Eduskunta valitkoon presidentin

Eduskunta valitkoon

Tuollainen laki pitäisi saada aikaan. Ei ole mitään mieltä tässäkään, että kansa äänestää presidentin suoraan ja sillä suuri arvo. Ei nykyään enää mieltä.

Kun ajatellaan kuinka paljon kuluu rahaa kaksiin vaaleihin ja presidentin valta on kaventunut ja kapenee, olisi oikein että eduskunta valitsee pressan.

Kuka ja mikä taho alkaisi asiaa ajamaan? Ajatelkaa nyt. Eduskunta on pienoiskoko kansasta? Miksi se ei voisi valita presidenttiä? Olisi halpaa ja helppoa. Mitä mieltä muut?

4

54

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Panen vielä paremmaksi: pääministeri valitkoon presidentin.

      Pääministerihän on hallituksen "pää", ja hallitusta kannattaa eduskunnan enemmistö. Yksinkertaista, halpaa ja toimivaa.

    • pois kallis turhake

      "Pelkkää-turhaa-kallista-kättelypresidenttiä" on enää täysin turha ollenkaan valita! Kallis posti pitäisi välittömästi lopettaa. kolmen entisen elättäminen jo maksaa valtavasti muutenkin yliverotetulle pienelle kansalle. Mitään kansainvälisiä TODELLISIA VAIKUTUSMAHDOLLISUUKSIA EI SILLÄ OLE! Onhan se nähty jo nykyisenkin "töissä". Sisäpolitiikassa ei yhtään mitään. Turhanhöpöttäjiä täällä riittää jo aivan ilman vakansseja ja ylisuuria palkkioitakin! Höpinöistä ei sen valmiimpaa ole syntynyt!

    • 20 miljoonaa euroa

      Joo. Hyvä idea! Säästyis ainakin 20 miljoonaa. Mihin ne varat käytettäis?

    • EU:n tapaan

      presidentti olisi syytä valita kabineteissa. Turha sitä on kansalaisilta tai "kansan"edustajilta kysyä, se ei ole EU:n demokratian mukaista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      203
      2175
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      134
      1198
    3. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1073
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      23
      827
    5. 58
      806
    6. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      34
      771
    7. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      638
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      175
      584
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      577
    10. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      10
      560
    Aihe