Kolmasosa suomalaisista rasisteja?

Kolmannes suomalaisista ei halua sukuun afrikkalaista tai romania
Kotimaa | Julkaistu 5:45 | 0

Joka kolmas suomalainen ajattelee, että lähisukulaisen avioituminen afrikkalaisen kanssa ei olisi kovin tai lainkaan mieluinen tapahtuma. Valkoinen amerikkalainen taas kelpaisi miltei sukuun kuin sukuun.


HS-Gallup

http://www.hs.fi/kotimaa/Kolmannes suomalaisista ei halua sukuun afrikkalaista tai romania/a1305549502906
30150
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 30

Vanhimmat

olen siis rasisti :(

Äänestä
  • SIitä vaan ota pari romania sukuusi! Omapa on ongelma sitten?

    Äänestä

Tai siis kolmasosa kehtaa myöntää asian ääneen..

Äänestä
  • Yllättävän pieni osuus minustakin, ei kai nukaan normaali TYÖSSÄkäyvä halua lorvivaa sompassia tai mannea naapuriinsa.

    Äänestä

Ompa kysymyksen asettelu,eikai se nyt ole rasisti jos haluaa
ennemmin suomalaisen sukuun.

Äänestä
  • No yhtä hulluja kuuluivat puhuvan radiossa tänään. Peppi - Pitkätossu on muka rasistinen kirja. Onkohan näillä rasismi Fobian riivaamilla varmasti lääkitys kohdallaan? Oireista päätellen ne ovat käyneet valelääkärillä, kun lääkeannostus ja diaknoosi on pielessä noin hullusti. Menkää hitossa oikeaan lääkäriin ja pian.

    Äänestä

Ei tarvi hävetä yhtään.

Äänestä

Väärä tulos. En usko 2/3 suomalaisista olevan tyhmiä.

Äänestä

Kuinka moni afrikkalainen (muslimi) tai romani ei halua sukuunsa suomalaista miestä. Kuinka moni mieluummin kunniamurhaa tyttärensä/sisarensa ennenkuin antaa vaimoksi suomalaiselle. Tämä olisi hyvä tutkimuksen aihe!

Äänestä

Varmasti jokainen tuntee enemmän tai hieman vähemmän rasistisia ihmisiä ihan tuttavapiiristään. Itsenikin ympärillä on melko monta, vaikka pieni piiri onkin.

Toisaalta yleensä rasismin sytyke on pelko, pelätään erilaisuutta ja tuntematonta. Eri rotuinen ihminen tekee rikoksen, niin silloin pelko ottaa vallan, ja aletaan hokemaan, että "kaikki ne on samanlaisia". Syy on yksinkertaisesti vain siinä, että ei tiedetä tarpeeksi asioista.

Toivottavasti tulevaisuudessa ihmiset haluaisivat oppia ja tutkia ennakkoluulottomasti uusia asioita, silloin tästäkin maailmasta tulee parempi paikka.

Äänestä

Kaukoidän ihmiset haluavat vielä suuremmin prosentein avioitua oman rotunsa kanssa ja sen näkee kyllä määristäkin. Mutta heitäkään ei nimitellä rasisteiksi, vaan älykkäiksi ihmisiksi ! :)

Minä en iki kuuna päivänä haluaisi sukujuhlia, jossa afrikan tai lähi-idän muinaisihmiset ovat osa "perhettä". Kaikki muut tältä planeetalta käyvät.

Äänestä

pääsi myös vastaamalla väitteeseen: "Kansojen sivistystasossa on eroja"

Vastauksella KYLLÄ.

Ovela kysymys. Sillä POLIITTINEN TOTUUS asiassa on se, että kaikki kansat ovat aivan yhtä sivistyneitä. Vaikkei siihen usko vakaumuksellisin vasurikaan. Hekin kyllä löytävät "jenkit" tai "jutkut" jotka itse mieltävät esimerkiksi sivistymättömästä kansasta.

Me muut keskitien kulkijatkin emme pysty rehellisesti vastaamaan kysymykseen kyllä, vaikka kuinka vihaisimme rasismia. Aina löytyy joku sveitsi, kanada tai japani jonka miellämme hyvinkin sivistyneeksi kansaksi. Ja aina löytyy joku kiina, somalia, serbia tai ruanda jota pidämme mielestämme hyvinkin sivistymättömänä.

Kysymyshän oli siitä, tunteeko vastaaja näin olevan.

Äänestä
  • Millä tavalla määrittelet "sivistystason"? Onko se määritelty katolisen kirkon oppien historian osaamisella, vai esimerkiksi numeerisen analyysin täydellisellä hallinnalla? Vai keskiarvona kaikista, kristallografiasta tieto-oppiin?

    Äänestä

  • Jussuf (se sama) kirjoitti:

    Millä tavalla määrittelet "sivistystason"? Onko se määritelty katolisen kirkon oppien historian osaamisella, vai esimerkiksi numeerisen analyysin täydellisellä hallinnalla? Vai keskiarvona kaikista, kristallografiasta tieto-oppiin?

    esimerkiksi sillä että kun afrikkalainen sairastuu aidsiin niin hän raiskaa vauvan koska luulee että näin parantuu ja länsimaalainen tietää että ainut vaihtoehto on mennä lääkäriin vaikka siitäkään ei juuri apua olisi...

    Äänestä

  • esim,,,... kirjoitti:

    esimerkiksi sillä että kun afrikkalainen sairastuu aidsiin niin hän raiskaa vauvan koska luulee että näin parantuu ja länsimaalainen tietää että ainut vaihtoehto on mennä lääkäriin vaikka siitäkään ei juuri apua olisi...

    Siis "sivistystaso" on määritelty sillä onko ihminen saanut HIV-viruksen tai ei.

    Aika tyhjää... Tuntuu että sivistystä on myös HIV-viruksen saaneiden ulkopuolella. Sehän ei ole edes ollut olemassa ennen 70-lukua.

    Mutta tehän persuina tietenkin tiedätte kaiken.

    Äänestä

  • Jussuf (se sama) kirjoitti:

    Siis "sivistystaso" on määritelty sillä onko ihminen saanut HIV-viruksen tai ei.

    Aika tyhjää... Tuntuu että sivistystä on myös HIV-viruksen saaneiden ulkopuolella. Sehän ei ole edes ollut olemassa ennen 70-lukua.

    Mutta tehän persuina tietenkin tiedätte kaiken.

    nyt missasit pointin joka oli se että länsimaalainen ei raiskaa vauvaa koska tietää että se on väärin toisin kun afrikkalainen joka uskoo oikeasti tulevansa terveeksi kun raiskaa vauvan

    Äänestä

  • yuiuiuuuu kirjoitti:

    nyt missasit pointin joka oli se että länsimaalainen ei raiskaa vauvaa koska tietää että se on väärin toisin kun afrikkalainen joka uskoo oikeasti tulevansa terveeksi kun raiskaa vauvan

    Ai länsimaalaiset eivät raiskaa vauvoja? Eikös juuri äskettäin semmoinen tapaus ollut Ranskassa? Tutkipas vähän asiaa ennen kuin väität perättömiä.

    Äänestä

Pojallani oli vuoden Turkkilainen tyttöystävä. Sen faija höynäytti sossuja 100-0. Poikani tuli onneksi järkiinsä.

Äänestä
  • Meillä on 100% kielto pojilla. Vain kunnollisten lasten kanssa saa olla. Kuuluvatko somalit niihin, arvatkaa, buahahahahahahahahahah

    Äänestä

Hävetkää kolmasosa suomalaista, hävetkää omia ajatuksianne!

Sitten menkää äänestämään sellaista puoluetta jonka Tasavallan Presidentti Tarja Halonen on teidänlaisillenne osoittanut. Presidentin mukaan ainoa oikea puolue teidän kaltaisellenne väelle on Perussuomalaiset.

Menkää sinne, ja äänestäkää niitä. Ja ennen kaikkea, hävetkää itseänne ja omia ajatuksianne. Senkin saastimot.

Äänestä

Valtion virkoihin pitäisi olla vaatimuksena jonkinlainen todennettu ei-rasistisuuden testaaminen.

Sopivalla kysymyssarjalla, samoja asioita eri tavalla ristiin kyselemällä, voidaan piilevät rasistiset taipumuksen saada luotettavasti esille. Pisteytyksellä 1-5 voidaan arvioida henkilön taipuvaisuus rasismiin.

Rasistisia ajatuksia omaavia ei pidä päästää sen paremmin valtiollisiin kuin muihinkaan yhteiskunnallisiin luottamustehtäviin. Näihin tehtäviin on aina vaadittava täyden 5 pisteen rasisminvastaisuutta. Alemmilla 3 ja 4 pisteen pistemäärillä voisi kuitenkin saada lyhytaikaisia viransijaisuuksia.

Valvontaa voisi suorittaa jokin Valviran tyyppisellä valvontaperiaatteella toimiva viranomainen. Luottamushenkilän saama Rasisminvastaisuuspassi olisi voimassa 2 vuotta, jonka jälkeen se pitäisi uusia.

Äänestä

Somaleille on saatava oma erillinen koulutusputki, jossa pääsee eteenpäin alemmilla pistemäärillä.

Siis ihan samanlainen oma alempien pisteiden rinnakkaisputki kuin on suomenruotsalaisilla ollut jo vuosikymmeniä.
Somalialainen Hanken, jossa koulutetaan somaleista edullisia talouspäälliköitä suomalaisiin yrityksiin.

Tällaisilla pienillä koulutukseen liittyvillä teoilla Suomi voi hiukan maksaa omaa velkaansa takaisin. Sitä velkaa joka syntyy siitä että kolmasosalla suomalaisista on rasistisia ajatuksia.

Äänestä

Ei hävetä yhtään, Luoja on tarkoittanut, että itsekukin pariutuu ROTUNSA MUKAAN, ja kaikki muu on sekasikiöiden touhua ja niiden jälkeläiset on sekarotuisia, jhotka joutuvat kokemaan koko ikänsä syyttömästi syrjintää !

JA VASTUU ON heidän vanhempiensa idioottimaisuudessa !

SE ON FAKTA !

Äänestä
  • Onneksi kuitenkin ihmisten kesken ei ole olemassa rotuja, joten kaikki suhteet ovat ok.

    Äänestä

  • Afrikan mustat nee-kerit ja toisaalta Etelä-Amerikan alkuperäisväestöä edustavat mustat, ja täysin nee-kerin näköiset ihmiset, voivatko aina ja ilman muuta ne pariutua keskenänsä?

    Ovatko nämä rodut riittävän 1:1:een samanlaisia, että ne siis uskaltavat lisääntyä keskenään, ettei tule mitään sekarotuisia?

    Mitenkähän kaukaa etelästä suomalainen mies voi käydä hakemassa itsellensä muijan, ettei mene sekasikiöksi? Varmaan vielä jostakin Turkista voi hakea suht huolettomasti? Ja siitä etelään Irakistakin?

    Siitä etelämpään jostakin Pohjois-Sudanin paikkeilta, ne voi toiset olla jo aika mustiakin, mutta paljon on arabeja myös. Jossakin tässä paikkeilla lienee se raja, jonka yli ei kannata suomipojan edetä ja mennä ettei sitten tule sekarotuisia.

    Äänestä

  • Jussuf (se sama) kirjoitti:

    Onneksi kuitenkin ihmisten kesken ei ole olemassa rotuja, joten kaikki suhteet ovat ok.

    Onneksi Mamujussit ovat sukupuuttoon kuoleva rotu.

    Äänestä

  • Jussuf (se sama) kirjoitti:

    Onneksi kuitenkin ihmisten kesken ei ole olemassa rotuja, joten kaikki suhteet ovat ok.

    Onneksi on vielä ihmisiä, jotka eivät harrasta idioottimaisuuksia, vaan pitävät rotuja puhtaina !-Sillä se on paras JA PUHTAIN TIE tulevaisuuteen kansojen tasa-arvoon !

    Ja sivistykseen kuuluu "JUSSUF" myöntää myös mielipuolisuutensa, ja hirveä sekasotkun ajamisVIMMA, jota sinä oot aina ollu kannattamassa !

    JA SEHÄN ON TAATUSTI VARMAA, että sinä et oo ollu auttamassa järkevää rauhaa maailmaan, vaan jostain järjettömästä syystä puhut täysin paskaa !

    Äänestä

Eipä hävetä yhtään, vaikka umpirasisti olenkin, vituttaako hyysäri?

Äänestä

20 vuotta sitten en ollut rasisti.
Nyt olen 20 vuotta vanhempi muutoin sama ihminen paitsi että olen havainnut itsessäni rasistisia piirteitä, mistä johtunee.

Äänestä

>>Nyt olen 20 vuotta vanhempi muutoin sama ihminen paitsi että olen havainnut itsessäni rasistisia piirteitä, mistä johtunee. >>

Olet vain muuttunut Demarista Perussuomalaiseksi.

Näin tapahtuman kehityskulun määrittelee Tasavallan Presidentti Tarja Halonen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


hävetkää! kirjoitti:

Kolmannes suomalaisista ei halua sukuun afrikkalaista tai romania
Kotimaa | Julkaistu 5:45 | 0

Joka kolmas suomalainen ajattelee, että lähisukulaisen avioituminen afrikkalaisen kanssa ei olisi kovin tai lainkaan mieluinen tapahtuma. Valkoinen amerikkalainen taas kelpaisi miltei sukuun kuin sukuun.


HS-Gallup

http://www.hs.fi/kotimaa/Kolmannes suomalaisista ei halua sukuun afrikkalaista tai romania/a1305549502906

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu