Miksi ei tällä tietomäärällä osata!

Miksi ei vielläkään osata ?Ei rakentaa ilman että talot homehtuu tai miksi tällä tietämällä
lihavuus vaan lisääntyy, miksi ihmisten pahoinvointi senku lisääntyy???
MIKÄ MEILLÄ ON TODELLA PIELESSÄ?????
671
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tällä nykyisella tieto/taitomäärällä rakennetaan niitä homehtuvia, sisäilmaongelmista kärsiviä taloja! Tosin oli ennen,,, mulla on varma näyttö siitä että osattu on rakentaa terveitä taloja, mutta minne se taito on kadonnu?,,,

Miksi lihavuus lisääntyy?,,, kait se on hyvivointiyhdyskunnan syytä?,,, ja sen myötä tyytymättömyys jopa omaan itseensä lisääntyy,,,

Jotain on pielessä, kertoisin mitä, mutta en tiedä vastausta,,, No kait se on ihmisten tyytymättömyys tämänhetkiseen elämäntilanteeseensa,,,

Äänestä

Muovisia kuplia ovat rakentaneet säännöllisemmin noin 80 luvun alusta alkaen. Ei taloja. Paitti ne muutama harva ketä osaa.

Mikä meillä olisi pielessä? Kaikilla kaikki hyvin..........................< :D

Äänestä

nehän meinaa pilvenpiirtäjänkin rakentaa Suomeen mut suomalaisella rakennustaidolla se tulee meleko pian alas ,.

Äänestä

Minä tykkään noista 50-60 luvun rintamamiestaloista, niissä toimii välipohjan tuuletus todella hyvin ja harvemmin on tavannut homeongelmaa noissa taloissa.
Homeongelma tuli 80-90 luvun taloihin, kun rakennettiin liian tiiviitä laatikoita, joissa ilmanvaihto ei toimi ollenkaan. Liekö niistä virheistä opittu mitään? Vai mikä mättää?
Miten lihavuus liittyy tuohon taloasiaan? Ja itse voin suhteellisen hyvin, vaikka rikas en olekaan, mutta työkykyinen ja toimintakykyinen. Pahoinvointia näkee kyllä näillä foorumeilla hyvinkin selvästi.

Äänestä

-Helppo keino välttää homeongelmat on jättää kaikki kosteussulkumuovit pois ja laittaa tilalle vanha tuttu ruskea ns.voimapaperi. Talon täytyy hengittää jonkin verran, jotta kosteus ei varastoidu seinä ja katto rakenteisiin.
-Hmmm? Mieleen juolahti, että onkohan kukaan kokeillut talossaan laittaa core-tex kalvoa muovisen kosteussulun tilalle? Se voisi jopa toimia hyvinkin ominaisuuksiensa vuoksi. Hinta saattaa kyllä laittaa esteen, jos lompakko ei ole extrapulleata mallia, koska sitä tarvitaan monta sataa neliötä normi ok-taloonkin.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Gore-Tex

-noh, en ollut tuosta core-texista ihan tosissani,-)

Äänestä
  • Minä kun rakensin taloa, keräsin kirpputoreilta valtavan määrän 80-luvun tuulipukuja ja ripustin ne eristeeksi huopakattonauloilla nakutellen. Hupuista tein ns huppupärekaton.

    Kyllä on kelpo koti. Kylpyhuoneen kosteussulkuna on made in china muovilenkkareita jotka CityMarket sai ujutettua hyvillä tarjouksilla tuulipuvun ostajille. Nyt kun niiden 80 lukulaisten jalat ovat pilalla, eivät tarvitse lenkkareitakaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


SUURESTI IHMETTELEN kirjoitti:

Miksi ei vielläkään osata ?Ei rakentaa ilman että talot homehtuu tai miksi tällä tietämällä
lihavuus vaan lisääntyy, miksi ihmisten pahoinvointi senku lisääntyy???
MIKÄ MEILLÄ ON TODELLA PIELESSÄ?????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu