mites se menee kun rikkaat aina haukkuu köyhiä ja vähäosaisia ja sanoo että maailma olis parempi paikka ilman meitä. Mutta ketä ne sitten riistäis jos meitä ei olis? Ei olis ketään tehtaissa töissä nälkäpalkalla ja ketä sitten tekis ns. vähemmän arvostetut työt? Mites maailma pyöris jos olis pelkkiä johtajia?
Köyhistä riippuvaisia
Vähän arvostusta
8129
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Katsos, sehän on aina niin, että rikkaat ei luovpuisi mistään köyhien hyväksi. He kun osaltaan veroina maksavat köyhien avustuksia, niin siitä he ovat katkeria.
Aivan samoin, kuin kaikesta muustakin mitä joillain on ja itsellä ei ollaan siitä kateellisia.
Haukkuminen on yksi tapa osoitaa paremmuutensa ja sehän korottaa itsetuntua.
Kuitenkaan ihmisenä rikas ja köyhä on ihan samanlaisia. Olit köyhä tai rikas, ihminen olet silti. Varakas luulee vaan olevansa parempi ihminen kun pystyy "elättämään" köyhiä ihmisiä..!!
Siitä on kyse, katkeruudesta ja pahasta olosta.
Missä sua nyt on haukuttu ja riistetty? Todennäköisesti kuulut palstan vakinaisiin luusereihin, jotka eivät tehtaissa töitä tee. Kunhan tehtailet typeriä aloituksias.
Ai että luuseri? No voi olla, riippuu miten sen määrittää. Onko luuseri tehnyt töitä 12v lähtien jä käynyt koulut? Onko luuseri sellainen joka ei ole ikinä jättänyt työpaikkaansa pulaan? Onko luuseri sellainen joka herää 04.00 töihin joka aamu ja tulee kotiin töistä vähän päivästä riippuen siinä 17-19 ja on niin väsynyt että ei jaksa edes syödä. mä vähän ihmettelen että jos mä olen luuseri niin kummoinen ihminen on voittaja? Ai niin eihän sillä ole väliä mitä tekee vaan kuinka paljon siitä tienaa. Mites se arvostus???????????????
Harvemmin kuulee ns. rikkaiden haukkuvan ns. köyhiä TYÖNTEKIJÖITÄ. Suurin osa ns. rikkaista ymmärtää senkin, että suurin osa työttömistä haluaisi töihin, ellei yhteiskuntamme joustamattomuus estäisi työpaikkojen luomista. Yleensä kritiikki kohdistuu vapaamatkustajiin, jotka kinuavat lisää suostumatta tekemään töitä vastineeksi.
nyt ei ymmärrä? yhteiskunnan joustamattomuus? miten se menee kun aina puhutaan että halutaan lisää mutta ei haluta tehdä mitään tai maksaa lisää. no sama käy työnantajiin, ainakin omalla kohdalla.
Minä haukun vain varkaita, jotka vievät naapurin rahat röyhkeästi. Ovat niin hulluja, että vaativat itselleen jotain, mutta eivät suostu laittamaan tikkua ristiin.
Köyhiä on se tähden, että rikkaat ihmiset vie heidän työt. Moni köyhä menisi töihin, mutta rikkaat ei ota koska pelkäävät ettei saa köyhiä koskaan ulos firmasta.
Sitten kun menee hyvin köyhät ulos, ja kun menee huonosti, köyhät orjatöihin.
Työn teettäminen on liian kallista, siksi ei ole töitä. Muista että palkkakuitissasi näkyvä summa on vain osa kuluista. Päälle tulee sosiaalikulut, vakuutukset, ja kaikki muu.
Jos työn teettäminen kannattaisi, toki firmat palkkaisivat lisää väkeä. Mutta harvaa yrittäjää kiinnostaa maksaa monopoliliiton määrittelemää palkkaa, joka on just kipurajalla työputkessa olevien tapauksessa mutta liian korkealla pitkään työttömänä olleen tapauksessa.
Tämä ei tietysti ole köyhän syy, ellei lasketa sitä virhettä että köyhä äänesti demareita/vasemmistoa ja kuvitteli että liitto on työttömän ystävä ilkeitä porvareita vastaan.