Ulkomaalaisten kalastelu

eroa valtiokirkosta

8

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pelimerkki

      Niin ne muuttelevat sääntöjään, jotta saisivat rahaa. Eikö jokin aika sitten puhuttu siitä, että ei tarvittaisi enää kahta kummia lapselle, vaan yksi riittäisi?

      • Kyllä, tämä uudistus tuli hiljattain, kun pelättiin että kummien käydessä harvinaisemmaksi lapsi jää kastamatta eikä siten ole heti lapsesta saakka sitoutettu kirkkoon, niin päättivät että yksi kummi riittää poikkeustapauksissa.


    • eroa valtiokirkosta
    • cxz

      Tuossa pitää kuitenkin muistaa, ettei kirkko saa verotusoikeutta heihin, ennenkuin maahanmuuttajat saavat kotipaikkaoikeuden.

    • kirkon jäsen

      Ihan pikkasen tarkoituksenhakuinen tuo sinun tekstisi, vai mitä? Konkreettinen ongelma ja minun mielestäni vääryys on ollut jo vuosikausia se, että Suomessa asuvat ja seurakuntien toimintaan osallistuvat muualta tulleet eivät voi liittyä seurakunnan jäseneksi. Jos olisi totta, tuo mitä saarnaat, niin asia olisi hoidettu ajat sitten, mutta hyvä kun nyt viimeinkin. Jäsenyys seurakunnassa on pohjimmiltaan hengellistä yhteyttä, eikä sitä saisi rajata asuinpaikan mukaan. Olisi hyvä, että suomalainen kirkon jäsen voisi myös valita seurakuntansa, eikä sitäkään sidottaisi kuntarajoihin.

      • eroa valtiokirkosta

        Pahempi ongelma on, etteivät alle 18-vuotiaat pakkokastetut voi erota kirkosta omalla luvallaan, omaatuntoansa kuunnellen.


    • aettr

      Kirkko on aktiivinen ulkomaalaisien suhteen. Kallion kirkossakin järkätään kiinalaisille omia jumalanpalveluksia.

    • Jori Mäntysalo

      Jotenkin minua jaksaa huvittaa tuo virallis-juridis-muodollisen seurakunnan käsite.

      Evlut jumalanpalvelukset ovat kaikille avoimia, vaikka minä marssisin kirkkoon sunnuntaina. Ei siellä kysytä kotikuntaa tai edes -maata. Ja jossain muualla kuin säännöissä lienee vikaa, jos innokkaalle raamattupiiriin pyrkijälle sanotaan että juuei, et kuulu tänne kun olet tuon naapuriseurakunnan jäsen tai ulkomaan elävä joka on vaan töissä täällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1319
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      38
      889
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      30
      623
    4. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      597
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      590
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      568
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      536
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      17
      533
    9. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      24
      531
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      16
      502
    Aihe