VELAKSI ELÄMINEN TUO AINA KONKURSSIN.

362
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

vai että Kreikan taloustietoja vääristeltiin. Todella luotettavaa.... ja huolellista toimintaa muilta.

Äänestä

Myös Suomi on hyvin, hyvin velkainen.

Valtaapitävät mielellään kääntävät katseet muualle
kuin omiin suuriin virheisiin.

Äänestä

> Valtaapitävät mielellään kääntävät katseet muualle
> kuin omiin suuriin virheisiin.

Sekä Katainen että Urpilainen mennä lentelevät ja hössöttävät jatkuvasti Helsingin ja Brysselin väliä. Päätöksiä Suomen omien asioiden priorisoinneista ja järkeistyksistä ei ole mukamas kellään aikaa miettiä yhtään. Kovasti tärkeämpää on patsastelu EU-päättäjäjoukon kanssa.

Mitkään pari prosentin leikkaukset sieltä ja toiset täältä Valtion menoissa, ne eivät riitä. Pitää oikeasti alkaa lopettaa kokonaisia Valtion toiminnallisuuksia ja erilaisten etuisuuksien maksamisia.

1.Tarpeettomien varuskuntien lopettamisia, koskien myös ruotsinkielisiä varuskuntia
2.Vähennetään opiskelijoiden opintotukia, opintojen rahoitusta enemmän lainavetoiseksi kuten aikaisempinakin vuosikymmeninä
3.Kuntien valtionapuja leikattava, kuntien on itse korotettava verojaan jos haluavat asukkailleen palveluja kustantaa
4.Kymmeniä erilaisia pieniä sosiaalisia etuisuuksia on lopetettava tai leikattava huomattavasti. Nämä leikkaukset koskevat niin lapsiperheitä, yksinhuoltajia kuin sairaita ja eläkeläisiäkin.
5.Maatalouden eräitä tukipositioita lopetettava kokonaan ja muihin tukiin leikkauksia.
6.Tarpeettomiksi osoittautuneisiin elinkeinotukiin, esim. Tekesin kautta kulkeviin tehottomiin rahan jakamiseen WEB-sivustojen tekoon, siihen puututtava ja leikattava niitä rajusti
7. Valtion IT-menoja leikattava 30-40% verran. Tarpeetonta rahan haaskausta tarpeettomiin, ja ikuisesti päättymättömiin "järjestelmäuudistuksiin" on lopetettava.

Kysymys vaan kuuluu, että milloinka Urpilaisella ja Kataisella on oikeasti tarkoituksena käydä tämän savotan kimppuun? Itsekseen asia ei korjaannu.

Velkaannumme 7-8 miljardia euroa joka vuosi aina niin kauan kuin kirveellä aletaan hommiin näiden asioiden kanssa.

Se touhottaminen ja lentely Brysseliin ja takaisin saisi nyt jo loppua. Ne EU-heput siellä eivät pysty eivätkä aio Suomea auttaa, jos emme itse kykene näitä asioita alkamaan korjata.

Kataisen ja Urpilaisen on pakko alkaa toimia niiden asioiden eteen. Ei piakkoin, vaan VÄLITTÖMÄSTI ja heti. Nyt heti marraskuussa 2011, kun olemme toistaiseksi velkakuorminemme edes jotenkin kuivilla, suomalaisine varpainemme.
.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


SIMPLE FACT. kirjoitti:

http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=201111101181&ext=ltr

Ja se maksatetaan tyhmälle kansalle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu