http://www.avaruus.fi/uutiset/tahdet-sumut-ja-galaksit/maailmankaikkeus-aikuistui-luultua-nopeammin.html
Vastaus otsikon kysymykseen on selvä mutta katsotaan nyt kuitenkin mitä kreat siitä keksivät.
Vastaus otsikon kysymykseen on selvä mutta katsotaan nyt kuitenkin mitä kreat siitä keksivät.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kun oikein silmin katsotaan, niin tietenkin tämä kumoaa evoluutioteorian. Kretuleiden suhde tieteeseenhän on, että kaikki tiedeuutiset kumoavat edoluutioteorian, mutta yhdenkään vertaisarvioidun tieteellisen tutkimuksen johtopäätökset eivät voi pitää paikkaansa.
uusi havainto saattaa vähän parantaa kosmologian galaksikehitysteoriaa. Biologian evoluutioteoriaan se ei tietenkään vaikuta mitään.
Älkää nyt hyvät evokit tulko sotkemaan. Enx mä sanonut että odotetaan kretuja?
Samalla sivulla oli myös juttu maailmanlopun komeetta Eleninin hajoamisesta pölyksi ja jäänsiruiksi.
Kenenkähän hihhulin palavien rukousten ansiosta tämä tapahtui? Maailmanloppuhan on usein peruuntunut, koska Jumala on antanut lisäaikaa uskovien takia, mikäli uskomme hihhuleita ja miksemme uskoisi:-)
Mitäs tämä muuta kertoo kuin sen että tietomme maailmankaikkudesta on varmuudella todellisuudessa varsin vähäistä.
Genesiksellä ei ole asiaan mitään vastaan sanottavaa, sillä se ei tuon asian noin oleminen ole millään muotoa Genesiksen sanomaa vastaan.
"Genesiksellä ei ole asiaan mitään vastaan sanottavaa"
Onhan sillä:
1 Alussa Jumala loi taivaan ja maan. [1. Moos. 14:19; Ps. 121:2, Ps. 146:6; Hepr. 11:3]
2 Maa oli autio ja tyhjä, pimeys peitti syvyydet, ja Jumalan henki liikkui vetten yllä.
3 Jumala sanoi: "Tulkoon valo!" Ja valo tuli. [2. Kor. 4:6]
4 Jumala näki, että valo oli hyvä. Jumala erotti valon pimeydestä,
5 ja hän nimitti valon päiväksi, ja pimeyden hän nimitti yöksi. Tuli ilta ja tuli aamu, näin meni ensimmäinen päivä.
13 Tuli ilta ja tuli aamu, näin meni kolmas päivä.
14 Jumala sanoi: "Tulkoon valoja taivaankanteen erottamaan päivän yöstä, ja olkoot ne merkkeinä osoittamassa määräaikoja, hetkiä ja vuosia. [Ps. 136:7-9; Jer. 31:35]
15 Ne loistakoot taivaankannesta ja antakoot valoa maan päälle." Ja niin tapahtui.
16 Jumala teki kaksi suurta valoa, suuremman hallitsemaan päivää ja pienemmän hallitsemaan yötä, sekä tähdet.
Genesis sanoo, että maa oli jo luotu, kun tähdet luotiin. Taidat olla rusinapullailija.