Onkos kukaan selvittänyt, että nyt kun rekisteröidään farmari- ja tila-autoja pakuiksi esim. penkkejä poistamalla tai sitten sellaisenaan, niin voiko ne palauttaa takaisin alkuperäiseen ajoneuvoluokkaan ongelmitta (ts. penkit lisäten ja katsastaen), vai pitääkö tehdä jotain suurempia juttuja?
Nääs jos ne muutokset iskee....
Nääs jos ne muutokset iskee....
Vastaukset 4
Vanhimmat
Koska/jos siitä on jo kerran maksettu täysi vero, voi muutoksia tehdä nykysäännöillä melkein omien mieltymysten ja tarpeiden mukaan.
Itsellä tuli sellainen toinen asia mieleen, että kun henkilöautossa seurataan ettei kanta-autosta vaihdeta yli 50% osia uudelleen veroa maksamatta. Niin, että onko se mahdollista, että henkilöauto muutetaan pakettiautoksi ja sen aikana ilmeisesti voi osia vaihdella rajattomasti. Mutta entäpä sen jälkeen, jos haluaa muuttaa takaisin henkilöautoksi?
No niin.
Voi palauttaa, vaatii vain muutoskatsastuksen pakusta henkilöautoksi, edellyttäen että penkit asennetaan alkuperäisiin kiinnikkeisiin(juuri niihin jotka piti poistaa käytöstä).
Itsetehtyihin penkinkiinnikkeisiin pitää olla tyyppihyväksyntää vastaava todistus että rakenne kolaritilanteissa yms. on yhtä tukeva kuin mitä alkuperäinen, joten niissä autoissa joissa alkuperäiset kiinnikkeet on järjettömyyden puuskassa tuhottu käyttökelvottomiksi on ongelmia tiedossa.
Jos auton palauttaa pakusta takaisin henkilöautoksi ei tule mitään ylimääräisiä autoveromaksuja tms. koska autosta on jo peritty täysi autovero, asia on varmistettu AKE:sta joten mutu:sta ei ole kyse. Ainostaan vuotuinen käyttövoimavero muuttuu.
Terveisin.
L-200.
Kannattaa lukea autoverolain 47 §. Kahteen kertaan. Näyttäisi olevan niin, että JOS olisi muutettu alennetun veron pakuksi, paluu henkilöautoksi on mahdollista vain maksamalla henkilöautoverot uudelleen. Tässä tapauksessa ei vaikuta vaikka aiemmin on maksettu täydet henkilöautoverot. Nämä muutokset siis lähtevät aina "pohjalta" riippumatta aiemmista verosta. Eri asia voi olla, jos auto on nyt ns. täyden autoveron pakuna, niin kuin asia useimmiten varmaan on.
vai mikä nyt sit onkin. Tuli suorastaan lahjaksi, joten luulenpa että siihen tulee joku kutju perästä päin. En vaan keksi mitä ne herrat on keksinnyt.
Näin se on liian hyvää ollakseen totta.