JOS Huhtiniemessä teloitettiin v. 1944 suomalaisia sotilaita, niin eipä kenenkään mieleen ole juolahtanut, että ruumiithan saattavat olla venäläisten sotavankien kanssa samoissa joukkohaudoissa.
Tänäkin päivänä Korkea-ahon tiehaarassa, vajaan km:n päässä Huhtiniemestä, sähkölinjojen alla on suuri venäläisten sotavankien joukkohauta. Joukkohauta on aidattu ja siinä on muistomerkki. Joka kevät muistomerkille näyttää ilmaantuvan punaisia ruusuja.
Suuresta joukkohaudasta n. puolisen kilometriä Mattilan suuntaan, sähkölinjojen alla oli vielä 1960 -luvun alussa kaksi muutakin venäläisten sotavankien joukkohautaa. Nämä poikkesivat edellisestä siinä, että niissä oli pitkät rivit valkoisia ortodoksisia puuristejä. Ne tosin katosivat, kun Saimaan yhteislyseon oppilas T.K. kävi yhtenä yönä potkimassa sadat ristit nurin. T:K:lle tuli linnatuomio nuoresta iästä huolimatta. Erityisen hyvin asia jäi mieleeni, kun olimme T.K:n kanssa samalla luokalla.
Nykyisin näitä joukkohautoja ei ole enää näkyvissä.
Tänäkin päivänä Korkea-ahon tiehaarassa, vajaan km:n päässä Huhtiniemestä, sähkölinjojen alla on suuri venäläisten sotavankien joukkohauta. Joukkohauta on aidattu ja siinä on muistomerkki. Joka kevät muistomerkille näyttää ilmaantuvan punaisia ruusuja.
Suuresta joukkohaudasta n. puolisen kilometriä Mattilan suuntaan, sähkölinjojen alla oli vielä 1960 -luvun alussa kaksi muutakin venäläisten sotavankien joukkohautaa. Nämä poikkesivat edellisestä siinä, että niissä oli pitkät rivit valkoisia ortodoksisia puuristejä. Ne tosin katosivat, kun Saimaan yhteislyseon oppilas T.K. kävi yhtenä yönä potkimassa sadat ristit nurin. T:K:lle tuli linnatuomio nuoresta iästä huolimatta. Erityisen hyvin asia jäi mieleeni, kun olimme T.K:n kanssa samalla luokalla.
Nykyisin näitä joukkohautoja ei ole enää näkyvissä.
Vastaukset 31
Vanhimmat
on tyypillistä, että keksitään aina uusia ja uusia kuvitelmia, kun faktoja ei ole. Ja aina joku hölmö uskoo. Niin tähänkin höpötykseen.
Juu
Tällaista höpötystä.
http://suomenhistoriaa.blogspot.com/2008/12/sotavangit-suomessa-1941-1944.html
Venäläisten sotavankien hautoja on Pieksämäellä, jonne on haudattu 2813 vankia. Kemin Ajossaareen on haudattu 1671, Lappeenrantaan 1352, Nastolaan 1055, Kemijärvelle 485, Sodankylään 268, Karvialle 269, Poriin 319, Kuusamoon 365, Kokkolaan 649, Kannukseen 184, Ylivieskaan 120, Valaan 130, Rovaniemelle 277. Tässä vain suurimpia joukkohautoja mainittuna.
Ensin pitää joku teloittaa. Sitten vasta voi haudata. Mieluimmin näin?
Ei huhtiniemi-ceississä ole se suurin ongelma vainajien löytäminen, vaan kun ei puutu tiedoista ketään joka olisi voitu teloittaa. Viipurista ei kadonnut 400 miestä, kuten huhtihöpöttäjät väittivät. Eikä mistään muualtakaan.
Sensijaan Huhtiniemestä löytyi ennen v.1809 toimineen venäläisen raja-varuskunnan sotilassairaalan hautausmaa, jossa muistaakseni neljä luurankoa. Näitä jäännöksiä reviteltiin sitten TV-uutisissa ja etusivuilla, kunnes ne tunnistettiin ja joutuivat unholaan.
