Miksi pitää tarkkailla pankki-ja luottokorttitiliä?

missä mennään?

H.S. kirjoittaa:

"Jos omat henkilötiedot löytyvät listalta, on syytä seurata vielä tavanomaistakin tarkemmin postiaan, sähköpostia, laskuja sekä pankki- ja luottotilejään, poliisi huomauttaa. Jos niissä ilmenee väärinkäytöksiä, asiasta on tehtävä rikosilmoitus paikallispoliisille."

Ei kai tili-luottotietoja oel vuotanut, vai onko? Onko poliisilla enemmän tietoa kuin kansalla?

7

222

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pörrääjä

      Voihan sitä poliisi olla saanut lisäuhkailuja lisäpaljastuksista, vai?

      • Kaikki mahdollista.

        Jos sieltä on löytynyt henkilörekisteri, oppilaskorttia sun muuta jotka on kopioitu, on enemmän kuin mahdollista, että mukana on kohteen pankkitilinumerotkin. Esimerkiksi opintorahan maksamista varten. Oppilaskorttia yms.
        Käsitin niin, että tietoja on kopioitu myös oppilaitosten rekistereistä?


    • Ei kai muuten, mut niissä vuodoissa oli sotut mukana....joku saattaa yrittää lainaa nimissäsi, tekaistuilla henkkareilla, tai luottokortin hakua...
      Postiostoksia jne...

    • Nyt taitaa olla sellanen tilanne että hetu ei voi käydä enää tunnistuksen vahventeena missään. Jos tietää toisen henkilötunnuksen niin se ei todista että on itse tuo henkilö. Ja eihän henkilötunnusta sen vuoksi ole koskaan muodostettukaan että sillä voisi esim. puhelimessa tai netissä henkilöllisyytensä vahvistaa, jotkut vaan ovat ottaneet käytännöksi että se sen tekisi.

      Eli pankkivarmennus tai joku muu vastaavan vahvuinen identifointi täytyy olla silloin kun ei olla naamakkain jolloin henkilöllisyyden voi varmistaa esim. passilla

      • Kuitenkin

        jollain suomi 24:n palstoilla jotkut vaativat kirjautumista esim. pankkitunnuksilla! Ei koskaa ainakaan mun kohdala onnistu, kirjautukoot vaikka omalla nimellään, minä en tuomoseen ansaa ainakaan mene.


      • Pörrääjä
        Kuitenkin kirjoitti:

        jollain suomi 24:n palstoilla jotkut vaativat kirjautumista esim. pankkitunnuksilla! Ei koskaa ainakaan mun kohdala onnistu, kirjautukoot vaikka omalla nimellään, minä en tuomoseen ansaa ainakaan mene.

        Heh, tuskin tänne kirjoittajia pankkitunnuksillaan tulisi, ellei sitten ole MinniHiiri tai AkuAnkka-tilejä. Enemmänhän täällä pyritään peittämään henkilöllisyys kuin paljastamaan se, siis oma ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      34
      8934
    2. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      37
      4864
    3. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      43
      4773
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      198
      3694
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      3053
    6. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      42
      2848
    7. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      2776
    8. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      44
      2463
    9. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      65
      2226
    10. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      172
      2157
    Aihe