Kaksivaiheinen vuorohiihto

lisää treeniä

Perinteisen hiihdon tekniikan ydinkohtiin kuuluu kevennyksen hyväksikäyttö potkun alussa. Kertoisiko joku, mitä se noin käytännössä tarkoittaa. Jos jokaisen potkun jälkeen saadaan sen ansiosta vaikka metriä pidempi liuku, niin hiihtäjähän on kaukana taivaanrannassa esim. 15-20 km:n lenkillä, kuin huonolla tekniikalla.

3

423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nuoten valmentaja

      Kevennys on potkun lopussa eikä alussa. Lisämetri on legenda joka elää. totuus on n.50cm ja sekin vain jos sauvojen isku on n. 10cm nilkan etupuolelle potkun kevennyksen yhteydessä. Tietenkin kelistä riippuen. Liukua pitää olla..

      • Mukava valkku

        Loppukevennys on ehdoton, joka tuo sen metrin.Kaksoispotku on tulossa; seuratkaapaa maailmancuppia niin hämmästytte. Sauvatyöntö VAIN housunsaumaan asti. Se on nykyaikaa.


      • proporopski
        Mukava valkku kirjoitti:

        Loppukevennys on ehdoton, joka tuo sen metrin.Kaksoispotku on tulossa; seuratkaapaa maailmancuppia niin hämmästytte. Sauvatyöntö VAIN housunsaumaan asti. Se on nykyaikaa.

        Itseasiassa varsinaista kevennystä ei kannata tehdä. Se kuluttaa voimia. Painonsiirto jalalta toiselle on asian ydin. Muuten, sauvat on iskettävä nilkkojen taakse. Saumasääntö on ehdoton. Myös polvikoukku on tulollaan hiihtoon aivan kuten ojentajien supistus ennen painepuristusta vartalon kierroissa. Tällöin siteen paikka suksessa ratkaisee. Tasapainopiste murretaan potkussa kun side on hieman eteen asennettuna normista. Aina ei sekään kyllä auta loppurutistuksessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      3098
    2. GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?

      GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys
      Voice of Finland
      43
      1157
    3. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      83
      1142
    4. Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut

      Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja
      Ikävä
      52
      1045
    5. Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!

      Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!
      Pudasjärvi
      32
      997
    6. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      67
      868
    7. Tunnustan

      Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle
      Ikävä
      39
      852
    8. Luuletko, että löydämme vielä

      Yhteyden takaisin? Miehelle ....
      Ikävä
      53
      847
    9. Mikä teki vaikutuksen

      että ihastuit kaivattuusi? 🔥
      Ikävä
      44
      822
    10. Autolla puuhun

      Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn
      Oulainen
      24
      791
    Aihe