Kaikki asiakirjat käännetään

Tiesittekö, kaikki suomenkieliset viralliset asiakirjat käännetään ruotsiksi ja jos joku asia valmistellaan ruotsiksi, niin se käännetään suomeksi.
16119
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Ei pidä paikkaansa.

Äänestä
  • Kyllä pitää, sen on muun muassa Heikki Tala todennut.

    Äänestä

  • Ei todellakaan. Kaksikielisissä kunnissa käännetään varsinaiset päätösasiakirjat, ja asiat käsitellään periaatteessa ensin asiakkaan kielellä, jolloin toinen kieli on aina käännös, riippumatta kunnan enemmistökielestä.
    Asioiden valmistelussa saatavat lausunnot yms. ovat asiakirjoissa mukna kääntämättä, tarvittaessa niiden sisältö voidaan esittää tiivistetysti toisella kielellä.
    Asiakkaiden kanssa käytävää kirjeenvaihtoa yms. ei käännetä käytännöllisesti katsoen koskaan.
    Yksikielisissä kunnissa ei tietenkään käännetä koskaan mitään, ellei siihen ole jotakin aivan erityistä syytä.

    Äänestä

Kyllä pitää, sen on muun muassa Heikki Tala todennut. LOL

Äänestä
  • Niinpä niin, eipähän ole ainut asia jonka Tala on todennut, ja onhan messiaan sana otettava todesta.

    Äänestä

Jos tuo pitäisi paikkaansa, meillä Ahvenanmaalla ei olisi mitään valittamista. Mutta kun ei pidä.

Äänestä

No Heikki varmaan täydentää kommentilla asiaa.

Äänestä

Tuskinpa kommentoi. Sen verran hävettää Heikkiäkin.

Äänestä
  • ei8 riittänyt kanttia vastata

    Äänestä

  • dfgdfgdf1 kirjoitti:

    ei8 riittänyt kanttia vastata

    Ymmärrettävää.

    Äänestä

Saamelaisetkin osaavat pääkieltä. Paljon sivistyneempiä eikä niitä olla jatkuvasti palkitsemassa jollain vähemmistö palkinnolla tai freudenthal-mitaleilla.

Äänestä
  • Tietenkin koska Suomi on menetellyt ihan samalla valittavalla tavalla kuten Ruotsi Tornionlaaksossa eli kieltänyt oikeudet ominkielisiin kouluihin.

    Äänestä

Tärkein lainkohta on jäänyt huomiotta ja senvuoksi hyvin monet toivovat ettei tuo
muutos tulisi voimaan resume writing

Äänestä

Tä, siis miikä lainkohta ja mikä muutos.

Äänestä

Miksi tähän ei puututa?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


33 kirjoitti:

Tiesittekö, kaikki suomenkieliset viralliset asiakirjat käännetään ruotsiksi ja jos joku asia valmistellaan ruotsiksi, niin se käännetään suomeksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu