Eutanasia tuntuu olevan monelle suomalaiselle kirosana nykyään. Osa pitää sitä toisen ihmisen murhaamisena, kun taas jotkut kokevat kärsimysten lopettamisen olevan oikea ratkaisu. En ymmärrä ihmisten vastustusta, sillä lopetetaanhan eläimiäkin siksi, ettei niiden tarvitsisi kärsiä. Ihmisestä eroten eläin ei kuitenkaan osaa kertoa, milloin se tahtoisi kuolla. Kumpikin kärsivät, mutta silti eläimen lopettaminen on velvollisuus, mutta ihmisen "lopettaminen" rikos.
Mikä tekee tilanteesta erilaisen?
Olisihan se ihmiselle itselleenkin parempi tilanne, että hän saisi itse päättää, tahtooko kitua sairaalassa kuollen tuskiinsa, vai lähteä arvokkaasti ilman kipuja. Elämän kuitenkin tulisi olla arvokasta, eikä tuskainen kuolema sairaalan letkuissa ole järin arvokasta.
Mitä mieltä itse olette, tulisiko eutanasia laillistaa?
Eläinten ja ihmisten tappaminen
2
232
Vastaukset
- 17+19
Oon sitä mieltä ettei ihmisiä, jotka ovat aivokuolleita, pitäisi pitää hengissä hengityskoneen avulla. Mielestäni ihminen saisi elää, jos perus toimet onnistuu(syöminen,hengittäminen...). Minusta ei ole jårkeä pitää ihmistä elossa jos on "kasvis".
Heti monet ihmiset olisivat viemässä eläimiä piikille koska ovat vaarallisia eikä tiedä hyökkääkö uudestaan. Mites ihmiset? Saavat pahoinpidellä muita, jotkin ilman rangaistusta. Ei niistäkään tiedä vaikka kävisivät uudestaan toisen päälle..- eutana siat
Mutta eihän aivokuolleita pidetäkkään koko elämäänsä koneissa, vaan sukulaisilla on oikeus päättää milloin koneet sammutetaan.
Ja tuohan on naurettavaa, jos itse vaikka halvaantuisit etkä voisi itse syödä taikka hengittää, mutta ajattelisit ihan normaalisti, niin sinustako olisi oikein että et saa elää? Kummallinen ajattelutapa.
Eutanasia on minulle ok, mutta ongelmanahan siinä on se, että kuka sen tekee. Lääkärikö? Kuka lääkäri suostuu siihen? Entä jos sukulaiset eivät ole eutanasian kannalla, he voivat vainota lääkäriä "murhan" takia. Entä jos paljastuukin, että eutanasian saanut olisikin voinut jäädä henkiin? Kenellä on oikeus eutanasiaan, sairaalla ja kuolevalla vai elämään kyllästyneellä teinillä? Entä minkä ikäinen saa eutanasian? Kuka suostuisi antamaan kuolettavan piikin lapselle? Entä jos lääkäri on juuri antamassa piikkiä, mutta potilas sanookin että haluaa elää, myrkky ehtii tappaa potilaan. Syyllistyykö lääkäri hoitovirheeseen? Kuka on vastuussa?
Joissain maissa on eutanasiamuotona sellainen itse juotava myrkyllinen liemi, tosin tämä on taas vähän hankalampaa esimerkiksi niille halvaantuneille potilaille, jos he eivät voi itse juoda.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla6812593Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,311296- 1091168
Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki121125Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e243978- 93965
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k105939Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?101883Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50769- 64751