Verottaja

1498
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

NORJA

Arvonlisävero 23 %
Ylellisyysvero 100% 170 000 kruunua ylittävästä auton nettohinnan osasta.
Tehovero portaittainen, nousee tehon mukaan:
ensimmäiset 65 kW 23,35 kruunua/kW
seuraavilta 25 kW:lta 329,00 kruunua/kW
seuraavilta 40 kW:lta 658,20 kruunua/kW
seuraavilta kilowateilta 1 114 kruunua/kW

Iskutilavuusvero, portaittain moottorin tilavuuden noustessa:
ensimmäiset 1 200 cm3 6,89 kruunua/cm3
seuraavat 600 cm3 18,05 kruunua/cm3
seuraavat 400 cm3 42,45 kruunua/cm3
seuraavat kuutiosentit 53,05 kruunua/cm3


Jos Suomi ei olisi myöskään EU:ssa Norjan tapaan,mitenköhän paljon enemmän valtiovalta käyttäisi mielivaltaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


verottaa kirjoitti:

http://www.yleisavain.com/autovero/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu