Sikatilalliset ajavat nuoria konkurssiin

http://www.hs.fi/kotimaa/Sikatilojen kuvaajilta vaaditaan 150000 euron vahingonkorvauksia/a1305547909277

MTK:n sikafarmarit ajavat eläimien hyvinvoinnista huolestuneita nuoria tuomiolle ja henkilökohtaiseen konkurssiin.

Oikeudentuntoisen kansalaisen on syytä äänestää jo ruokakaupassa....
668
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kyllähän sen etukäteen tietää, että syytteille ei ole mitään perusteita. Farmarit joutuvat maksamaan oikeudenkäyntikulut, mikä on ihan oikein.

Äänestä
  • Sikafarmareilla ei pinta ole sikanahkaa vaan silkkiä. Turjakkeet vaativat nuorilta 150 000 € kärsimyskorvauksia siitä, että nämä kävivät kuvaamassa riutuvia sikoja......siellä varsinaisessa sikalassa...

    Ps. Kuinka tuleekaan mieleen se oikeustapaus, jossa kepulaiset hiihtopomot vaativat ja saivat kärsimyskorvauksia, kun toimittajat kertoivat hiihtohommissa käytettävästä dopingista?

    Äänestä

  • Milloin eläinten rääkkääjät joutuvat oikeuden eteen?

    Milloin eläinrääkkäyksen harrastajille lahoitettujen tukiaisten jakelu lopetetaan?

    Äänestä

Kun siolle ja farmareille ei ole aiheutettu mitään vahinkoa, niin mistä ja miksi pitäisi maksaa vahingonkorvauksia? Nuoret toimivat vilpittömästi ja sikojen etua ajatellen. Mitä siinä on väärin?

Yksi pariskunta sanoo ihmisten tulleen heidän aidan taakse katselemaan heti sen jälkeen, kun tieto huonosta kohtelusta tuli julkisuuteen. Mitä sitten? Jos tilalla on eläimiä rääkätty, niin silloinhan ihmisten uteliaisuus on täysin luonnollista. Jos tilalla ei ole ollut mitään epäilyttävää, niin mitä sitten? Olisivat iloisia, kun joku viitsii tulla aidan taakse heitä helssaamaan.

Farmarit ovat käärmeissään siitä, että jäivät kiinni. Sitä ei olisi tapahtunut, jos he olisivat hoitaneet eläimensä kunnolla. Nyt nuorille vaaditaan rangaistusta sen takia, että farmarit jäivät teoistaan kiinni. Farmareja ei tuomita, vaikka eläimiä rääkättiin. Hulluksi on Suomi mennyt, kun syyttömille vaaditaan 150 000 euron rangaistusta :D

Äänestä

MIhin vitun konkurssiIn sosiaalirahan varassa elävät voivat mennä?

Äänestä

Sikatilalliset saivat kärsälleen, kun ryhtyivät syyttämään nuoria.

http://www.hs.fi/kotimaa/Valtaosa syytteistä nurin sikatilojen salakuvausjutussa/a1305549419521

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Oikeus & Kohtuus?? kirjoitti:

http://www.hs.fi/kotimaa/Sikatilojen kuvaajilta vaaditaan 150000 euron vahingonkorvauksia/a1305547909277

MTK:n sikafarmarit ajavat eläimien hyvinvoinnista huolestuneita nuoria tuomiolle ja henkilökohtaiseen konkurssiin.

Oikeudentuntoisen kansalaisen on syytä äänestää jo ruokakaupassa....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu