mitäs jos tehtäs sellanen juttu, et annetaan jumalan hoitaa jatkossa omat asiansa ja me ihmiset pysytään erossa sen hommista.
Eli kun jumala haluaa julistaa asiansa ihmisille, hän tehköön sen itse. Ja kun häntä täytyy puolustaa, annetaan hänen toimia omin voimin suuruudessaan.
Vai mitä?
Muuten tässä tulee sellanen olo, että ihminen selittää jumalan olevan olemassa, ja varmistuakseen siitä että näin on, tekee itse kaiken jumalan puolesta. Kun huonot ajat kohtaavat voidaan syyttää saatanaa ja hyvin mennessä kiitetään jumalaa. Emmehän halua tämän menevän väärään kohteeseen? Emmehän?
Eli kun jumala haluaa julistaa asiansa ihmisille, hän tehköön sen itse. Ja kun häntä täytyy puolustaa, annetaan hänen toimia omin voimin suuruudessaan.
Vai mitä?
Muuten tässä tulee sellanen olo, että ihminen selittää jumalan olevan olemassa, ja varmistuakseen siitä että näin on, tekee itse kaiken jumalan puolesta. Kun huonot ajat kohtaavat voidaan syyttää saatanaa ja hyvin mennessä kiitetään jumalaa. Emmehän halua tämän menevän väärään kohteeseen? Emmehän?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Emme
Toiveesi mukaisesti on Jumala on 2000 vuotta toiminut, mutta ihmiset eivät vaan sitä huomaa.
Golgata oli päätepiste pappien valtakaudelle, kun Jeesus menetti henkensä ja temppelin esiripuu repesi ylhäältä alas, lopetti Jumala ilmestymisen papeille, ja siitä lähtien on valittunsa kutsunut Hesekielille antamansa ilmoituksen mukaisesti:
"Minun laumani on hajonnut, kun se on jäänyt paimenetta, ja minun lampaani ovat joutuneet petojen suihin, kun ne ovat joutuneet erilleen laumastaan. Minun lampaani harhailevat pitkin vuoria, pitkin korkeita kukkuloita, ne ovat hajaantuneet joka puolelle maata, eikä kukaan kaipaa ja etsi niitä.
Sen tähden, paimenet, kuulkaa Herran sana. Näin sanoo Herra Jumala: Minun lampaani ovat joutuneet petojen saaliiksi. Minun lampaani ovat joutuneet kaikenlaisten petojen suihin, koska kukaan ei ole niitä kainnut, koska paimenet eivät ole tunteneet murhetta niistä. Paimenet ovat pitäneet huolta vain itsestään, minun laumastani he eivät ole huolehtineet.
Sen tähden paimenet, kuulkaa Herran sana. Näin sanoo Herra Jumala: Niin totta kuin elän, minä panen paimenet vastaamaan, minä vaadin heidät tilille lampaistani. Enää he eivät saa olla laumani paimenina, enää he eivät saa huolehtia minun laumastani eivätkä omasta hyvinvoinnistaan. Minä pelastan lampaani heidän hampailtaan, enää ne eivät joudu heidän ruoakseen.
Näin sanoo Herra Jumala: Minä etsin itse lampaani ja pidän niistä huolen. Niin kuin paimen pitää huolta lampaistaan, kun ne ovat hajaantuneet hänen ympäriltään, niin minäkin huolehdin lampaistani ja haen ne turvaan kaikkialta, minne ne sumuisena ja synkkänä päivänä ovat kaikonneet."
Jumalan kutsun tulet sinäkin joskus kohtaamaan, jos hänen valittunsa sattuisit olemaan. Se tulee suoraan taivaasta eikä yhdenkään porttopapin suusta.
En tosiaan huomaa jumalan toimintaa, sen sijaan ihmisten toimintaa sitäkin enemmän.
