Jyrki Katainen on saanut hallitusneuvotteluissa sovitun Ahtisaaren-ryhmän tekemän sopimuksen vetovastuun. Käytännössä Kataisen työ tulee olemaan ruotsinkielisen perseen puhtaaksi nuoleminen. Rahasta tietenkin.
http://www.vasabladet.fi/story/?linkid=177345
http://www.vasabladet.fi/story/?linkid=177345
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kokoomus on kakkaaja omassa pesässä!
http://naurunappula.com/623247/nainhan-se-on.jpg
Tässä koko sodanjulistus suomalaisia kohtaan:
Pääministerin johdolla laaditaan pitkän aikavälin kielistrategia
Valtioneuvoston viestintäyksikkö
4.11.2011 13.08
Valtioneuvoston kanslia on asettanut Kansalliskielistrategia-hankkeen. Pääministerin johdolla laaditaan pitkän aikavälin kielistrategia kahden elinvoimaisen kansalliskielen, suomen ja ruotsin, kehittämiseksi sekä konkretisoidaan sen pohjalta toimet hallituskaudelle.
Pääministeri Jyrki Kataisen hallituksen ohjelmassa todettiin, että kielellisten oikeuksien toteutumista kehitetään presidentti Ahtisaaren työryhmän esityksiä hyväksi käyttäen.
Svenska Finlands folkting asetti keväällä 2010 johtoryhmän laatimaan presidentti Martti Ahtisaaren johdolla toimintaohjelman, jossa on konkreettisia ehdotuksia sen takaamiseksi, että Suomessa säilyy kaksi elävää kansalliskieltä.
Kansalliskielistrategia-hankkeen puheenjohtaja on pääministeri Jyrki Katainen. Varapuheenjohtajia ovat oikeusministeri Anna-Maja Henriksson ja valtiosihteeri Velipekka Nummikoski. Kielistrategian pääsihteeri on Paulina Tallroth valtioneuvoston kansliasta.
Jäseniä ovat erityisavustaja Niklas Andersson sisäasiainministeriöstä, valtiosihteeri Tapio Kosunen opetus- ja kulttuuriministeriöstä, valtiosihteeri Jarmo Lindén opetus- ja kulttuuriministeriöstä, valtiosihteeri Katariina Poskiparta ympäristöministeriöstä, pääjohtaja Timo Lankinen Opetushallituksesta, toimitusjohtaja Kari-Pekka Mäki-Lohiluoma Kuntaliitosta ja toimitusjohtaja Aki Lindén Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiiristä. Ahvenanmaan maakuntahallituksen edustaja nimetään myöhemmin.
Hankkeen pysyvä asiantuntija on Markus Österlund, Svenska Finlands folkting. Kansliapäällikkökokous toimii työtä ohjaavana virkamiesryhmänä.
Hankkeen toimikausi on 2.11.2011 - 31.12.2012.
Lisätietoja: pääsihteeri Paulina Tallroth, valtioneuvoston kanslia, p.
09 1602 2383
Jälleen siis vain pakkoruotsin tehostaminen on ryhmän tavoitteena, kun katsoo strategiaryhmän kokoonpanoa. Voi tulla aikamielenkiintoisia aikoja. Katainen antaa vakuuksia kreikalle ja takuut pakkoruotsille. Kuinkahan kokoomuksen nuorisojärjestö asiaan tulee suhtautumaan?
Puheenjohtaja Jyrki Katainen (kok)
Varapuheenjohtaja Anna-Maja Henriksson (rkp)
Varapuheenjohtaja Velipekka Nummikoski (opm)
Pääsihteeri Paulina Tallroth (r)
Pysyvä asiantuntija Markus Österlund (folkting)
Ahnevanmaan edustaja (r)
Jäsenet:
Niklas Andersson (sis.m)
Tapio Kosunen (opm)
Jarmo Linden (opm)
Katariina Poskiparta (ymp.m)
Timo Lankinen (oph)
Kari-Pekka Mäki-Lohiluoma (kuntaliitto)
Pidä sinä huoli, että PS:n kansanedustajat ovat tietoisia tuosta ja nostavat siitä metelin, kun asia tuodaan eduskuntaan.
Kuinkahan kokoomuksen nuorisojärjestö asiaan tulee suhtautumaan?>
No ainakin itse kokoomuksen 2012 puoluekokouksen tuleva pakkoruotsin poistoa vaativa päätös jätetään taas huomiotta ja lähetetään Kimmo Sasi kamikaze-matkalle RKP:n johtajien luo selittämään.. "en minä mutta pojat".
Eihän tuollaisen ryhmän päätöksillä tule olemaan mitään legitimiteettiä saatikka kansan enemmistön hyväksyntää!
IHRAa puhtaimmillaan:
"Hankkeen pysyvä asiantuntija on Markus Österlund, Svenska Finlands folkting. Kansliapäällikkökokous toimii työtä ohjaavana virkamiesryhmänä.
Hankkeen toimikausi on 2.11.2011 - 31.12.2012.
Lisätietoja: pääsihteeri Paulina Tallroth, valtioneuvoston kanslia"
Kokoomuksen nuorten liiton puheenjohtaja vaihtui. Wille rydman astui sivuun. Tulee mieleen, että onko puoluejohdolla sormet pelissä. Sattuukohan uusi pj olemaan ehkä pakkoruotsituksen kannattaja?
Toisaalta ei puheenjohtaja liiton linjaa ratkaise, vaan liittokokous. Ja se on selvästi kielivapauden puolella.
Se hyvä puoli tässä on, että näin laajamittaisen ruotsalaismis-projektin suunnittelu, varsinkin lakiteknisesti vie paljon aikaa, noin vuoden verran.
On hyvinkin mahdollista, että Kataisen sateenkaari kaatuu ennen sitä.
Lisäksi ehditään kerätä nimet kansalais-aloitteeseen kielipolitiikan uudistamiseksi, mikäli toiminta on tehokasta ja nettipohjaista.
Kansalaisaloitetta pitäisi alkaa suunnittelemaan jo nyt. Sitten on vain nimien kerääminen jäljellä.
Asiasta mainitsi jo suomenruotsalainen kansanedustaja ruotsiksi, kun uusi eduskunta kokoontui ensimmäistä kertaa vaalien jälkeen. Suomeksi ei suomalaisille annettu tietoa.
Suomalaiset poliitikot ovat täysin rotsalaisnationalististen piirien käsissä. Suomenkielellä on hyvin synkkä tulevaisuus Suomessa!
Kansan selän takana ja kabineteissa toimitaan.
Suomenkielistä sivistyneistöhän ei sanottvasti ole olemassakaan.