LongLife Service / LongLife öljyt

...

6

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • arvometalli

      Jos siellä auton käyttöohjekirjassa sanotaan, että moottorissa tulee käyttää tietyn laatuluokituksen täyttävää öljyä, niin silloin koneeseen ei todellakaan muuta kaadeta. Jokaisessa erikoisöljyssä on tietynlainen lisäaineistus ja jos se puuttuu, niin ei synny kuin tuhoa.

      • Longlife tai ei

        Tietyn laatuluokituksen täyttävää öljyä on käytettävä Longlife ajossa. Eri laatuluokituksen täyttävää öljyä voi sitten käyttää "perinteisesti", eli 15 tkm:n tai yhden vuoden öljynvaihtoväleillä. Nämä öljyt eivät "kestä" pitkiä vaihtovälejä.

        http://www.autowiki.fi/index.php/VAG-moottoriöljy sivulla näkee vähän mitä luokituksia löytyy. Taulukosta puuttuu mielestäni tieto mikä luokitus pitää olla jos käyttää "perinteistä" kiinteää 15 tkm / 1 v vaihtoväliä eikä Longlife huoltoväliä.

        Longlife öljyt ovat sen verran arvokkaita ettei niitä kannata turhaan käyttää perinteisessä vaihtovälissä. Siihen riittää "tavallinen" öljy, kunhan on tarpeeksi laadukas. Kysymys kuuluukin että mikä on riittävä luokitus tällaiselle öljylle.


    • en usko mitään ikinä

      mikähän aloittajan tarkoitusperät oikein ovat?
      Siis hyvä tietää mitä ohjekirjassa lukee, voihan pieru.

      • Kai sitten sitä että

        Hyvä tietää että piktien huoltovälien Longlife öljy pitää täyttää tietyn laatuluokan kun taas kiinteän vaihtovälin öljylle riittää "pienempi" laatuluokka.


      • muinaista puuhaa
        Kai sitten sitä että kirjoitti:

        Hyvä tietää että piktien huoltovälien Longlife öljy pitää täyttää tietyn laatuluokan kun taas kiinteän vaihtovälin öljylle riittää "pienempi" laatuluokka.

        Esson papat haluaa vaihdella öljyjä yhtenään, kun ne ei opi enään mitää uutta.


      • Oma on valinta
        muinaista puuhaa kirjoitti:

        Esson papat haluaa vaihdella öljyjä yhtenään, kun ne ei opi enään mitää uutta.

        Ei ole pakko ajaa Longlife-öljyillä. Saa vapaasti valita haluaako maksaa kalliista Longlife huollosta jossa ajotietokone joudutaan "koodaamaan" kuin ei itse siihen kykene vai vaihtaako itse öljyt ja suodattimet kiinteän vaihtovälin mukaan (15 tkm tai 1 vuoden välein, riippuen siitä kumpi tulee ensimmäisenä vastaan).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      301
      7654
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      85
      5979
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      167
      3538
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      32
      1997
    5. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      192
      1875
    6. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      19
      1698
    7. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      36
      1579
    8. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      44
      1484
    9. Miksi haluat alentaa muita?

      Luulin sinua niin erilaiseksi, poikkeavan hyväksi, olin väärässä.
      Ikävä
      22
      1431
    10. Heih! Vieläkö ehtii laittaa auringonkukat kasvamaan?

      Kerkeekö auringonkukat kukkimaan, kun upottaa auringonkukan siemenet kävelyreittien varrella multiin? Vai onko jo ihan
      Maailman menoa
      65
      1398
    Aihe