Kuinka on Lapuan kaupunginjohtajaksi kaavailtu Alavuuden kaupunginjohtaja osannut hoitaa Alavuuden kaupungin taloutta?
Onko Alavuus ollut ollut yhtä vetovoimainen kuin Lapua ja onko Alavuuden talous kunnossa? Entä Alavuuden kaupungin velkaantumisaste viime vuosina?
Kaupunginjohtaja on keskeinen johtava viranhaltija kuntataloudessa nyt ja tulevaisuudessa Lapualla.
Onko Alavuus ollut ollut yhtä vetovoimainen kuin Lapua ja onko Alavuuden talous kunnossa? Entä Alavuuden kaupungin velkaantumisaste viime vuosina?
Kaupunginjohtaja on keskeinen johtava viranhaltija kuntataloudessa nyt ja tulevaisuudessa Lapualla.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Eikö Alavuuden kaupungin talous ole "perseellään". Rakensivat prämeän yritystalon, josta puuttuvat yritykset ja yrittäjät. Lisäksi ns "savupiipputeollisuus" on kaatunut pois ja uusia ei ole tullut tilalle. Eurot ja kaupat ovat valuneet naapuriin,
Tuurin kylään Töysään.
Sittenhän se on mies paikallaan kun keskusta kuihdutetaan jonnekin Honkimetsiin ja Simpsiölle rakennetaan se kylpylähotelli..
Kun kepulainen pitää saada, niin kepu pitää saada.
-Paskat meriitistä, kuhan on sätkyukko!
Lapualla on kolme ongelmaa, kepu, kepu ja maalaisliitto.
Eipäs liioitella. On siellä kokoomuskin.
Kokoomuslaiset ovat Lapualla enemmän maalasliitolaisia kuin kepulit itse.
Kaupunginjohtaja on varmaan mies paikallaan juuri tämän sovitun kautensa ajan.
Sitten ollaan osa seinäjokea - mitä en suurin surminkaan haluaisi. Mikä on se valtava vetovoima tekijä, joka saisi Virkkusen työryhmän esittämään että lapua pysyisi itsenäisenä, liitos-seinäjoen ja liitos-kauhavan välissä?
Miksei panna "saatanallinen ralli päälle" niinkun alikersantti Lehto Tuntemattomas sotilaas, oman kaupungin puolesta. Mitä nukutaan enää???
Saatanallinen ralli päälle kuntaliitoksen puolesta, kun virkamiehet ja poliitikot vain ajattelee omaa napaansa eikä lapualaisten asukkaiden etua. Nytkin puuhataan veroprosentin nostoa, jotta saadaa pieni osa turhista hallintomenoista maksuun.
Tyhyjän saa pyytämätikin. Paree vaan pysyä rauhas kiikkusstoolis ja antaa muiren hikoolla.
pöntisestä apulaiskaupunginjohtaja.
sanoppa sille pöntiselle miksi ei hakenu sitä virkaa.
Siinä oli joku pätevuusvaatimus.
Ehejii poijjaat, tästähän tulee hyvä!
Mitä te etukäteen vaahtoatte,niinkuin tulis maailmanloppu,Lapua on aina ollu Lapua,ja tulee pysymään Lapuana.Virkamiehet tulee ja menee,mutta Lapualaaset on ja pysyy.Aivan turhaa me Lapaulaaset näistä asioista keskenämme hasaataan.
Paskat kaupunginjohtaja mitään talousasioita aja , siihen on talousosaston henkilöt. Alavuden talous on hyvässä kunnossa.
Henkilönä Ala-Mäenpää on hyvin huomaamaton henkilö ja huonosti aikaansaava ollut. Joten pitäkää hyvänänne laapuvalaaset
Joo kyllähän sen heti näki niistä vastauksista mitä lehteen antoi että tuollainen yes yes mies, sujuvasti puhuu mutta mitään ei saa aikaan. Lienee sitten ollut tahtotila tämä että halutaan tyyppi jota voi ohjata.
jättäkää ny kuulopuheet sikseen.ootelkaa ny ensin että tapaatte
Tairat olla itte valittijamiähiä ja vissiin jo tavannu? Mulle kertoo miähestä koko tarinan jo hänen tänne pikkukylän mittasuhteesiin erikoonen ökypalkka. Sen ymmärtääs vielä, jos olis kysees jonkun keskiä suuremman firman toimitusjohtaja elikkä joku tulosvastuullinen, Mitä muuta tuos tarttee kun virheitä välttää? Että kehtas pyytää, ja nämä toiset kehtaa luvata. Lupaisko kuntalaiset mitä luulet?
Olisi kannattanut lukea, eikä lasketella. Palkka on ammatinvalintakysymys, joka juontuu taas suoraan opiskelun määrästä ja tasosta -ikävä kyllä. Olisi kyllä ihan hyvä että uudelle kaupunginisälle laitettaisiin konkreettiset tulostavoitteet -asukasluvun nousu - veroprosentin alennus - palvelujen määrän lisäys - velan pienenenminen / lapualainen jne... onhan noita mittareita. Eli ellei tulosta niin ulos!