Kelluva uloste?

pelkoinen

Ulosteeni on ollut kelluvaa jo useamman kuukauden. Syö paljon kasviksia, hedelmiä ja välillä puuroa että saisin kuitua. Ja muutenkin syön suht terveellisesti, jos viikonloppuja ei lasketa. Liikun myös useamman tunnin viikossa.
Luin että kelluva uloste johtuu jostain häiriöstä suolessa. Haiman vajaatoiminta, jokin muu imeytymishäiriö (rasvan), suolistosyöpä, keliakia..
Keliakiaa pelkään. Olen aina ollut kerkkävatsainen ja varsinkin leivän ja puuron jälkeen turvottaa. Ilmavaivoja on myös päivittäin todella paljon.
Usein ummetusta mutta silloinkin uloste kelluu. Se siis kelluu aina, vaikka olisi löysääkin.
Alkoi vain pelottamaan, kun etsin tietoa netistä.. Olen 19-vuotta, enkä todellakaan halua sairastua mihinkään keliakiaan. :s Pitäisikö käydä lääkärissä?

13

7840

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pidä huolta

      Saattaa olla aivan hyväkin asia. Kun syö kuitupitoista ruokaa, niin uloste on kelluvaa.
      Kokeile olla muutama viikko ilman maitoa ja maitotuotteita. Vaikkei olisi laktoosi-intoleranssi eikä maitoallergiaa niin minulla ainakin maito aiheuttaa ilmavaivoja ja mahan kurinaa ym.

      • Kaikkea hyvää

        Jep, lainaus Karppaajien sivuilta

        Kuidut :

        - ”Ravinnon kuitupitoisuus on sopiva silloin, kun uloste jää WC-altaassa kellumaan veden pinnalle. Jos uloste uppoaa veteen, on kuidun saanti liian vähäistä.”


    • mummo

      aika ristiriitoisija tietoja kelluvasta ulosteesta

    • toimii.

      Viljat ja/tai maitotuotteet pois. Kokeile kumpi pahentaa oireita.

      Lisäksi C-vitamiinia ja D-vitamiinia tarvii purkista.

      C-vitamiinia 500-1000mg / vrk
      D-vitamiinia 100µg / vrk

      Tärkeä D-vitamiini, Lääkäri Antti Heikkilä
      http://www.katsomo.fi/?progId=140659

      Parhaimmat maitohappobakteerit (aina antibioottikuurin aikana ja jälkeen vähintään 6kk), joten muut kannattaa jättää kaupan hyllylle:


      Dr. Ohhiran probiootti
      Normaali probiootti kasvatetaan suojatusti labrassa, pakastekuivataan ja laitetaan vähän inuliinia tai makeutusainetta evääksi kapseliin tai pileriin. Seurauksena on melkoinen "die off rate", eli lukema paljonko bakteereista on kuollut siinä vaiheessa kun laitat sen suuhun, verrattuna valmistushetkeen. Usein tämä on jopa 80%. Saat siis vain 20% "elossa" olevia bakteereita, jotka nekin on koko elämänsä kasvaneet suojatusti, ja ottavat kovaa turpaan suolistosi pahoilta bakteereilta. Apua on näistäkin silti, mutta aika vähän.

      Ohhiran probiootti on siis Japanilainen alunperin. Se valmistetaan sekoittamalla 40 eri kasvista, hedelmää, merilevää yms. ravintososeeksi. Tähän istutetaan 12 bakteerikantaa, ja annetaan seoksen fermentoitua 3 VUOTTA. Mitä tapahtuu tässä? Bakteerit kilpailevat kolme vuotta elintilasta ja ajan loputtua jäljellä on vain kovimman luokan hyvät bakteerit. Heikot sortui elon tiellä jne, voittajat jäi. Näitä sinä haluat taistelemaan vatsasi hyvinvoinnin tueksi, et niitä lellittyjä maljassa kasvatettuja kermaperseitä. Ohhira sisältää myös ainutlaatuisen TH10-bakteerin, jolla on kysy tuhota MRSA-sairaalabakteeri jos se suolistossa majailee (sekä streptococcus- , että staphylococcus -sukuinen MRSA).

      Suomessa myytäviä hyviä valmisteita:
      ProbiMage
      Asidophilus Plus
      Replete
      DDS
      Bioteekin Probioottiplus
      Lepicol

    • Voi jestas,

      Mene lääkärille tutkimaan jos vaivaa. Uloste nyt voi kellua koska vain. Jos siinä on ilmakupla sisällä niin se kelluu jne.

      Ja tuo "luin netistä" on turhaa lietsontaa. esim. Luomesta syntyy melanooma eli ,minulla täytyy olla se ja kuolen siis syöpään. Toki siis netistä tietoakin voi etsiä mutta se kuuluu myös kyseenalaistaa.

    • kaksitoikkoista ?

      mulla joskus kelluu joskus uppoo.. ja ihan ruskean väristä ulostetta tulee aina. joskus "papanoita" jolloin en ole juonut tarpeeksi, usein ihan tavallista.

      • Yks vaan

        Lääkäriin vaan. Kun lääkäri kysyy "Mikä vaivaa?" niin sanot että kelluva uloste.
        Kerro sitten muillekin mitä lääkäri sanoi. Antoiko mitään lääkitystä? Mitä kokeita määräsi? jne.


    • Matti Ursula

      Muakin vaivaa kelluva uloste ja en haluis et mulla olis joku suolistosairaus.

      • kannattaatestata

        itselläni ulosteesta tuli keluvaa 4 vuotta sitten.2 vuotta myöhemmin siirryin laktoosittomaan ruokavalioon niin eipä enää kellunut.laktoosi-intoleranssia ei ole todettu mutta huomaan vaikutuksen jos elän päivänkään laktoosi-pitoisella ruokavaliolla kuin laktoosittomalla.mahakivut ja kurinakin loppuivat :)


    • Yks vaan

      Paljonko antavat sairaslomaa kelluvasta ulosteesta?

      • hämillinen

        Kellumisesta en tiedä, mutta mulla se sonta liimautuu pöntön takareunaan kiinni niin kovaa, ettei lähde kuin kuumalla suihkulla irtoamaan.


      • bansku1
        hämillinen kirjoitti:

        Kellumisesta en tiedä, mutta mulla se sonta liimautuu pöntön takareunaan kiinni niin kovaa, ettei lähde kuin kuumalla suihkulla irtoamaan.

        Se on niin kutsuttua terveapaskaa. Kannattaa syödä vähemmän viljatuotteita niin tulee kiinteämpää. :D


      • bansku1
        bansku1 kirjoitti:

        Se on niin kutsuttua terveapaskaa. Kannattaa syödä vähemmän viljatuotteita niin tulee kiinteämpää. :D

        *terva*


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Törkeä petosepäily Suomussalmella

      Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta
      Suomussalmi
      33
      1472
    2. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      70
      927
    3. Kysymys miehille ...

      Kertokaapas miehet, että miksi monille miehille on niin hirveän tärkeää määritellä mitä mies saa tehdä ja mitä ei ja mil
      Sinkut
      290
      819
    4. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      74
      744
    5. Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli

      Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii
      Maailman menoa
      258
      700
    6. Hyvää yötä.....M

      Miten me edettäs...............
      Ikävä
      69
      684
    7. Itsensäpaljastelija

      Mikä juttu tämä nyt on. Ulkomaalainen ahdistelee naisia simpsiöllä Ei pysty lukea Lapuansanomista juttua loppuun asti. O
      Lapua
      42
      630
    8. Oot kaunis ja fiksu

      Ja pidän susta kovasti. Tiiäppä se.
      Ikävä
      32
      579
    9. Mikä sua vaivaa

      @?
      Ikävä
      72
      564
    10. Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut

      Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty
      Ikävä
      51
      554
    Aihe