Venäjän valtiolle on perustettu stabiliteettirahastoja, joihin on kerätty yli 100 miljardia euroa. Näin on kirjoiteltu lehdissä ja Koroljovikin on asiasta kirjoitellut. Näitä varoja ei ole sijoitettu Venäjälle, vaan niillä on ostettu ulkomaalaisia oblikaatioita. Rahaa ei siis ole kierrätetty kotimaassa, vaan ne on sijoitettu ulos ihan kuten oligarkitkin tekevät. Venäjän valtion omaisuus on siis länsimaisissa pankeissa!
Miten näille rahoille on käynyt? Vaikuttaa siltä että Venäjä ei pysty korvaamaan karjalaisille aiheuttamiaan tuhoja. Tietysti Venäjä voi palauttaa valloittamansa alueen alkuperäisille omistajille.
Miten näille rahoille on käynyt? Vaikuttaa siltä että Venäjä ei pysty korvaamaan karjalaisille aiheuttamiaan tuhoja. Tietysti Venäjä voi palauttaa valloittamansa alueen alkuperäisille omistajille.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Venäjän valuuttavarannot olivat marraskuussa 525,5 miljardia dollaria. Näin ollen varannot ovat kasvaneet lokakuusta miltei 9 miljardilla dollarilla.
Venäjän valuttavarantojen kaikkien aikojen suurin määrä oli vuoden 2008 elokuussa, jolloin ne muodostivat 598 miljardia dollaria. Kaikkein vähiten niitä oli vuoden 2009 maaliskuun puolessa välissä kansainvälisen rahoituskriisin aikana – 376 miljardia dollaria.
Valuuttavarannot muodostuvat ulkomaalaisista valuutoista, erityisistä nosto-oikeuksista, IMF:n varantopolitiikasta ja monetaarisesta kullasta.
------
Vuoden 2011 aikana Venäjän keskuspankki on ostanut 90 tonnia kultaa ja aikoo nostaa tämän määrän vuoden loppuun mennessä 100 tonniin, kerrottiin pankin lehdistöpalvelusta.
Aiemmin pankista ilmoitettiin aikomuksesta ostaa joka vuosi 100 tonnia kultaa ja lisätä arvometallin osuutta kulta- ja valuuttavarannoissa, jotta voitaisiin suojautua kansainvälisten finanssimarkkinoiden heilahteluilta.
Tämän vuoden lokakuun ensimmäisenä päivänä Venäjän keskuspankin kultavarannot olivat 852,14 tonnia, silloin kun tammikuun ensimmäisenä päivänä ne olivat 789,9 tonnia.
Lähde: ”Venäjän ääni”
Vau, hienoa että Venäjällä on millä korvata. Tietysti mieleen hiipii pienoinen eppäilys, jospa kullan varastointi onkin hajautettu. Puttiinin huvilalla Nitzassa on yksi kellariholvi jossa lukee "Isin oma Kulta".
Venäjä viiniksi ostaa Euroopan. Taitaa sillä olla enemmän rahaa ja omaisuutta kun koko Euroopan unionille kaikkine maineen.
Tuohan on helppoa, kun euromailla on velkaa 10000 miljardia.
Älähän leveile, jos te olisitte todella rikkaita ja vielä lisäksi sivistyneitä niin palauttaisitte ryöstämänne Karjalan!
Paljonko Neuvostoliitto/Venäjä ovat maksaneet korvauksia suomensukuisille itä-karjalaisille ja suomalaisille aiheuttamiaan vahinkoja ??????
Mistä sitä köyhä mitään maksaa. Sekä valtion että oligarkkien rahat ovat ulkomailla.
Ja vauhti kiihtyy!
http://finnish.ruvr.ru/2011/11/17/60533980.html
Omaan maahan (Äiti- Venäjään) ei kannata sijoittaa...
Ja jos sitten pakoitetaaan tai on hengenpitimeksi pakko lähtemään evakkoon on hyvä olla pesämuna esim. Suomessa, eikä tarvitse aloittaa tyhjästä, niinkuin karjalaiset joutuivat tekemään.
Miten paljon NIILLÄ on dollareita Sveitsin ja Jerusalemin pankeissa? Entäs Suomen Pankissa? Ja kultaa kans?