Huhticaustin piti olla Suomen sotahistorian häpäisyn lähtölaukaus, mutta po. ejakulaatio lurahi huulille, kuten sanonta kuuluu.
todella puheitasi.Ettei ketään muka kadonnut! "Eikä missään muuallakaan" Kyllä niitä kadonneita jatkosodassa oli todella paljon ja on vieläkin.Miksi itse valehtelet törkeästi ja vielä syytät muita siitä?
kyseessä palstan vakiovalehtelija,joka nyt rykäisi ison emävaleen.Kyllä kadonneita oli heti sodan jälkeen tuhansia ja vielä nytkin selviää monen kohtalo kun kaivauksissa löytyy joidenkin jäännöksiä silloisilta sota-alueilta.
ovat pääasiassa taisteluissa kaatuneita, joiden ruumiita ei löydetty tai kyetty evakuoimaan. Osaa evakuoiduista ei myöskään kyetty tunnistamaan. Muutama on voinut jäädä vangiksi ja kadota sille tielle.
Viipurin yli 400 kadonnutta oli virhetieto, joka eli pitkään tutkimuksissakin. Heitä oli lopulta 74 ja huolellinen arkistotutkimus on selvittänyt, että ketään heistä ei teloitettu. Vai neljän kohtalosta ei selvinnyt muuta kuin "kadonnut Viipurissa".
Yksi Huhtiniemen huhun keskeisistä perättömistä väitteistä oli se, että sadoittain Viipurista paenneita olisi teloitettu Lappeenrannassa.
Hyvä että niitä kadonneita osa jo myöntää olleen ja vieläkin olevan.Onko tämä jotenkin niin arka aihe että tästäkin valehdeltiin?
aina tiedetty olleen noin 5 000 kaikkiaan. Osasta on saatu tietoja. Se vaatii suuren arkistotutkimuksen, johon pystyviä on vähän.
Kadonneissa ei ole karkureita. Heidät tiedetään kyllä.
heiltä vai mistä noin varmasti tiedetään?Kaikilta vielä kadoksissa oleviltako joku on käynyt kysymässä "oletko karkuri" ?Vaikuttaa rättivääpelin skeidalta.
on yli 5000 ...
tiedetään. Heidät vapautettiin sodan jälkeen vankiloista ( 4 000) ja työosastoista ( 2 000). Noin tuhat palasi Ruotsista ja saman verran oli piileskellyt kotimaassa. Loput palvelivat joko rintama- tai selustajoukoissa.
Kukaan heistä ei ole ilmoittanut karkureita ammutun sen lisäksi, mitä tutkimukset ovat kertoneet.
Kadonneet ovat pääasiassa kaatuneita. Joukossa voi olla joitakin sille tielle jääneitä yliloikkareita tai vangiksi joutuneita.
Karkureita ei ilmoitettu kadonneiksi, vaan karkureiksi.
Viipurin olemattomista 400:sta kadonneesta ja mukamas teloitetuista on jauhettu loputtomiin, mutta Viipurin menetykseen liittyvästä todellisesta sotarikoksesta vaietaan yhä virallisilla tahoilla. Ei ole Venäjältä odotettu anteeksipyyntöä Viipurin naistensairaalan murhatuista lääkäristä, lääkintämiehestä ja potilaista, jotka olivat haavoittuneita suomalaisia.
Viipuri 20.06.1944: Lääkintäupseeri Otto Salonen, korkea-arvoisimpana paikallaolijoista, käskee läkintämiehet ja sotilaat poistumaan kohti Linnansiltaa kävelemään kykenevien haavoittuneiden mukana, näitä saattaen. Sotilaille JSp:n johtaja sanoo erityisesti: "..parempi, että paikalla ei ole aseistettuja miehiä “ . Lähestyvät venäläiset ovat jo näkyvissä.
Naistensairaalan JSp:llä olleet eivät vielä tienneet muualla kaupungissa tapahtuneista haavoittuneiden tai vangeiksijääneiden suomalaisten ampumisista, mutta tämä puna-armeijan tapa oli sodan tuossa vaiheessa jo tiedossa. Lääkäri ja hoitaja ottivat siten tietoisen riskin päättäessään noudattaa kutsumustaan pysymällä potilaidensa luona.
”Katajainen ammuttiin haavoittuneena kirjaston edessä. Sotavankeudesta 22.11.44 palannut Niilo Leikanoja kertoo: ”Katajainen oli haavoittunut käteen ja reiteen, venäläiset ampuivat heti vangiksi joutumisen jälkeen” (Nikkilä: Rukiver)
”Eränen (vänrikki Heikki Eränen 15./21.Pr:n joukkueenjohtaja) tuli ensimmäisenä taluttaen vaikeasti haavoittunutta sotamies Veikko Katajaista. Käytävän suulta rävähti pari lyhyttä konepistoolisarjaa. Katajainen vaipui lattialle. Kaikkien ovien edessä oli illalla suomalaisen sotilaan ruumis. Saattaa olla, että tässä vaiheessa oli sattunut muutama ’vahingonlaukaus” (Lappalainen 1991, s. 249).
”Kirma oli aamulla ennen vangiksi joutumistaan ampunut pistoolinsa tyhjäksi ja nostanut sitten kätensä ylös, jolloin hänet oli ammuttu (Lappalainen 1991, s. 218).
”Puranen ammuttiin pistoolilla vangitsemisen jälkeen”.
Katajainen, Kirma, Puranen... -tässä olisi Ylikankaalle ja medialle teloitettuja -oikeammin ilman tuomiota ammuttuja- suomalaisia sotilaita kesältä -44, kun heitä on kaivettu suurella mediarummutuksella Lappeenrannan Huhtiniemestä vaivaa säästämättä mutta ei ole löytynyt.
Median ja tutkijoiden suurhyökkäys pyrki jättämään suomalaiset siihen kuvitelmaan, että puolustussotamme oli jotenkin väärin, ja "omat" ampuivat suomalaisia sotilaita? Media-tykistön keskitykseltä jäivät kuitenkin puuttumaan "ammukset" kun omien teloittamia ei löytynyt sen enempää Lappeenrannan leirintä-alueen mullasta kuin sodassa kadonneista sotilaistakaan.
Väärä tieto 20.prikaatin kadonneina menetetetyistä sotilaista oli Huhtiniemi-huuhatuksen kantavana "tietona", mutta silti rohkenemme arvata, etteivät Viipurin JSp:n menetyksen yhteydessä kadonneet ylikankaille kelpaa?
Tarkki kirjoittaa:
”Naistensairaalan jääneistä ei ole myöhemmin mitään kuulunut. Kukaan ei palannut vankien vaihdon yhteydessä. … Itse kävelemään kykenemättömät lienevät saaneen saman kohtalon kuin jalkaan haavoittunut Katajainen, joka ammuttiin” (Tarkki 1996, s. 91).
Korpraali Paavo Salosen kuulustelupöytäkirja 16.10.44 kertoo:
”Ennen Viipurin taisteluun joutumista vetäytymisvaiheeseen olin saanut tehtäväksi lähteä hakemaan autoa prikaatin komentopaikalta kaatuneitten kuljetukseen, jota en kuitenkaan saanut. Tullessani takaisin oli tilanne muuttunut yleiseksi joukkojen vetäytymiseksi. Heti saavuttuani Naistensairaalaan, jossa JSp sijaitsi, sain tehtävän vääpeli Varjolalta lähteä kävelemään potilaiden mukana Kannaksen katua pitkin Linnansillan kautta pois vääpeli Varjolan jäädessä JSp:lle kuormissa olevien vaikeasti haavoittuneiden luo, jotka eivät itse omintakeisesti pystyneet liikkumaan. Muuta en asiasta tiedä” (Varjolan s-henk).
Tarkki:
”JSp:lle oli jäänyt vähemmän kuin kymmenen potilasta, näistä muutamia mielenhäiriöön joutuneita. … Sinne lienevät jääneet myös pinossa olleet arkutetut sankarivainajat, hekin kuljetusta odottamassa. Lääkäri Salonen ja lääkintävääpeli Eino Olavi Varjola jäivät haavoittuneiden luo” (Tarkki 1996, s. 90–91).
Todistajien lausunnot kertovat varsin selkeästi ja karusti, kuinka sotilaslääkäri ja lääkintävääpeli lähettävät taistelukykyiset ja aseistetut suomalaiset pois jääden huolehtimaan haavoittuneista, luottaen siihen mahdollisuuteen että venäläiset kunniottavat punaisenristin tunnusta ja sivistyneitä käytöstapoja. Muuta eivät todistajat tiedä.
Ikävää tuollainen haavottuneitten ampuminen. Tosiaan, vai syyllistyi Puna-armeija ihan samaan sotarikokseen kuin Suomen valkoiset esim. Tampereella. Ylkankaaan kirjassa Tie Tampereelle on "hyvä" kuva siteissään olevista miehistä kasalla sairaalan seinustalla. Ammuttiin myös lääkärit ja hoitajat.
Että onko taas niin että pata kattilaa soimaa ja näkee vikaa vain naapurin miehissä. Mutta niinhän sitä sanotaan, että ei oma p...ska haise.
1918 sisällissota liittyy vuoden 1944 -taisteluihin? Ei oikein aukene.
Se kertoo sen, että Lahtari-osaamista oli edelleen 1944 !!!
- Oli käytössä Lahtari-verkosto ja -systeemi !!!!!!
- Oli olemassa viha voittamaton
----- ja 1944 lahtarin kauhu oli puna-armeija !!!!
ruumiit piti kätkeä, hajasijoittaa ....
Se tapettujen hajasijoitus 1944 tehtiin tarkoin harkiten ja lahtarien verkostossa oli osaavaa väkeä. Murhaajia ja mestaajia 1. ja 2. polvessa..
Puna-armeija painoi niskaan ja siksi ne ei Lahtarit ruumiita kätkeneet yhteen paikkaan.
Vaitiolo kuuluu lahtari ideaan ja siitä on pidetty kiinni.
Samaa väkeä oli ase-kätkennässä mukana.
Ja vaitiolo on pitänyt.
- Heijaa poijat suomen urhokaat, tapamme omia ja kätkemme aseita.
- Olipa 1944-1950-L valmius jo olemassa vastarintatoimintaan jos punarmeija olisi ajanut helsinkiin. Miehiä koulutettiin mm. saksan raunioissa vielä keväällä 1945...
Törni yms. suomi-natsit oli siellä häärimässä pohjois-saksan koulutusleireillä.
Mutta saksa tuhoutui ja koulutus jäi kesken.....
niin kerro, ketä ammuttiin ja missä?Keitä olivat ampujat? Entä ruumiiden kätköpaikat? Velvollisuutesi on kertoa ne.
Muuten olet pelkkä valehtelija, minkä kyllä itsekin hyvin tiedät.
"Se tapettujen hajasijoitus 1944 tehtiin tarkoin harkiten ja lahtarien verkostossa oli osaavaa väkeä. Murhaajia ja mestaajia 1. ja 2. polvessa..
Puna-armeija painoi niskaan ja siksi ne ei Lahtarit ruumiita kätkeneet yhteen paikkaan."
näkevät vikaa yksinomaan suomalaisissa. Ja jos tosiasioita ei ole esittää, keksitään juttuja omien ampumisista, niin kuin tämä Huhtiniemi.
Vain stallarit sitä pitävät hengissä.
asiasta puhuminen koska sotapoliisiveteraaneja on vielä elossa.Sitten myöhemmin voitte jatkaa.Hiukan sääliä ukoille.
jonkun sotapoliisin jälkeläiset jotka pelkäävät luvattomien teloitusten tulevan julkiseen tietoon.Takalinjojen tutisijat ne innokkaampia olivat tarttumaan aseeseen omia vastaan.
luvattomista teloituksista. Kukaan muua ei niistä tiedä. Esitä edes muuatma nimi, aika, paikka.
Vai valehteletko taas?
tutisijoista tulee mieleen kotirintamalla olleet yli-ikäiset ,jotka olivat hanakoita ampumaan kotiseuduille piiloutuneita karkureita.
olivat noille ruutiukoille kuin riistaa vain.Ketä saatiin kiinni,niin usein tuli reikä selkään.Jostain syystä määrätyille paikkakunnille kertyi enempi käpykaartilaisia.
Totuus!
Kansallisarkiston ylläpitämän Sankarivainajat 1939–1945-tietokannan mukaan on tällä hetkellä kadonneina kuolleeksijulistettuna 5 321 suomalaista sotilasta. Heistä talvisodasta on jäänyt kadoksiin 1 700, jatkosodan hyökkäysvaiheesta 400, asemasodasta 300, kesän -44 torjuntataisteluista 2 800 ja syyskesän sekä Lapinsodan taisteluista lähes 100 sotilasta.
Kyllä se noin on että viitisentuhatta on yhä kateissa jossakin. Lähteitä niistä on netti täynnä, tässä yksi:
http://jarmonieminen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/65019-duumasta-toimeksi-–-suomalaiset-kadonneet-on-selvitettava
Ja tuossa on lisää Viipurista, Huhtiniemestä ja kadonneista: http://www.otava.fi/kirjat/tieto/2011/fi_FI/sata_sotakohtaloa/ .
Hohhoijaa...ja vääntö Huhtiniemestä siis jatkuu edelleen?
Kaivetaanpa esiin todellista historiaa siinä suhteessa mikä liittyy todellisiin tapahtumiin ja sotatuomari Toivo Tapanaiseen (1888-1971).
Suomen sisällissodan aikana hän toimi sotatuomarina.Hän toimi sotatuomarina eri joukko-osastoissa myös vuoteen 1944 asti.
Hänen väitettiin 1990-ja 2000-luvuilla liikkuneen huhun mukaan osallistuneen Lappeenrannassa kesällä 1944 toimineesen salaiseen kentäoikeuteen,joka olisi tuominnut kymmeniä,jopa satoja sotilaita.
Sittemmin Pasi Jaakkonen on osoittanut kirjassaan Huhtiniemi-400 kadonneen sotilaan mysteeri eläkkeellä olleen,Tapanaisen naapurina asuneen lappeenrantalaismiehen,ns.Syväkurkun,laittaneen huhun liikkeelle.
Eli kun pähkäilette Huhtiniemen mysteeriä,pähkäilette itse asiassa Huhtiniemen huhumysteeriä.
Koko Huhtiniemen huhuhan on todistettu mitä selkeimmin valeiksi.
Ainoatakaan todistetta mistään teloituksista ei ole esitetty.
Ylikangaskin yritti, mutta pelleilyksihän sekin meni.
Mitä ovat vihjaukset Laguksen miesten Saimaan saarissa suoritetuista käpykaartilaisten etsinnöistä?
Saimaan saaristossa oli noin 150-200 karkuria. Niitä etsittiin lähinnä sotapoliisien ja ilmasuojeluyksiköiden voimin. Noin 130 pidätettiin heinäkuun alussa. Muut piileskelivät sodan loppuun tai häipyivät kotiseudulle.
Laguksen miehiä oli Lappeenrannassa yksi rynnäkkötykkikomppania, joka koulutti uusia miehistöjä. Ei ole tietoa, etä se olisi ollut mukana etsinnöissä.
todella arka jollekin,kun koko ajan jankuttaa huhuiksi ja valheeksi vaikka joku vain kysyykin jotain kohdetta.Ammuttiinhan kotirintamallakin pitkäaikaiskarkureita joita kansa kutsui käpykaartilaisiksi.