Onko niitä erämiestaitoja porukalla vielä tallella?

Pörrääjä

Kuanko uskoisit itseksesi selviytyväsi hengissä luonnossa nyt jos varusteinasi olisi ainoastaan päälläsi olevat syysulkoiluvaatteet?

12

228

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pörrääjä

      niin siis kauanko.

    • No kuule, en tiijä! :D

      • Pörrääjä


    • Aika pitkään jos tikut pysyis kuivina.

    • maalikylän man

      No jos sydäntalven pakkasilla helikopterilla laskettais vaikkapa Lapin isolle kairalle, niin tiukkaa se tekisi ilman muita varusteita kuin lämpimät vaatteet.
      Meikällä se olis menoo ilman kompassia, karttaa en osaa edes kunnolla käyttää.

      • Pörrääjä

        Semmonen kompassikoru olisikin aika hyvä lahjaidea, voisi olla nimeltään vaikka elämänkompassi. Pitääkin laittaa korvan taa, siis idea eikä kompassi ;)


    • Tuskin montakaan päivä pärjäisin, jos ei ees lääkkeitä olis taskussa, tulitikuista puhumattakaan. Eihän tähän aikaan ole edes mitään syötävää. Yöllä pimeässä luultavasti pelkäisin niin paljon että saisin sydärin. :/
      Mutta jos olisi seuraa, tilanne ei ehkä olis niin toivoton.

      • Pörrääjä

        Heh, riippuu tietty seurasta ;)

        Jos on säännöllinen lääkitys niin pitäis aina olla pillerirasia matkassa missä olis muutaman päivän lääkkeet, semmonen pillerikoru vois olla hyvä lahjaidea ;)


    • En päivääkään. Mä kuolisin kylmyyteen saman tien.

      • Pörrääjä

        No kyl sä pysyisit lämpösenä ellet kastelis ittees. Johonkin suojasaan paikkaan vois tehdä semmosen sammalpedin :) Aika tärkeetä olis heti virittää joku vedenkeräyssydeemi.


    • Mut eikös niissä sammalissa kulje kaiken maailman ötököitä... :(
      Mä en voi kestää niitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      126
      5636
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      97
      4857
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      140
      4814
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      393
      2380
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      130
      2286
    6. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      2
      1997
    7. 109
      1876
    8. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1607
    9. 382
      1363
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      60
      1203
    Aihe