Kun katsoo tuotantolukuja

Niistä voi selvästi päätellä ettei Luftwaffella ollut mitään mahdollisuuksia. Göring toisaalta ajattelikin vain että turvataan ilmaherruus. Luftwaffen rooli oli nimenomaan antaa ilmatukea kunnes Moskova ja Lontoo oltaisi vallattu.
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Juurikin näin USa tuotti vuonna 1944 enemmän koneita luin saksa koko sodan aikana. joku keneaali taisi sen sanoa jo 41, että yhdysvaltojen sotapotentiaalin nyt liityttä sotaan on sota mahdoton päättää sotilaallisesti saksan eduksi. hitler vastasi että ei nyt poliittistakaan tapaa näy.

Äänestä
  • Tais se Hartman silti amerikkalaisia pudottaa vaikka olikin jopa sadan pisteen miehiä jotka ei saannu yhtään jenkkiä alas. Hartmanin luovuttivat kostoksi Neuvostoliittoon jossa tarjottiin kouluttajan paikkaa, kun ei kelvannut niin Siperiaahan siitä tuli.

    Äänestä

" USa tuotti vuonna 1944 enemmän koneita luin saksa koko sodan aikana."

USA tuotti -44 yhteensä 96 314 ja Saksa koko sodan aikana 189 307 konetta.

Älä välitä. Ei avaajakaan ymmärrä asiasta mitään.

Äänestä
  • Mersua tuotettiin 30 000. Kyllä se sinun kaltaisesi älykön mielestä riittää tuollainen määrä lyömään kolmen suurvallan varsinkin jos kaikkien tehtaat on hitaiden Stuka koneiden ulottomattomissa kun taas Mersun tehtaat käytännössä vapaata riistaa. Miksi et saman tien sano että kahdellasadalla Gripenillä voidaan vallata Pietari.

    Äänestä

  • Jaa. pajhoittelen. kirjassani on siis painovirhe

    Äänestä

  • sevs progp kirjoitti:

    Mersua tuotettiin 30 000. Kyllä se sinun kaltaisesi älykön mielestä riittää tuollainen määrä lyömään kolmen suurvallan varsinkin jos kaikkien tehtaat on hitaiden Stuka koneiden ulottomattomissa kun taas Mersun tehtaat käytännössä vapaata riistaa. Miksi et saman tien sano että kahdellasadalla Gripenillä voidaan vallata Pietari.

    vain omia mielipiteitäsi? Tosin ne eivät ole juurikaan esittämisen arvoisia.
    Vielä heikommin menee, kun yrität esittää toisten mielipiteitä.

    Äänestä

Ja niistäkin tuotetuista ainakin tuhat meni hukka investointeina Romanialle ja Unkarille. Toinen tuhat meni niiden auttamiseen. Tokihan jos trolli haluaa kertoa miten romanialaiset ja unkarilaiset hyödynsivät mersua Tali-Ihantala tyylillä olen pelkkänä korvana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hermanni elle kirjoitti:

Niistä voi selvästi päätellä ettei Luftwaffella ollut mitään mahdollisuuksia. Göring toisaalta ajattelikin vain että turvataan ilmaherruus. Luftwaffen rooli oli nimenomaan antaa ilmatukea kunnes Moskova ja Lontoo oltaisi vallattu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu