Lyön vaikka

odotetaan...

vetoa että Kyllösen aikana...siis liki 4 vuotta...muuttuu työsuhdeautojen käyttäminen olennaisesti. Täysautoetu tulee loppumaan tai ainakin muuttumaan. Nyt juuri näillä autoilla ajetaan firman piikkiin ja turhaan monesti. Omia ajoa on paljon ja jopa autoa lainataan kavereille kun esim. poiltoaine on lähes ilmaista.
Minä oikein odotan että tähän asiaan saadaan järkikäteen. Lankomieheni pitää kesälläkin auton käynnissä että pysyy viileenä jos pitää lähteä autolla ajamaan....firma maksaa polttoaineen ja kaikki muutkin kulut.

5

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..Topias

      Miten niin muuttuu ? Jos yksityinen työnantaja haluaa antaa lankomiehesi käyttöön auton ja hän maksaa siitä verotusarvon mukaisen veron niin ei siihen Kyllönen tai kukaan mukaan oikeen pääse vaikuttamaan. Kyse on palkan maksusta. Auto on osa henkilön palkkaa.

      • V. Eromies

        No ei olisi mikään ihme jos verotusarvoihin tulisi niin huomattava korotus tämän liikenneministerin aikana että se panisi tosissaan miettimään kenen autolla ja kuinka paljon ajaa.
        Vihreäthän tekivät tuon tyylisiä aloitteita jo edellisen hallituksen aikana ja mitähän kaikkea nuo vihulaiset ovatkaan Kataiselta kiristäneet jotta Katainen sai sosialistihallituksensa syntymään?


    • kohta muuttuu
      • Autolla aina

        Työsuhdeautoiluun puuttuminen olisi järjenköyhyyttä, jonka kyllä voisin uskoa Vasemmistoliiton kyllösestä. Autoista tulee valtavat veroraha Virrat valtiolle, polttoaineista lisää ja autoedun nauttijakin vielä maksaa lisää veroa. Henkilöautoista ei saa edes alvia valtion tuottoisinta veroa vähentää.
        Yritykset hankkivat työpaikat kansalle ja sitä kautta taas lisää veroja, sekä vientituloja. Edes yltiö vasemmistolaisen ei kannata kateudessaan liata omaa pesää.


    • Ande mäki

      Kyllä kateus on uskomaton voimavara tälle slaavilaiselle kansalle. Markka takas, puoluetuki pois samoin kuin työsuhdeautot. A vot! Suomen ongelmat on ratkaistut. En usko että porvarivetoinen halitus niin pässi on, vaikka idioottimaista raamitupoa = pila-tes, ajoikin , että puuttuu lypsävään lehmään.
      On se vaan metkaa ettei vasemmistolaisella liikkeellä ikinä ole mitään rakentavia ja uutta luovaa ajattelua vaan aina vaan kieltoja ja rajoituksia ja lisää veroja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      87
      6042
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      328
      5240
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2668
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2615
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      84
      1865
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      104
      1682
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      112
      1546
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1521
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      121
      1430
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1393
    Aihe