olen mies jolla pitkä tukka ollut aina. hiukset on aina olleet tosi hyvät ja helppohoitoiset jne. mutta...
viime aikoina tukastani on tullut ihan onneton. Mites tän nyt selittäis. Tuntuu että päälaelta lähtevät hiukset on ihan nihkeät ja nahkeat. Tuntuu kuin niissä olisi hiuslakkaa! sellaisia läikkiä päässä mitkä ihan tosi kumman tuntusia, ihanku ois liimaa niissä. lähes mahoton tietty harjata niitä ja tukka ihan takussa koko ajan. alueet missä tuota mystistä paskaa ei ole, tuntuu ihan normaalilta. Tässä nyt kaikelaisia kokeiltu, eikä mikää tehoa. Sitten sairauspelkosena olen tulkinnut että on joku hiton syöpä tms mikä aiheuttaa tän :(
Neuvoja, vinkkejä? tää on tosi outo ilmiö...
outo ongelma, jotain skeidaa tukassa
10
462
Vastaukset
Hmmm , ootko koittanut erillaisia shamppoita? Mulla on kasn aika pitkät hiukset ja ennen käytin sellaista shamppoota missä oli silikoonia ja se teki hiuksista likaisen näköiset, takkuiset ja pää nahkaa kutitti. kannattaa kokeilla
- dippadai123
joo oon muutamia kokeillu. Ennen vaan laittanu vaimoni shamppoita, ihan mitä vaan sattunu olemaan, hoitoainetta välillä. Ei oo tarvinnu miettiä oikeestaan koskaan kun kaikki toiminu ihan ok.
Epäilen että tuo sonta tukassa on jotain talitöhnää tms päänahasta? - talia varmaan
Kuulostaa taliköhnältä, joka kannattaa hoitaa, koska seurauksena voi olla runsasta hiustenlähtöä. Yleensä sitä ennakoi päänahan kutiaminen.
Talia kertyy päähän vuosien käytön jälkeen shampoista ja erilaisista muotoilutuotteista, ja se haitallinen aine on juuri silikoni. Silikoniton, edullinen markettisarja on esim. xz-shampoo ja hoitoaine. Kannattaa valita suoraan hilseshampoo, koska se on tuohon tehokkain. Hiukset pestään aina vain päänahan osalta eli juuri siellä, mihin tali kertyy. Jos käytät hoitoainetta, niin sitä puolestaan laitetaan vain husten pituuksiin, ei päänahkaan. Takkuihan auttaa saman sarjan hoitosuihke, jonka voi laittaa myös kuiviin hiuksiin.
Jos ongelma on tosiaan tuossa silikonissa, niin huomaat muutoksen jo muutaman pesukerran jälkeen. Itselläni apteekin tuotteet eivät, koska ne on suunnattu hilseen hoitoon ja siitä ei sinunkaan tapauksessa todennäköisesti ole kyse.- talia varmaan
sana jäi välistä:
Itselläni apteekin tuotteet eivät auttaneet, koska ne on suunnattu hilseen hoitoon ja siitä ei sinunkaan tapauksessa todennäköisesti ole kyse. - Tarkkuutta
Taliköhnä (seborrea) on ihotauti, jolla ei ole hiustuotteiden kanssa mitään tekemistä. Sitä voi kyllä hoitaa lääkesampoolla, ketokonatsolilla. Seborreaa voi esiintyä muuallakin kuin päässä, tai vaikka kaljulla. Kun seborrea on hoidettu, kannattaa tietysti pitkät hiukset pitää kunnossa hyvillä hoitotuotteilla. Mielestäni aloittajan ongelma ei kuulosta taliköhnältä.
- dippadai123
pää on kyllä kutissut viimeen n vuoden aikana, tosin ei tällä hetkellä. hiusta irtosi yhessä vaiheessa normaalia enempi, mutta niitä kausia on ollut ennenkin muistaakseni, ilman tätä ongelmaa. XZ, joo käynpä hankkimassa.....eikös tuo ole ikivanha merkki? sehän voisi siis vaikka toimia :) muisitn juuri että kerran on ollu aikasemmin sama ongelma, mutta ihan pikku läntti vaan ja katos mihin lie, kai leikkuun mukana.....mutta joo, vaikkapa tuo XZ testiin seuraavaksi.
- dippadai123
yksi vaihtoehto on että kävelen unissani ja jostain syystä käyn ruiskuttamassa hiuslakkaa aina noihin samoihin kohtiin päässäni :D
käy parturin luona näyttämässä.
- dippadai123
nyt oon pessy tukan vedellä missä on seassa etikkaa 2 kertaa, ei auta. muuten tukka tuntuu suorastaan loistavalta tuon jälkeen. huomena pesen Listerinellä, jos ei paska irtoo, ni ei sitte.
tuo sonta on vaan toisella puolella päätä, ja aika pienellä alueella, mutta sotkee koko letin.
- atoopikko
Mulla oli kans parisen vuotta sitten samankaltainen vaiva (plus kyllä muitakin iho-ongelmia) ja sain lähetteen ihotautilääkärille. Sieltä sitten antibiootteja, kortisonipillereitä, antibioottivoiteita... Ja päänahkaan jotain liuosta, olisko ollu Diprosalic taikka joku vastaava. Mutta siis ellei sulla missään muualla kuin päänahassa ole mitään oireita niin voisit ihan lääkäriä pyytää vilkaseen sitä niin eiköhän se sulle jotain siihen ymmärrä määrätä. Tsemppiä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353