Onko tarkoituksena käännyttää

kaikki ihmiset mormoneiksi?

Turust
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Totta kai, muuten jää pelastuksen huipun ulkopuolelle - tai ainakaan ei voi hallita/luoda uusia maailmoja ja olla niiden Jumalana. Lisäksi ei voi luoda henkilapsia joita tuossa uudessa maailmassa sitten syntyisi ihmisinä. Mietin vaan, että jos maailmassa on ollut tähän mennessä noin 10 miljardia ihmistä ja kaikki nuo kääntyisivät mormoneiksi ja pääsisivät korotukseen, niin sitten olisi 10000000000 uutta Jumalaa jotka kaikki perustaisivat uudet maailmat, joissa saattaisi olla 10000000 henkilasta, jotka saattaisivat myös saada korotuksen osakseen ja luoda taas uusia maailmoja ja henkilapsia. Taitaisi jo parin kierroksen jälkeen olla maailmankaikkeidessa enemmän Jumalia kuin atomeita.

Kyllä siinä Jumala kokisi melkoisen inflaation - onko yksi atomi arvokkaampi kuin 10000000000 Jumalaa ja heidän 10^18 henkilastaan?

Äänestä
  • Joo exponentiaalisen funktion ymmärtäminen on aina ollut monelle ihmiselle vaikeaa.

    Äänestä

  • Maailmankaikkeudessa on tilaa! Eikä kaikki ole edes siinä, mitä pidämme avaruutenamme.

    Äänestä

  • R. Sitia kirjoitti:

    Joo exponentiaalisen funktion ymmärtäminen on aina ollut monelle ihmiselle vaikeaa.

    Aivan. Sama tuli vastaan minulle eräässä toisessa pyramidihuijausyrityksessä. Minulle esiteltiin suuria ansaitsemismahdollisuuksi, jos saisin hankittua kolme uutta jäsentä ja kolmekymmentä asiakasta. Laskin kuitenkin, että jotta minulle tulisi luvatut tulot (ottaen huomioon jo olleet jäsenet ja se, että myös he hankkisivat kolme jäsentä ja kolmekymmentä asiakasta), maapallon väkiluku ei riittäisi alkuunkaan... Toiset kuitenkin sortuvat moisiin huijauksiin.

    Äänestä

Luojan kiitos, harva uskoo mormonismiin ja haluaa edes uskoakaan tätä palstaa jo lukiessaan.

Äänestä

Mikäli kymmenesosakaan maailman ihmisistä kääntyy mormoneiksi jotka tilittävät kymmenyksen kaikista tuloistaan Aameeriikkaan, niin koko taloushallinto kaikkialla maailmassa joutuu tuon mörkökirkon armoille.

Tuskin on hyväksi tuollainen vallan ja talouden ennenkokematon keskittymä? Aameeriikasta ei ole koskaan tullut mitään koko ihmiskuntaa palvelevaa hyvää.

Turust

Äänestä

Kommentoi aloitusta


'Turust kirjoitti:

kaikki ihmiset mormoneiksi?

Turust

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu