Pää kiinni köyhät.

B Wahlroos

"Nordean hallituksen puheenjohtajan Björn Wahlroosin tylyt kommentit pankin toimitusjohtajan asuntokohuun ihmetyttävät johtamisen asiantuntijoita. Åbo Akademin professori Alf Rehn sanoo, ettei tilannetta ainakaan auttanut, kun Wahlroos kävi Ruotsissa käytännössä sanomassa "pää kiinni köyhät".

http://www.taloussanomat.fi/rahoitus/2011/11/15/abo-akademin-professori-wahlroos-kaytoskouluun/201116830/12

Eihän se auttanut, että Nalle menee Ruotsiin suurine suineen sanomaan, että pää kiinni köyhät, Clausenille voisi antaa enemmänkin rahaa. Kommunikaationäkökulmasta ei kaikkein tyylikkäin tapa hoitaa kohua, sanoo Åbo Akademin professori Alf Rehn.

5

5098

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Runkku edeleen

      Ruottalaiset nyt on nirppanokkia,kerran kysyivät onko asvaltoitua tietä lahteen,kolkytvuotta sitten,niilä itsellä kun on metsäautotietkin asvaltoitu.eikä ruottalaiset oo köyhiä,kunhan nirppalevat vain.

    • 19

      "Ruotsissa Nordean asuntokohua on paisuttanut myös historia ruotsalaisten finanssijohtajien asuntosotkuista. 2000-luvun alussa Skandian johtajat remontoivat asuntojaan vakuutusyhtiön varoilla ja jakelivat arvoasuntoja lapsilleen. Sotkua puitiin oikeudessa asti.

      – Ruotsissa ollaan aika herkkiä, koska maassa on ollut useampi tämäntyyppinen kohu. Tässä ei ole pakosti kysymys epäeettisestä toiminnasta, mutta ruotsalaiset muistelevat aikaisempia sotkuja, professori Rehn sanoo.

      Lisäksi Ruotsin joukkotiedotusvälineet ovat Rehnin mukaan erittäin hyviä kaivamaan esiin sekä liike-elämän että politiikan väärinkäytöksiä".

      http://www.taloussanomat.fi/rahoitus/2011/11/15/abo-akademin-professori-wahlroos-kaytoskouluun/201116830/12

      Tätä samaa ei voi sanoa suomalaisesta mediasta, joka nuolee herrojen perseitä, tai herrat itse omistavat mediansa ja näin suojautuvat mediansa taakse.

    • Henkisesti sairas he

      "Oman perhe-elämänsä yksityisyyttä Björn Wahlroos on vaalinut tiukasti.

      Wahlroos avioitui vuonna 1977 Saara Litmasen kanssa. Rouva Wahlroos on tavallisen suomenkielisen pappisperheen tytär Savonlinnasta. Tyttölyseon kasvatti on koulutukseltaan erikoissairaanhoitaja, mutta on nykyään kotirouva. Wahlroosit asuvat Salon kupeessa Halikossa, josta he ostivat Åminnen kartanon viisi vuotta sitten.

      Salaisuutena on pysynyt sekin, että Björn Wahlroosista on tullut isoisä. Wahlroosien Hollantiin avioitunut tytär Nina sai alkukesällä vauvan. Ninan pikkuveli Thomas Wahlroos  pelaa ammatikseen pokeria.

      Tavallaan Wahlroosit ovat suomalainen perusperhe, johon kuuluu kaksi lasta ja kultainen noutaja. Pankkikollega muistaa Wahlroosin lasten hakeneen isältään viikkorahaa SYP:n aikoina ja juoksennelleen pitkin käytäviä. Tiffany-koira käy vieläkin ajoittain Wahlroosin mukana Sammossa töissä".

      http://www.talouselama.fi/henkilokuvat/ylivertainen bjorn wahlroos/a160796

      Opiskeluaikojen tuttava kuitenkin muistaa, miten vaikeaa Wahlroosin oli hävitä shakissa – ja vielä naiselle: ”Hän kalpeni, raivostui ja kaatoi pöydän. Wahlroosilta puuttuu sellainen huumorintaju, että hän pystyisi nauramaan itselleen.”

      • Anonyymi

        Nallella on ihana perhe.Ja täytyy nostaa hattua että pitänyt perheen kasassa.Ja ihanat lastenlapset.Kaikkea hyvää koko suvulle!


    • Markinavoimat rulaa

      "Kansalaiset, astukaa vapauteen

      Vasemmistolla ei ole modernille Euroopalle enää mitään annettavaa. 2000-luvun valo lankeaa meille englantia puhuvista maista. Pankinjohtaja, kauppatieteiden tohtori Björn Wahlroos vaatii harvinaisessa haastattelussa tuloerojen kasvattamista ja virkamiehistön harvennusta.

      Eläköön vapaa kilpailutalous!

      Eläköön Suomen ihmettä luova älypääoma!"

      http://www.talouselama.fi/liitetyt/kansalaiset astukaa vapauteen/a159992

      ”Olen huomannut, että elinkeinoelämänkin piirissä on ihmisiä, jotka anteeksipyydellen kritisoivat vasemmistoa. He luulevat, että vasemmistolaisuudessa on pohjimmiltaan jotain hyvää. Minun ei tarvitse koskaan tuntea huonoa omaatuntoa, kun sanon, ettei vasemmistolaisuudella ole mitään annettavaa modernissa yhteiskunnassa.”

      Tarkoitatko myös sosiaalidemokratiaa?

      ”Tämä tarkoittaa vasemmistoa kokonaisuudessaan. Vanhanmallinen sosiaalidemokratia on yksi Euroopan suuri vitsaus. Tiedän, että minua pidetään patologisena anglofiilinä, kun Winston Churchillia lainaten sanon, että englantia puhuvat maat ovat olleet se valo, joka on vienyt Eurooppaa eteenpäin ja pelastanut sen tuholta.”

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      246
      2219
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      192
      1684
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      47
      1319
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      1035
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      826
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      810
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      31
      790
    8. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      25
      766
    9. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      760
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      647
    Aihe