Kaikki asiakirjat käännetään

33

Tiesittekö, kaikki suomenkieliset viralliset asiakirjat käännetään ruotsiksi ja jos joku asia valmistellaan ruotsiksi, niin se käännetään suomeksi.

16

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wirkamies

      Ei pidä paikkaansa.

      • 33

        Kyllä pitää, sen on muun muassa Heikki Tala todennut.


      • Tjänsteman

        Ei todellakaan. Kaksikielisissä kunnissa käännetään varsinaiset päätösasiakirjat, ja asiat käsitellään periaatteessa ensin asiakkaan kielellä, jolloin toinen kieli on aina käännös, riippumatta kunnan enemmistökielestä.
        Asioiden valmistelussa saatavat lausunnot yms. ovat asiakirjoissa mukna kääntämättä, tarvittaessa niiden sisältö voidaan esittää tiivistetysti toisella kielellä.
        Asiakkaiden kanssa käytävää kirjeenvaihtoa yms. ei käännetä käytännöllisesti katsoen koskaan.
        Yksikielisissä kunnissa ei tietenkään käännetä koskaan mitään, ellei siihen ole jotakin aivan erityistä syytä.


    • fghdfghdfg

      Kyllä pitää, sen on muun muassa Heikki Tala todennut. LOL

      • kakskielinen

        Niinpä niin, eipähän ole ainut asia jonka Tala on todennut, ja onhan messiaan sana otettava todesta.


    • BraBra

      http://www.adressit.com/ruotsinkielenvero
      http://www.pakkoruotsi.net/kustannukset.shtml

    • Jos tuo pitäisi paikkaansa, meillä Ahvenanmaalla ei olisi mitään valittamista. Mutta kun ei pidä.

    • 33

      No Heikki varmaan täydentää kommentilla asiaa.

    • ssdqwqwedewd

      Tuskinpa kommentoi. Sen verran hävettää Heikkiäkin.

      • dfgdfgdf1

        ei8 riittänyt kanttia vastata


      • hkilolo
        dfgdfgdf1 kirjoitti:

        ei8 riittänyt kanttia vastata

        Ymmärrettävää.


    • freudenthal=rasisti

      Saamelaisetkin osaavat pääkieltä. Paljon sivistyneempiä eikä niitä olla jatkuvasti palkitsemassa jollain vähemmistö palkinnolla tai freudenthal-mitaleilla.

      • pidro

        Tietenkin koska Suomi on menetellyt ihan samalla valittavalla tavalla kuten Ruotsi Tornionlaaksossa eli kieltänyt oikeudet ominkielisiin kouluihin.


    • resume writing

      Tärkein lainkohta on jäänyt huomiotta ja senvuoksi hyvin monet toivovat ettei tuo
      muutos tulisi voimaan resume writing

    • sASD

      Tä, siis miikä lainkohta ja mikä muutos.

    • <zx<zazs

      Miksi tähän ei puututa?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      86
      6023
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      325
      5201
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2658
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2605
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      83
      1842
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      103
      1669
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      111
      1531
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1521
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      120
      1420
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1393
    Aihe