Ystäväni on ollut työttömänä jo useamman vuoden, mutta työnteko ei tunnu kiinnostavan. Sossusta saa melkein saman summan makoilemalla sohvalla, kun minä tienaan töistäni. Eikä mene työmatkoihin jne. rahaa...
Pitäiskö tuon hallituksen alkaa tekeen asialle jotain, vai jäädäänkö kaikki sossun eläteiks?
Pitäiskö tuon hallituksen alkaa tekeen asialle jotain, vai jäädäänkö kaikki sossun eläteiks?
Vastaukset 23
Vanhimmat
No siitä sitten vain työttömäksi, jos kerta noin kateus vaivaa jonkun työttömän tukien takia. Se vaihtoehto on myös sinulla.
Tee, äläkä kitise.
Aina tämä sama virsi! Ihmeellistä ettei asioista voisi puhua ilman tätä kateellisuuskorttia.
Jos kateellisuuskortti on mielestäsi pätevä keskustelunstoppari tässä kohdassa, niin sitten sitä voi varmaan käyttää myös ulkomaalaiskeskustelussa, tai markka-aikojen haikailijoita tms. kohtaan?
"No siitä vaan maahanmuuttajaksii jos kerta noin kateus vaivaa maahanmuuttajien tukien takia"
"No siitä vain markka-aikojen tukitaso käyttöön, jos se kerran oli parempi kuin nykyisin saamasi"
"No siitä vain alat kokoomuslaiseksi, jos kerran heillä on paremmat edut ja sinulla ei mitään"
siitä voidaan olla montaa mieltä, kuka tai ketkä niitä kateellisia ovat.
”Tutkimusten valossa ihmisiä, jotka ilman syytä heittäytyvät pois työmarkkinoilta on hyvin vähän”, sanoo professori Heikki Ervasti Turun yliopiston sosiaalipolitiikan laitokselta.
Ervastin mukaan varsinaista vapaaehtoista työttömyyttä löytyy niin vähän, että sellaista termiä ei välttämättä kannatta edes käyttää. ”Tietysti aina on ihmisiä, joita muuten vaan työn tekeminen ei kiinnosta, mutta työnvieroksujien merkitystä ei todellakaan kannata liioitella. Työttömyyden kokonaistilastoon näin pienellä ryhmällä ei ole mitään vaikutusta.”
http://www.vienetti.fi/?p=390
"No siitä vain markka-aikojen tukitaso käyttöön, jos se kerran oli parempi kuin nykyisin saamasi"
Sehän oli parempi silloin markka-aikana, tukitaso jäädytettiin ja tukia leikltiin melko rajusti 90-luvun laman takia, jopa: "Toimeentulotuen ostovoima on nyt 30 euroa kuukaudessa alempi kuin vuonna 1990."
"Köyhimpien ostovoima alentunut vuodesta 1990 "
http://hirvasnoro.blogspot.com/2005/10/kyhimpien-ostovoima-alentunut-vuodesta.html
vai nin
Riippu ihan töistä, paskatöitä ei kannata tehdä. Otetaan esimerkki, vuokra 600 euroa kuussa, kahden lapsen elatusmaksut 400 euroa kuussa, käteen pitää jäädä 419 euroa kuussa. Tuo tarkoittaa että nettopalkan pitäisi olla 1419 euroa kuussa että saisi saman kuin työttömänä. Paskatöihin ei siis kannat mennä.
työtönhän saa n.1000/kk. Ne jotka sossusta rahansa hakee on pummeja, työttömät pärjää ansiosidonnaisella ilman mitään sossutukia, asuvat omissa velattomissa ok-taloissaan ja autoilevat , viettävät laatuaikaa, kun kerrankin on sitä aikaa.
1000 euroa kuukaudessa miinus vuokra, pakolliset muut laskut, ruuat, vaattee ja rahaa jääkin käteen 350 euroa. Sitten hajoaa vaikka pesukone, joo hienoa olisi ostaa uusi MUTTA MISTÄ RAHAT? Vaatteitäkin on pakko ostaa ja ikuisesti mitkään huonekalutkaan kestä, televisiokin olisi kiva vaikka lupa maksaa ihan hemmetisti,..
Sitten tarvii viellä kuulla urpojen itkua kun työttömät juhlivat baareissa kaikki arkillat ja viikonloput. Kummasti se 350 euroa riittää :)
Jos ns. paskatöitä ei kannata tehdä, se tarkoittaa sitä että tuet ovat liian suuria.
Jokin mättää jo semmoisessa ajattelutavassa että 90% asioista kuten asunto, ruoka, terveydenhuolto, jne ovat itsestäänselvyyksiä. Niiden eteen ei tarvitse tehdä töitä, koska joku muu tekee työn ja pakkolahjoittaa veroina ne sohvalla istujille. Niinpä ainoa motiivi hakea töitä on se mitä saisi kaiken tämän päälle, jos palkka on riittävän paljon tukia suurempi.
Kyllä minä teen suuren osan töistäni kattaakseni asumiskulut ja ostaakseni ruokaa.
Miksi niin moni kuvittelee että hänellä on muka "oikeus" saada kämppä ja ruokaa tekemättä mitään? Miksi asunnon rakentajilla ja ruuan tuottajilla on "velvollisuus" antaa osa ihmisille jotka vapaaehtoisesti jättäytyvät työttömiksi? Näin ei pitäisi olla. Ilman omaa syytään työttömänä olevat sitten asia erikseen, heille kyllä annan ihan mielelläni osan tuloistani.
