Oli taas hyvä ohjelma YLEllä! :O

Ulkolinja: Juutalaiset USA:n ruorissa? YLE TV1 to 21.50 - 22.40

Yhdysvalloissa juutalaisten AIPAC -järjestön väitetään kontrolloivan pörssikauppaa, elokuvateollisuutta, mediaa ja valtakunnanpolitiikkaa. Miten AIPAC toimii, vai ovatko puheet juutalaisten ylivallasta vain myytti?

Ohjelma toi esiin sen, että USA:n juutalaislobby ei suinkaan ole pelkästään AIPACin äärikonservatiivista hihhulointia, vaan rinnalle ja ohi on noussut vasemmistoliberaalimpi J STreet, joka puhuu kahden valtion ratkaisun puolesta ja vastustaa Israelin miehitysvaltaa.

HYVÄ!
566
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Juutalaisista on tullut ateisteja, siitä se johtuu.

Äänestä

sinäkin oppia heistä. Sinne pitää saada kaksi valtiota neuvottelujen kautta. Sinun suunnitelmasi Suur-Palestiinasta ovat järjettömiä.

Voisit jossain vaihessa kertoa onko palestiinalaisten puolella osapuolta neuvotteluihin. Nyt jopa Fatah on sanonut ei kiitos neuvotteluille. Itse olet kertonut, että on olemassa Hamasin rauhanjoukkoja. Olen ollut hämmästynyt sellaisten jaukkojen olemassaolosta, koska Hamas ei ole edes halunnut rauhaa vaan vain tulitauon. Mielelläni kuulisin sellaisista joukoista, mutta turhaa tämä on, koska et osaisi kuitenkaan kertoa sellaisista. Mielikuvitustahan sinulla kyllä on on, mutta kun pitäisi elää täällä arkielämässäkin.

Äänestä

Kyllä jokainen täysjärkinen tietää että sekä Israelissa että diasporassa ei oll parissa olla yhtä mieltä juuri mistään eikä kukaan tiedä mikä olisi paras ratkaisu siihen että Israel säilyisi ja rauha saataisiin, mutta ainakaan se ei ole se että palestiinalaiset loputtomasti joutuvat elämän miehityksen alla. Hamas ja Iran ajavat ihan muuta agendaa, me kaikki jotka kannatamme Palestiinan valtioita Israelin rinnalle joudumme ottamaan senkin huomioon.
Muutos Iranissa olisi välttämätön rauhan saamiseksi, Iranin kansakin kärsii mielettömän ja kovan pappisvallan alla, ikävä kyllä moni luulee ajavansa Palestiinan asiaa hurraamalle Iranille, myös sinä KTS olet tehnyt niin.

Äänestä
  • Kinnität huomiota oikeisiin asioihin. Israel on jo pitkään tullut varsin hyvin toimeen naapurivaltioidensa kanssa. Levottomuutta ovat aiheuttaneet Iranin etäpesäkkeet Hamas ja Hizbollah.

    Äänestä

Niinhän se on. Iran yllyttää ja aseistaa niitä palestiinalaisten äärisiipiä jotka eivät ole valmiita kahden valtion ratkaisuun.Iran näkee tuon toiminnan hyväksi itselleen, mutta palestiinalaisille se ei ole tuonut eikä tuo mitään hyvää.
Sama Hizbollan osalta, Llibanon on sen toiminnan seurauksista eniten kärsinyt jopa Israelia enemmän , eikä kukaan muu ei ole voittanut kun Iran.Vasta kun Iran saadaan eroon kofliktin ylläpidosta sen ratkaiseminen on mahdollista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


KTS (Ei kirj.) kirjoitti:

Ulkolinja: Juutalaiset USA:n ruorissa? YLE TV1 to 21.50 - 22.40

Yhdysvalloissa juutalaisten AIPAC -järjestön väitetään kontrolloivan pörssikauppaa, elokuvateollisuutta, mediaa ja valtakunnanpolitiikkaa. Miten AIPAC toimii, vai ovatko puheet juutalaisten ylivallasta vain myytti?

Ohjelma toi esiin sen, että USA:n juutalaislobby ei suinkaan ole pelkästään AIPACin äärikonservatiivista hihhulointia, vaan rinnalle ja ohi on noussut vasemmistoliberaalimpi J STreet, joka puhuu kahden valtion ratkaisun puolesta ja vastustaa Israelin miehitysvaltaa.

HYVÄ!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu