Voi-hyvää päivää hölmölästä

hassu-1

Salossa sekoilu somalin palkkaammisesta jatkuu poliisin toimesta ja oletettavasti Demla:lainen syyttäjä odottaa sormet kuumana tapausta käsiinsä.
http://www.verkkouutiset.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=65567:salolaisen-talonmiehen-syrjintaeepaeily-etenee-syyttaejaen-harkintaan-&catid=29:kotimaa&Itemid=31

Jos kyseessä olisi ollut suomalainen, niin kukaan ei olisi mesonnut koeajalla tapahtunutta irtisanomista, mutta koska kyseinen henkilö kuuluu näihin erityisen suojeltuihin, niin virkavalta ei säästele voimiaan.

16

586

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voi voi

      pientä mamua

    • sanoisin

      Suomessa vallitsee vähemmistöjen diktatuuri, siinä syy.

      • hassu-1

        Niinpä, kuka enää uskaltaa palkata ainuttakaan mamua, jos heidän kanssaan joutuu samalla naimisiin?


    • Entäs nyt ?

      Asiaa Mikaelin koulukuljetuksesta.

      Myrskylän koululautakunta on linjannut, että esiopetuksessa olevalle, sekä 1. ja 2.luokkalaiselle oppilaalle järjestetään maksuton koulukuljetus, mikäli koulumatka on 3-5 kilometriä. Mikael siirtyy kolmannelle luokalle, mikä tarkoittaa sitä, että koulukuljetusraja siirtyy 5 kilometriin. Mikaelilla ei täyty tuo edellä mainittu 5 kilometriä. Tokihan teille edelleenkin taksi tulee, koska Matias on koulukuljetuksen piirissä.

      Olemme toimineet aiemmin seuraavalla tavalla. Mikäli huoltajat haluavat edelleen lapsensa koulukuljetukseen, ovat he sopineet suoraan kuljetusyrittäjän kanssa asiasta ja korvanneet osuuden suoraan yrittäjälle. Tämä tietysti edellyttää sitä, että koulutakseissa on tilaa.

      Alla on perusopetuslain teksti, joka antaa tietyissä tilanteissa mahdollisuuden anoa Myrskylän suomenkieliseltä koululautakunnalta maksutonta koulukuljetusta.

      Perusopetuslain (628/1998) muuttamisesta annetun lain (1139/2003) 32 §:n 1 momentin mukaan jos perusopetusta tai lisäopetusta saavan koulumatka on viittä kilometriä pitempi, oppilaalla on oikeus maksuttomaan koulukuljetukseen. Perusopetusta, lisäopetusta tai esiopetusta saavalla oppilaalla on oikeus maksuttomaan kuljetukseen myös silloin, kun edellä tarkoitettu matka oppilaan ikä ja muut olosuhteet huomioon ottaen muodostuu oppilaalle liian vaikeaksi, rasittavaksi tai vaaralliseksi. Maksuttoman kuljetuksen vaihtoehtona on oppilaan kuljettamista tai saattamista varten myönnettävä avustus.


      terv.

      Vesa Karjalainen, rehtori
      Kirkonkylän koulu
      Mestarintie 3
      07600 MYRSKYLÄ
      019-5108558 040-5762853


      Aihe: Tiedoksi
      Lähettäjä: Timo T.A. Mikkonen
      Päiväys: 25. heinäkuuta 2011 16.45.04 UTC 3.00
      Vastaanottaja: Vesa Karjalainen

      MYRSKYLÄN SUOMENKIELINEN KOULULAUTAKUNTA
      Myrskylä

      Viite: Kirjelmä rehtori Vesa Karjalaiselta 13.6.2011 (liite)

      Pyydämme ystävällisesti avustusta veljesten Mikael (s. 2002) ja Matias Mikkonen koulukuljetukseen.

      – Mikael ja Matias Mikkonen lähtevät mitä ilmeisemmin ainakin aamuisin samaan aikaan kouluun lukuvuonna 2011-2012. Koska Mikael aloittaa kolmannen luokan, joudumme joka tapauksessa kuljettamaan Mikaelin kouluun itse. Sama koskee paluuta.

      – Runsaan 9 km edestakaisesta koulumatkasta on hieman yli puolet tietä, jossa ei ole edes jalankulkuun tai pyöräilyyn soveltuvaa reunakaistaa. RASKAIDEN AJONEUVOJEN LIIKENNE ON KOKO AJAN LISÄÄNTYMÄÄN PÄIN SYVÄJÄRVENTIELLÄ. Se, kuten muukin ajoneuvoliikenne ylittää lähes poikkeuksetta tielle merkityt nopeusrajoitukset. Soratieajan rauhallisempaa maantieliikennettä ei siis enää ole. Se jäi auttamattomasti 1900-luvulle. Olisi uhkarohkeaa, ja edesvastuutonta, antaa Mikaelin tai Matiaksen ikäisen lapsen kulkea Syväjärventietä pitkin vailla aikuisen seuraa ns. Kartanonsuoralle saakka.

      – Olemme myös tyytymättömiä taksiautoilija K. Brucen tapaan hoitaa koululaiskuljetukset. Annoimme hänen toiminnastaan palautetta jo edellisenä lukuvuonna sekä rehtori Vesa Karjalaiselle että Mikaelin ja Matiaksen opettajille. Kyseinen taksimies on sekä tyly ja tympeä asiakaspalvelija että huolimaton kuljettaja: matkustajien turvavyöt olivat tavan takaa kiinnittämättä kun auto jo lähti liikkeelle ja ns. läheltä piti -tilanteita oli toistuvasti etenkin talviaikana hätäilevän ajotyylin ja liian suuren tilannenopeuden vuoksi. Auton sisusta myös lemusi jatkuvasti tupakalle, joka osaltaan aiheutti usein päänsärkyä ja pahoinvoinnin tunnetta.

      – Emme em. syistä tule käyttämään taksiautoilija Brucen palveluja edes Matiaksen kohdalla. Mainittakoon, että muiden koulukuljetuksiin osallistuvien taksinkuljettajien suhteen ei meillä, myöskään itse taksiasiakkaina, ole huomauttamista. Heidän palvelunsa on ollut kaikin puolin moitteetonta ja ammattitaitoista.


      Koska Matiaksen hänelle muuten kuuluva “paikka” näin vapautuu ja lisää siten väljyyttä tiukassa koulukuljetusaikataulussa muiden hyväksi, pyydämme avustusta veljesten koulukuljetukseen kunnassa käytössä olevan ajokilometrikorvauksen mukaan per koulupäivä.


      Nina Mikkonen
      Timo T.A. Mikkonen



      Mikael ja Matias Mikkosen vanhemmat
      Syväjärventie 300
      Myrskylä

      • hassu-1

        Demokraattisen lakimiesjärjestön uusi toimintatapa näemmä, joka ei poikkea vanhasta viherkomujen linjasta juurikaan.
        On se vaikeaa, kun täytyy käyttää keinoja, joita ei voi kuitenkaan allekirjoittaa.


      • Onko tuolla
        ,..,., kirjoitti:

        http://maps.google.fi/maps?hl=fi&tab=wl

        joku yksinäinen pikku-rouva. Köyhät älkää vaivautuko. Velkoja on, mutta kaunis paikka, tuo Syväjärventie 300.

        Terv: Hyeena&Korppikotka SSSS Ry


      • lapsiparat !!!!!!!!

        Hullu ämmä !!!!


      • MOLEMMAT narsisteja.
        lapsiparat !!!!!!!! kirjoitti:

        Hullu ämmä !!!!

        Toinen tosin rauhoittui. Joku puuttuu palstalta, koska joku toinen ei viitsi enään valehdella ?


      • Anonyymi

        Saivatkohan Mikkoset koulukyytiasian hoidettua? Tämä kirjehän oli lähetetty vain muutama kuukausi ennen Timon lukuisia aivoinfarkteja.


    • MamuAmu

      Sain minäkin potkut koe-ajalla.

      Ei siitä mitään Lehtijuttuja tehty ?

      Liittokin sanoi vain että ei voi asialle mitään.

      Kuka palkkaa mustaa Miestä

    • aikoihin eletty

      Siinä todella nähdään mihinkä pitää panostaa, jotain vitun somalia nyt puolustellaan, eikö yhteiskunnassa ole tärkeämpiä asioita.

      • sepe-1

        Vain poliitikko on arvokkaampi, koska ne pelastavat maan katastrofilta.

        Toinen juttu kokonaan on, kuka sen katastrofin on luonut.


    • Viharikosko ??

      Rasisti Työnantaja !

      Miten edes kehtaa antaa potkut Somalille !

      Vankilaan vaan ja pitkäksi aikaa.
      Oppii Työnantajakin kuka on No 1 !

      • sepe-1

        Eli koko omakotiyhdistys lusimaan ja varmaankin naapuritkin ovat asiaan vaikuttaneet, joten varoituksen ja esimerkin takia lähiseutu nokkimaan muruja, joita demokraattinen oikeusjärjestelmämme suo.

        Siinähän oppivat maan uusille tavoille.


    • Anonyymi00016
      UUSI

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      20
      3389
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      44
      1666
    3. Kun kohtaat jotain ainutlaatuista

      ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö
      Ikävä
      19
      1011
    4. Mua ahdistaa

      Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi
      Ikävä
      32
      999
    5. Minkälaisessa asunnossa

      haluaisit kaivattusi kanssa asua?
      Ikävä
      60
      977
    6. Ei tämä enää tervettä oo

      Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.
      Ikävä
      22
      958
    7. Tuli vain mieleen

      että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -
      Ikävä
      37
      870
    8. Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista

      Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä
      Savonlinna
      37
      829
    9. Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!

      Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os
      Maailman menoa
      173
      821
    10. Mikä siinä on että sinkku yrittää varattua?

      Siis ihan aina yrittävät muiden puolisoita.
      Sinkut
      49
      733
    Aihe