Kitakielekkeen turvotus

Eilen kotiin päässyt

Olin edellispäivänä sappikivien ja sappirakon tähystysleikkauksessa. Leikkaus tehtiin täydellisessä nukutuksessa. Herättyäni kitakieleke oli turvoksissa ja on sitä edelleen. Kieleke otaa kurkkuun ja kieleen kiinni enkä pysty puhumaan koska on tunne että täytyy oksentaa. Onko tietoa kauanko tämä kitakieleke on turvoksissa ja miten sitä tunnetta voi helpottaa? Jäätelöä syömälläkö?

9

4859

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eilen kotiin päässyt

      Koska kukaan ei vaivautunut vastaamaan kysymykseeni niin vastaan siihen sitten itse. Leikkauksesta on nyt kulunut kaksi ja puoli viikkoa. Kitakieleke oli nukutuksessa murjottu niin että se oli aivan liilan punainen ja sen pää oli valkoinen, aivan kuin siinä olisi ollut joku rakkula. Puhuminen oli tiistain leikkauksen jälkeen perjantai aamuun asti käytännössä mahdotonta koska kuten avausviestissäni kerroin aina kun puhui kitakieleke otti kieleen kiinni ja tuli tunne että pitää oksentaa. Perjantaina tämä oksennusrefleksi häipyi ja pystyi jo puhumaan. Kitakieleke oli silti vielä turvoksissa seuraavankin viikon. Kipeä se ei missään vaiheessa ollut mutta hampaiden pesu oli vaikeaa koska silloin kieleke tuntui tuolla kielen päällä. Itse asiassa kielekkeen kokonaan parantuminen kesti jota kuinkin kaksi viikkoa. Kerron tämän asian siksi että jos jollain toisella on sama juttu niin tietää että kyllä se kitakieleke siitä ajan kanssa paranee. Itselläni ei jäätelön syönti auttanut asiaa, tosin ei se sitä pahentanutkaan.

    • kuinka kauan kestää että turvotus hellittää

    • Mikä auttaa tähän vai meneekö se itsestään pois

    • Samilacwaa

      Kiitos tästä tiedosta "Eilen kotiin päässy"! Kamppailen itse juuri saman asian kanssa, eikä tuo jäätelönsyönti auttanut... Perhana, toivottavasti toipuu seuraavaan työpäivään mennessä.

    • Anonyymi

      Itselläni on kitakieleke turvonnut nyt mahdollisen nielutulehduksen yhteydessä. En tosiaan pysty puhumaan ilman yökkäysrefleksiä kun kieleke tarttuu joka paikkaan kiinni.

      Nyt on mennyt jota kuinkin päivä tämän ongelman kanssa, toivottavasti poistuu pikaisesti sen jälkeen kun saan jonkun lääkekuurin tähän tulehdukseen.

      • Anonyymi

        En siis ole saanut vielä mitään kuuria kun tulokset nieluviljelylle saadaan vasta maanantaina (jos silloinkaan, kun on tämä lakkokin).


    • Anonyymi

      Minulla vain kipeytyi kurkku ärhäkästi yhtenä päivänä ja on ollut nyt viisi päivää vaihtelevasti kipeä ”syvältä nielusta”. Mitään peitteitä ei näy eikä muita oireita ole. Tänään huomasin kitakielekkeen pään olevan valkoinen, mistähän tuo mahtaa johtua. Pitänee käydä näyttämässä kurkkua lääkärille.

      • Anonyymi

        Saitko vastaustasta tohon valkoiseen päähän liittyen? Mulla meinaa sama tilanne nyt


    • Anonyymi

      Aloitus on vanha, mutta aiheena aina ajankohtainen.
      Jos leikkauksen ajaksi nukutetaan, yleensä silloin ihminen intuboidaan, eli laitetaan hengitysputki nielun kautta henkitorveen.

      Putki usein ärsyttää kurkkua, nielua, joten jälkeenpäin voi olla turvotuksia, äänen tuoton ongelmaa, kipua, kurkun ärtyneisyyttä.
      Yleensä ne menevät ajan myötä ohi.
      Itselläni tosin vuosia sitten äänihuulet lievästi halvaantuivat ollessani pitkään hengityskoneessa.
      Putki oli jotenkin vaurioittanut äänihuulia. Se ei varmaankaan ole kovin yleistä, suurin osa potilaista toipunee ihan hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      123
      2448
    2. 134
      1905
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1246
    4. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      106
      1225
    5. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      77
      1111
    6. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      33
      1091
    7. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      45
      1049
    8. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      24
      1036
    9. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      83
      1009
    10. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      9
      944
    Aihe