Keltapäiset kilvet

Käytännön rautalankaohje tarvitaan keltapäisten kilpien (sis vakuutus green card) hankkimiseen.

Osoitteita, tai hyviä nettilinkkejä paikkoihin mistä niitä saa, kiitos. Mieluiten Frankfurtin suunnalta.
10176
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat
  • Linkki on harhaanjohtava. Listaa kaikki mahdolliset kilpien tekijät = nimikilpi oveen . Autoschilder on oikea paikka.
    Parasta suunnata rekisteritoimistoon = Zulassungsstelle. Varaudu myös siihen, että kilvet on saatava kuljettajan nimelle. Osoite on annettava viranomaisille, jotkut vaativat kirjallista näyttöä. Joillakin asemilla saat siirokilvet myös suomalaisella passilla ja ilmoittamalla osoitteesi - voivat myös kieltäytä antamasta koska passissamme ei ole osoitetta. Käytännöt vaihtelevat paikkakunnittain. Tarkista asia etukäteen esim. myyjältäsi tai kilpipajasta.

    Siis kilpipajasta vakuutus green card, sen jälkeen viranomaisten puheille Zulassungsstelle, sen jälkeen teettämään kilvet kilpipajaan.

    Äänestä

Rekisteritoimisto on eri asia mutta kilpipaja on erikseen. Tuossa muutama
Autoschilder Reinhard Schmidtstr. 12, 60326 Frankfurt
Bavaria Autoschilder GmbH Am Römerhof 19, 60486 Frankfurt
Christoph Kroschke GmbH Autoschilder Am Römerhof 19, 60486 Frankfurt
EHA Autoschilder GmbH Am Römerhof 19, 60486 Frankfurt
SCHMIDT Autoschilder Herrnstr. 36, 63065 Offenbach

Itse olen käyttänyt tuota Römerhofin keskittymää on hyvällä paikalla.

Äänestä
  • Käytä tuota viimeisenä listassa mainittua SCHMIDT Autoschilder Herrnstr. 36, 63065 Offenbach, niin ei tarvitse edes Zulassungstellellä käydä. Saat Schmidtiltä kilvet, vakuutuksen sekä paperit.

    Äänestä

  • dipl.kaufmann kirjoitti:

    Käytä tuota viimeisenä listassa mainittua SCHMIDT Autoschilder Herrnstr. 36, 63065 Offenbach, niin ei tarvitse edes Zulassungstellellä käydä. Saat Schmidtiltä kilvet, vakuutuksen sekä paperit.

    Olen muutaman kerran -tännekin olen kirjoittanut- tilannut kilvet omalla nimellä valmiiksi Saksaan. Onnistuu satavarmasti ja kilvet ovat odottamassa antamassani osoitteessa. Voithan valita jonkun -mielellään merkkiliikkeen - mistä olet menossa autoa katsomaan. Ei sitä autoa tarvitse ostaa. Jos auto ei miellytä ota kilvet mukaan ja suuntaa toiseen liikkeesen.Ei tarvitse jonotella Zulassungstellellä.

    Äänestä

  • Metallimie2 kirjoitti:

    Olen muutaman kerran -tännekin olen kirjoittanut- tilannut kilvet omalla nimellä valmiiksi Saksaan. Onnistuu satavarmasti ja kilvet ovat odottamassa antamassani osoitteessa. Voithan valita jonkun -mielellään merkkiliikkeen - mistä olet menossa autoa katsomaan. Ei sitä autoa tarvitse ostaa. Jos auto ei miellytä ota kilvet mukaan ja suuntaa toiseen liikkeesen.Ei tarvitse jonotella Zulassungstellellä.

    Lautatko metallimie2 linkin mistä ja miten tilaat kilvet?

    Äänestä


50e heitin automyyjälle, haki kilvet ja vakuuksen ja kiinnitti kilvet myös autoon kiinni.

Äänestä
  • viidelläkympillä saa vai tarkoititko että heitit viiskymppisen vaivanpalkkaa todelliset kulut. Kaikkihan on tietysti niinkuin sovitaan.

    Äänestä

  • Ei niitä kirjoitti:

    viidelläkympillä saa vai tarkoititko että heitit viiskymppisen vaivanpalkkaa todelliset kulut. Kaikkihan on tietysti niinkuin sovitaan.

    Jos sitä noin keskiyöllä sai pimeät kilvet

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


A kirjoitti:

Käytännön rautalankaohje tarvitaan keltapäisten kilpien (sis vakuutus green card) hankkimiseen.

Osoitteita, tai hyviä nettilinkkejä paikkoihin mistä niitä saa, kiitos. Mieluiten Frankfurtin suunnalta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu