Maitoa ei riitä?

Miksiköhän tässä on jo monena päivänä ollut tavallinen maito loppu isoissakon kaupoissa? Alkaakohan liika väestönkasvu näkymään maitotilanteessa ensimmäisenä, sitä kun ei pahemmin tuoda ulkomailta eikä kannatakkaan?
18144
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Kaupoissa on monet muutkin hyllyt viimeaikoina olleet tyhjinä eikä ihmiset edes ihmettele asiaa, ainakaan ääneen. Mitäköhän oikein on tekeillä?

Äänestä
  • En tiedä, missä syrjäkylillä te asutte, mutta maidon ja voin yltäkylläisyys on kyllä ylitsepursuava suurten kaupunkien kaupoissa.

    Äänestä

Hintaa hilataan ylös, perinteinen tapa nostaa hintaa on vähentää tuotteiden saatavuutta.
Voin hinta on jo rajussa nousussa, kun saatavuutta vähennettiin.

Helppo tietää kuka on takana?

http://www.youtube.com/watch?v=fd7b22QLhT8

Äänestä

Lidistä oli tänään maito loppu.vai olikovatko unohtaneet tilata lauantaina sitä ?

Äänestä
  • Lauantai oli pyhä! Ei tainnut olla Lidli monessakaan paikassa auki.

    Mitä mahtaa olla tavallinen maito? Kulutusmaito, kevytmaito, rasvaton maito, litran purkki, puolen litran purkki, kahden litran purkki.

    Jos sinä nyt tarkoitat, että sunnuntaina ja eilen ei ollut hyllyt ihan täpötäys, niin varmaan johtuu siitä, että lauantai oli pyhä, ja hyllyttäjät sun muut ovat olleet vapailla. Kyllä se varmaan nyt jo tänään on tasaantunut se tilanne taas normaaliksi.

    Sunnuntaina taisivat hakea viimiset maidot hyllystä, ja eilen vasta taas kuljetukset pelasi.

    Etkö yhtä päivää ilman maitoas toimeen tule?

    Ei sitten piimää ollut!

    Äänestä

ei ole tommosia ongelmia mutta ei kyllä ole oikeistokaan hallituksessa.

Äänestä

On se hölmöä, kun samaan aikaan maksetaan vientitukea voille kansan rahoilla..

Äänestä

Tanskassa maksaa voi kilo noin. 90 senttiä, pitää tilata rekkakuormallinen ja myydä ne sitten voitolla.

Äänestä

Onneksi voita ei tarvitse kuin kalan paistamiseen.

Äänestä
  • aika yksipuoleinen ruokavalio jos kalalla elät..
    vai käytätkö leivän päällä traktorin polttoaineesta tehtyä myrkkymargariinia?

    Äänestä

Jos tuo yläkerran n.s. "norjalainen" asuisi oikeasti norjassa, se tietäisi ettei meillä täällä edes tunneta HYLA-tuotteita, maitoa on myynnissä kolmea laatua. Piimää kahta laatua. Juustoa on ruskeeta, edamia ja emmentaalia. Ja kaikki paikallisen "valion" eli Tine'n monopoli-tuotteita. Jokunen tanskalainen juusto "kilpailun" nimissä. Sama surkea valikoima monopoli-leikkeleissä ja leivissä. Valmisruokia ei tunneta lainkaan (lukuunottamatta kumimaisia kalakaakkuja).
Tämä on euroopan takapajuisin ruokamaa, mutta ompahan pohjolan vahvin muhamettilaisväestö kulttuuriamme rikastuttamassa. Ja nehän eivät muuten integroidu, vaikka ovat täällä (pakistanilaiset) jotkut jo neljännessä polvessa. Ja kulttuurimarxilaiset vallankahvassa.

Äänestä
  • tuota ruskeaa juustoa ei muuten saa suomesta kai mistään. ainoa tuote norjalaisessa ruokapöydässä, jota jäi ikävä :D
    muutenhan sitä tulikin haettua ruotsin puolelta halvat safkat. mutta kun ruuassa, kaljassa ja tupakassa on niin tiukat tuontimäräykset, niin piti ajaa reittiä rømskog-töckfors eikä ørjen kautta :)

    Äänestä

  • mutta mitäs helvettiä noilla Hyla tuotteilla on tämän keskustelun kanssa tekemistä? Jos et ole huomannut niin saa täältä kaupoista myös valmisruokia mutta ne on aika perkeleen kalliita.

    Äänestä

  • sdagdfasdfsd kirjoitti:

    tuota ruskeaa juustoa ei muuten saa suomesta kai mistään. ainoa tuote norjalaisessa ruokapöydässä, jota jäi ikävä :D
    muutenhan sitä tulikin haettua ruotsin puolelta halvat safkat. mutta kun ruuassa, kaljassa ja tupakassa on niin tiukat tuontimäräykset, niin piti ajaa reittiä rømskog-töckfors eikä ørjen kautta :)

    hitto tuota ruskeaa juustoa saa suomesta! prismassa on tinen brunostia myynnissä. ruotsiksi mesost ja suomeksi mesjuusto.

    lidlissä voi kallistunut 40snt pieni paketti. prkl.

    Äänestä

Epäterveelliset lehmänmaito ja voi joutavatkin loppua. Laitettakoon niille vaikka haittavero, jotta käyttö vähenisi.

Äänestä

MITÄ KUULUU SUOMEN MAATALOUSPOLITIIKKAAN.
joko lehmät on käyneet vähin.?
MAITO JA VOI ON LOPPUNEET voi moneksi viikoksi.
suomessa tulis hätä jos jotain isonpaa sattuis.
ruoka loppuis kättelyssä.

Äänestä

kaupassa lukee voin hyllynkohdalla tilapäisesti loppu.
JA KESTÄÄ MONIA VIIKKOJA EIKÄ TULE MUUTOSTA .-- MISSÄ ON VOI?

Äänestä

Ei haittaa, vaikka pastöroidut ja mahdollisesti homogenoidut vesivärituotteet menevätkin ulkomaille. Suomalaisten terveys kiittää! Toivottavasti myös margariinit kuitenkin myös menevät samalla kyydillä rajoilta ulos....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hyllyt tyhjinä kirjoitti:

Miksiköhän tässä on jo monena päivänä ollut tavallinen maito loppu isoissakon kaupoissa? Alkaakohan liika väestönkasvu näkymään maitotilanteessa ensimmäisenä, sitä kun ei pahemmin tuoda ulkomailta eikä kannatakkaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu