Epänormaali karvankasvu?

Mikä on mielestänne normaalia karvaskasvua 17-vuotiaalta nuorelta naiselta? Minulla kasvaa karvoja alapäästä napaan ”viivana”, nännien ympärillä n. 5 kummassakin (ihan tummia ja pitkiä siis) mutta nypin niitä aina pois, häpykarvoitukseni leviää peräaukon perälle saakka (tämä varsinkin on hyvin epämukavaa, miten ne saa edes pois?) sekä takareisissäni on joitakin pitkiä karvoja ja häpykarvoitukseni on muutenkin leveähkö ja ylettyy edessäkin muutaman sentin reisille. Ongelma vaivaa minua todella..En edes tiedä miten pitäisin nämä karvat poissa! Apua? Olisiko teidän mielestänne aihetta käydä lääkärin vastaanotolla vai huolinko turhaan? Ja minne lääkärille kannattaisi kääntyä? Ihan terveyenhoitajalle, terveysasemalle vai minne? Tai hyviä karvanpoisto menetelmiä esim navan alueelle?
6159
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Hei!

Kuulostaisi kyllä, että olisit puoleksi mies?!? Mene lääkäriin! Hän, mitä luultavammin tutkii onko klitoriksestasi alkanut kasvamaan penis!

Äänestä

Suurimmalla osalla karvat kasvavat juuri kuin kuvasit. Se, miksi karvaisia naisia ei näy tv-ohjelmissa ym. on sheivaus. Siksi juuri puhutaan bikinirajan siistimisestä. Alapään karvoilla on ihan suojaava vaikutus. Ajappa kaikki karvat välilihasta peräaukolle ja huomaat seuraavana päivänä miten paljon sänki raapii perskannikkojen puoliskoja kävellessä. Luonto on siis tarkoittanut karvat peäaukon ympärille suojaamaan hankaukselta... Jos vertaat itseäsi pornotähtiin (joilla karvat on vahattu/ajeltu kauttaaltaan pois koko alapään alueelta) luulet varmasti olevasi karvainen hirviö. Oikeasti naisen alapää karvainen, piste.
Minullakin kasvaa kropassani kauttaaltaan hentoa vaaleaa karvaa. Käsivarteni sheivaan noin 1 kerta/kk, jalat (sääret plus reidet) vähintään kerta viikkoon, alaselässäni kasvaa myös ohut untuva, jota kuritan noin kerran/2kk. Bikinirajan joudun siistimään useampaan otteeseen viikossa, kainalokarvoista puhumattakaan.
Kun tajuat, että naisen karvattomuus on median luoma illuusio, alat ihmetellä monia tv-ohjelmia. Miten esim. Survivor ohjelmassa viidakossa eläville kilpailijanaisille ei kasva pitkiä kainalokarvoja ja bikiniraja ei ala tursuta karvoja, vaikka samaan aikaan miehille kasvaa komea risuparta. Ohjelman mukaanhan kilpailijoilla ei ole välineitä ajaa karvoja...... Kyse on kuitenkin formaatista,jossa naisten pitää ruskettua kauniisti, vatsalihasten tulee näkyä kauas ja bikineissä on näytettävä hyvältä. Ei siis ihme, että tuotantotiimi antaa kulisseissa naisten ajella karvansa pois, jotta mielikuva karvattomista naisista säilyy...... kaikki ei ole niin yksinkertaista kuin näyttää...........
jele sinua häiritsevät karvat pois, niin me muutkin naiset teemme! Kukaan ei siitä vaan kadulla huutele... =)

Äänestä

kiitoksia vastauksesta:) tottahan tuo on, mutta tuntuu vain että itselläni karvoja on silti enemmän kuin muilla. mutta esimerkiski navan alapuolella karvani eivät ole pelkästään hentoa vaalea vaan tummaa ja näkyvää...

Äänestä
  • Kyl musta tuntuu, että mulla on silti enemmän karvoitusta, kuin sulla. Vaikkakin aika samalta tuo kuulostaa. Silti olen kuulemma normaali ja niin olet varmasti sinäkin. Jos olet hyvin tummahipiäinen kuten minä, niin eipä tuo ihmeelliseltä kuulosta.

    Äänestä

Ei ne karvat haittaa. Vesurilla vetelee enimmät sivuun niin kyllä ne paikat asettuu kohdilleen.

Äänestä

Karvojen kasvu on normaalia. On kuitenkin oireyhtymiä, jotka lisäävät karvan kasvua, esim. PCO:ssa yksi oire on liiallinen karvan kasvu, johon sitten yhdistelmäpillerit auttavat hieman. Jos ei muita oireita ole, kuin karvan kasvu, sinulla tuskin tuota on.

Niin karulta kuin se kuulostaakin, niin karvojen kanssa täytyy vain elää (vaikka ovatkin välillä hyvin ärsyttäviä... mutta, niinhän ne kuukautisetkin ovat :D) :))

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jannika3 kirjoitti:

Mikä on mielestänne normaalia karvaskasvua 17-vuotiaalta nuorelta naiselta? Minulla kasvaa karvoja alapäästä napaan ”viivana”, nännien ympärillä n. 5 kummassakin (ihan tummia ja pitkiä siis) mutta nypin niitä aina pois, häpykarvoitukseni leviää peräaukon perälle saakka (tämä varsinkin on hyvin epämukavaa, miten ne saa edes pois?) sekä takareisissäni on joitakin pitkiä karvoja ja häpykarvoitukseni on muutenkin leveähkö ja ylettyy edessäkin muutaman sentin reisille. Ongelma vaivaa minua todella..En edes tiedä miten pitäisin nämä karvat poissa! Apua? Olisiko teidän mielestänne aihetta käydä lääkärin vastaanotolla vai huolinko turhaan? Ja minne lääkärille kannattaisi kääntyä? Ihan terveyenhoitajalle, terveysasemalle vai minne? Tai hyviä karvanpoisto menetelmiä esim navan alueelle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu