Ihmiset stressaantuvat, kaupoissa juostaan, ostetaan lahjoja, kauppakärryt ovat ylitäynnä ruokaa, jotenkin tuntuu että haluaisi joulun olevan jo ohi, eihän tässä ole enää mitään järkeä, mitä me oikeastaan nykyään juhlitaan, alkuperäinen sanoma on jo kauan sitten unohdettu mutta hössötys senkun kiihtyy, olisko parempi jos voisi unohtaa suuriman osan joulun rituaaleista ja rauhoittua, unohtaa kaikenmaailman suoritukset yms... ja vain nauttia ??? onko se enää nyky-yhteiskunnassa mahdollista ?????
Joulu lähestyy :(
Mielialalääkettä jo
4191
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
asialla, mutta väärällä palstalla. Kauhajoki-palstan kirjoittajista monikaan ei ymmärrä kirjoitustasi ja sen hyvää analyysiä. Tämän todisti heti vastannut henkisesti sairas.
Mielestäni ihmiset ovat laumaeläimiä. Joku on niille sanonut joskus, miten pitää käyttäytyä ja sitten nämä käyttäytyvät juuri silleen.
En harrasta erityisesti Joulua. Kinkkua voin paistaa vaikka Syyskuun paikkeilla jos siltä tuntuu. Tämä Joulusesonki on siis ihmisille opetettua juttua. Ihmiset kaikkitietävine aivoineen, menkää ja olkaa välillä vain.
Joo oon samaa mieltä.Saahan sitä juosta kärryjen kanssa ja haalia tavaraa.Vaikka peräkärryllä oikeen hakis.Minä en viitti vaivautua,oikeen huvittaa tuo Joulu hössötys.Ihmiset on unohtaneet jo kokonaan miksi Joulua vietetään.
Mun mielestä kuuluu sillon rauhottua ja hiljentyä.
Ihmettelen vaan että miksi pitää ostella kauheita määriä esim.lahjoja,kyllä se vähempikin riittäis.
Lähetä Joulukortti ystävällesi.
http://www.icq.com/greetings/cards/67/