"Ketään ei saisi pakottaa - - valitsemaan uskonnon ja perheen välillä." (Herätkää! heinäkuu 2009, s. 29)
ja kysymys kuuluu:
Miten jehovan todistajat mielestänne toteuttaa tuota itse sanomaansa Herätkää lehden paikkaa?
ja kysymys kuuluu:
Miten jehovan todistajat mielestänne toteuttaa tuota itse sanomaansa Herätkää lehden paikkaa?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Seurahan opettaa kahta oppia tässäkin asiassa. Veikko Leinonen on sanonut että karttamista on mediassa liioiteltu ja eronneita saa moikkailla. Sitten on tuo Herätkää lehden paikka ja lisäksi seura on Suomessa allekirjoittanut uskontokuntien eettiset säännöt joiden mukaan karttamista ja painostusta eronneita kohtaan EI käytetä!
Ja kuitenkin vuonna 1981 äänestyksellä Brooklynissä päätetty karttaminen on täydessä käytössä ja vartiotorneissa karttamista on ollut mainintoja että näin menetellään.
Ottaa siitä nyt sitten selvää mitä seura haluaa. Karttaa pitää mutta silti puhutaan ja kirjoitellaan päinvastaistakin. Tyypillistä kaksoisajattelua taas kerran. Tähän ei todistajat osaa tai halua vastata mitään.
Bulgarissa seura lupasi hallitukselle ettei eronneita kohtaan käytetä mitään henkisiä tai muita keinoja kuten karttamista.
Seura kieroili tässäkin asiassa ja tulkitsee nyt karttamisen siten että eronnut itse haluaa olla läheistensä karttama. Eli aivan sama karttaminen on Bulgarissa käytössä mitä muuallakin.
Mitähän mieltä Jumala on tuollaisesta kieroilusta?
teen MOT-ohjelmalle ehdotuksen tutkia jehovan todistajien karttamista lainopillisesta ja inhimillisestä näkökulmasta. käsittääkseni karttaminen on syrjintää pahimmillaan ja sellaisen vaatiminen seuran jäseneltä on kiellettyä.
arvasihan sen. ei todistajat tähän kommentoi.