kierros, ihan perusrenkaat 235-17 tuumaa.
Merkkiliikkeessa on kallista huollattaa. Mutta, jos vahankin itse viitsii itse huoltaa niin saastaa paljon. Jeeppi on hyva auto.
Nelivedossa huoltokohteita aina hieman enemmän. Jos kovin loppuun ajettua yksilöä ei hanki ja pystyy välttelemään merkkiliikkeen huoltoja ja varaosia, niin ylläpito tuskin tulee kovin paljoa kalliimmaksi.
Onhan noissa perushenkilöautoihin verrattuna runsaampi varustelutaso ja muutenkin enemmän sitä tekniikkaa, joka voi vikaantua. Mitään sekundalaatua nämä ei kuitenkaan ole. Kannattaa tutustua tyyppivikoihin.
Tuon ikäisillä dieseleillä yhdistetyt kulutukset alle 10l/100km.
Maasturin kulun on noin kaksi kertaa henkilöauton kulut. Ei suositella perseaukisille lainkaan.
Millaisen henkilöauton?
No esim. aloittajan aikoman Grand Cherokeen kulut ovat melko tarkkaan tuplasti ison dieselfarmarin kulut. 30-40 % joka tapauksessa.
Polttoainekulut jo yksistään ovat puolet kalliimpia (kulutus käytännössä 10-14 l /100 km), varaosat taas ovat yli puolet kalliimpia.
Renkaat ovat 30 % kalliimmat, dieselvero 30 %, vakuutukset 30-40 % jne..
Tiedän, kun itsellä on tuollainen auto. Mutta mielelläni maksan. Tai melkein aina, välillä hiukan kirpoo..
Joo, taitaahan tuo vähän kalliimaksi tulla kuin tavallisen henkilöauton pitäminen. Tosin nykyinenkin ajopeli hörppää bensaa n. 10,5 l satasella seka-ajossa, eikä ole edes neliveto. .
Kovaa henkistä painia joutuu käymään väistyykö Volvo Jeepin tieltä.