Suomessa ovat asiat päin helvettiä. Typerät poliitikot ovat kalastaneet ääniä lupaamalla loisimisrahoja heitäkin tyhmemmälle kansalle. Siten he saavat oman palkan pidettyä suurena. Tyhmät pummit eivät vaan tajua, että rahojen loputtua he ovat kadulla. Lopputulos on valtion konkurssi, kuten Kreikassa.
"Lopputulos on valtion konkurssi, kuten Kreikassa."
Morjens pässinpää! Eiväthän köyhät sitä konkurssia aiheuta vaan rikkaat, esim. rikollisesti toimivat pankit ja sijoittajat.
Maahanmuuton ja kehitysmaatukien lakkauttamisella Suomi säästää miljardeja, eihän meillä ole mitään velvollisuuksia esim. afrikan nee-kereitä elättää, niitä on siellä satojamiljoonia ja ei niille mikään apu riitä.
Mielestäni meillä ei ole mitään velvollisuutta elättää Suomen valkoisia nee-kereitä eli laiskoja sossupummeja, jotka ovat laman aiheuttaneet. Heidät voitaisiin lähettää somppujen ja hinttareiden kanssa Ahvenanmaalle.
sen aiheuttivat todelliset loiset, ne jotka halusivat aina vain lisää rahaa tekemättä työtä.
1. Näin Euroopan unioni ajautui kriisiin
2. Pankit sokaistuivat johdannaisista
3. Näin Amerikan mätä korttitalo rakennettiin
4. Kiina rahoitti Amerikan itsepetoksen
5. Tämä kaava tuhosi Wall Streetin
6. Näin luokitusyritykset sössivät
7. Pankit pyörittivät viranomaisia
8. Miksi toimittajat nukkuivat?
9. Poliitikot aivan pihalla
10. Eikö kukaan koskaan opi mitään?
http://www.taloussanomat.fi/talouskriisi/2011/09/11/talouskriisin-kolmenkymmenen-vuoden-historia/201112754/294
Vuodet 1992–1997: Johdannaisten kehittely kiihtyy
Vuodet 1998–2001: Teknokupla puhkeaa
Vuodet 2002–2005: Oma asunto kaikille
Vuosi 2006: Asuntokupla puhkeaa USA:ssa
Vuosi 2007: Asuntolainajohdannaiset räjähtävät
Vuosi 2008: Talous menee rikki
Vuosi 2009: Tappiot sosialisoidaan
Vuosi 2010: Kaaos siirtyy Eurooppaan
Vuosi 2011: Euroalue suistuu ojaan
ÄLÄ VALEHTELE!! KEKSIT ITSE KOKO JUTUN.
OLET VALEHDELLUT JA SEPITELLYT TÄÄLLÄ NOITA IDIOOTTIMAISIA TARINOITASI JO MONTA VUOTTA. EI NIIHIN TÄÄLLÄ KUKAAN USKO.
Hakeudu tai kouluttaudu sitten parempiin töihin mikäli kaverisi sossun asiakkaana pääsee makoilemalla samoihin tuloihin kuin sinä. Olin tässä vielä keväällä työttömänä vuoden ja 1890eur/kk korvaus ei kyllä minua houkutellut olemaan työtön omatahtoisesti..
heti menivät kun mahdollisuuksia tuli.
"Työttömät hakeutuivat innolla omaehtoisiin opintoihin"
http://www.hs.fi/kotimaa/Työttömät hakeutuivat innolla omaehtoisiin opintoihin/a1305548043400
No tietysti on niin että poliitikkojen ja byrokraattien palkat ja suojatyöpaikat ovat riippuvaisia siitä että riittää autettavia. Eli köyhiä/"köyhiä" jotka elävät tulonsiirtojen varassa, riippuvaisina heidän päätöksistään. Ja hienointa kaikessa on se ettei kukaan näistä hyväntekijöistä anna mitään omistaan, vaan toisten kovalla työllä ansaituista rahoista.
No antaako se porvari omistaan?
Eikö olisi vain reilua jos nämä tulonsiirrot köyhiltä rikkaille lopetettaisiin?
Mitkä tulonsiirrot? Taitavat rikkaat maksaa itse asuntonsa ja ruokansa. Björn Wahlroos maksoi viime vuonna reippaat 2 000 000 euroa tulonsiirtoina muille. Paljonkos sinä maksoit Björn Wahlroosille?
Toki Björn myös sai (väärin perustein) maataloustukia, mutta netto ratkaisee. Mitä maksat miinus mitä saat.
"Mitkä tulonsiirrot?" BU HAH HAH HAAA!!
Miten niin olet täysi ku-si-pää??
Nettispämmäys ei ole työtä, paskapää.
Tuo sinun alkoholismisi käy varmasti työstä.
Ethän sinä muita töitä pysty tekemäänkään juomiseltasi.
"Tri" HAH HAH HAH HAH HAAA!!!!
Oma palkkasi on sitten äärimmäisen surkea jos jäät työttömän tuloihin kun maksat työmatkasi itse. Kannattaisi varmaan huolehtia siitä oman palkan nostamisen tarpeesta, sillä ei millään työttömän rahoilla voi elää pitemmän päälle. Itse ainakin normaali keskituloilla olen jo hankkinut talon, mistä alle yksi neljäsosa velasta maksamatta autot jne,.. On rahaa lastenkin harrastuksiin ja ikää minulla on 32 vuotta.
Joo jos palkka on alle 1000 euroa kuukaudessa töitä tekemällä ja tästä maksaa jonkun asuntonsa vuokran/laskut on todella paska palkka. Rahaa jää käteen tosto tonnista varmaan se 350 euroa "hyvitteluun" ja kyllä se minuakin viduttaisi sillä liksalla tehdä töitä.