Eli, annetaanpas jumalan hoitaa itse omat asiansa, sen sijaan että jonkun ihmisen tulee tehdä kaikki.
Jumalan toiminta valittujen suhteen käynnistyy vasta sitten, kun hän on jonkun valittunsa lähettänyt kertomaan hänen totuutensa.
Joka tällaisen todistuksen perusteella alkaa kaivata omaan elämäänsä totuutta, aloittaa Jeesus taivaassa rukoilemisen tämän ihmisen puolesta, ja se helpottaa häntä suuresi pääsemään vapaaksi Saatanan synnin kahleista:
"Minä en rukoile vain heidän (siis häneltä jo Hengen ja tehtävän saaneiden) puolesta, vaan myös niiden puolesta, jotka heidän todistuksensa tähden uskovat minuun."
Ei ole mitään sellaista jumalaa, jota esität. Se on vain Mesopotamiasta lähtöisin olleen kansan keksintöä, joka ei pitänyt alueen raaoista jumalista ja ihmisuhreista.
Nämä ihmiset kerääntyivät vähitellen yhteen ja palvoivat omaa jumalaansa, joka lienee kotoisin Midianin maasta.
Vanha testamentti sai varsinaiset piirteensä Babylonian vankeuden aikana, jolloin sinne viety juutalaisten eliitti ja papisto kasasi sen yhteen sekä korosti mm. ympärileikkauksen merkitystä ja YHWH:n monoteistisuutta.
Tässä papisto käytti jo silloin vanhaa menetelmää, syyllistämistä ja rankaisua.
En esitä mitään Jumalaa.
Minkäälaisilla sepostuksillasi et pysty tekään tyhjäksi pitkän elämäni yhta ainaoaa kohtaa.
40 vuotta jatkuneen Jumalan vihan alla elämisestä (se on Raamatun mukainen Jumalan valitun koettelemuksen aika), Kruksen ilmestymiseen, opetuslapseksi ottamiseen, Pyhän Hengen saamiseen ja lopulta hänen todistajaksi lähettämiseen.
Tästä tulee tiistaina. 8.11. kuluneeksi 23 vuotta:
"Jo ollessasi äidin kohdussa minä valitsin sinut tähän tehtävään. Se eläketulo,mikä sinulla on, saa sinulle riittää ja loppuelämäsi olet minun palveluksessani.
Menet, minne minä sinut lähetän ja puhut kaikki, mitä minä käsken sinun puhua.
Älä ihmisiä pelkää, sillä minä olen kanssasi ja pelastan sinut. Äläkä heitä kauhistu,
etten minä kauhistuttaisi sinua heidän edessään.
Ja jos ilman minun tahtoanijohonkin ryhdyt, minä panen sen eteen mustan seinän."
No eihän tuo nyt ole tavatonta, monet luulevat olevansa uusia Jeesuksiakin. Esim. Israelissa osa turisteista saa väistämättä ns. Jeesus-syndrooman.
Eräs parantaja, jonka luo heikkona hetkenä eksyin, kertoi Jeesuksen puhuneen hänelle katonrajasta.
Se, että kuvittelet saaneesi jumalalta käskyn, ei tarkoita että jumala oikeasti antoi sen sinulle. Meillä ihmisillä kun on vahva mielikuvitus.
http://www.koemuutos.fi/uskon-perusta/
Ei ole näkynyt jumalan toimintaa, ihmisten sen sijaan...
Enkä ole kiinnostunut uskottelemaan itselleni valheita.
Sanotaan vielä näin, että Jos Jumalan sana, Jumalan laki eli 10 käskyä ei kelpaa sanantarkasti, eikä Jeesuksen opit kelpaa sanantarkasti, eikä Suomen perustuslaki kelpaa sanantarkasti ohjenuoraksi miten olla ja elää ihmisiksi, niin maasta saa poistua sellaiseen maahan joissa niitä ei ole - silloinhan henkilö on paratiisissaan.