Hävettääkö kenttätyö?

Kysyjä.

Onko ihmisille nolo kaupata uskontoa?

17

157

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • &%

      ei ole noloa mutta se laittaa miettimään jehovan todistajuuden uskontoa kun melkein joka ovella vastaanotto on tyly ja sanotaan että jehovat ovat harhaoppi tai muuta sellaista.

      • Ei ollut helppoa

        "Harhaopista" ja Jumalan pilkasta Jeesuskin ristiin naulittiin.


      • 25
        Ei ollut helppoa kirjoitti:

        "Harhaopista" ja Jumalan pilkasta Jeesuskin ristiin naulittiin.

        ei vaan kapinoinnista


    • Jebbula

      Eihän se varmaankaan mukavaa puuhaa ole?

      • mko0

        minua hävetti aina. en voittanut sitä pelkoa tuossa uskossa ikinä.
        touhu tuntui vaan niin tyhmältä. en halua loukata sillä ketään. toiset tykkää toiset ei.

        Eikä tämä johtunut edes mistään "kaksoiselämästä" tai "kaverit näkee" jutusta.


    • loiku

      Ei ole.Pieni korjaus.Vartiotorni lehdet toisella sivulla on kirjoitettuna:"Tätä julkaisua ei ole tarkoitettu myytäväksi.."Sama teksti on myös Herätlää lehden toisella sivulla.

      • Kuullut oikein?

        Maksavatko jakajat ne lehdet?


      • kyllä maksavat
        Kuullut oikein? kirjoitti:

        Maksavatko jakajat ne lehdet?

        Toki yritetään saada lahjoitusrahaa.


    • kertokaa kaikkialla

      Hävettikö Jeesuksen opetuslapsia Kertoa Jumalan Valtakunnasta, kuten Jeesus Kristus kehoitti heitä tekemään....
      Jeesushan lähetti heitä saarnaamaan ....kaksittain?..kertoo Raamattu ;)

      Iloisia tuntuivat olevan saamastaan arvokkaasta tehtävästä...
      Samaa iloa tuntee aito Kristuksen seuraaja nykyisinkin, kertoessaan
      Jeesuksesta ovilla. ;)

      • nunuka-lailailai

        Eikös Jeesus käskenyt heidän mennä myös ilman kenkiä, kukkaroa ja sauvaa?


    • on noloa

      Kouluikäisenä aloitin ja alussa intoakin oli, mutta aika äkkiä se muuttui pakkopullaksi. Luonnotonta työtä ilman minkäänlaista pohjaa. Niin ja kerran vuodessa lomaravariksi (oli 75 tuntia saarnaamista/kk työn ohessa) melkeimpä pakotettuna.

      • pahat vanhemmat!

        Minustakin on luonnotonta mennä mihinkään saarnaamaan Jumalasta ja Pojastaan Kristuksesta,
        jos ei heitä henkilökohtaisesti tunne niin hyvin että olisi OMA halu
        saarnata.

        Vanhempien pakottamana lapset tekevät kaikenlaista nykyisinkin,
        olen nähnyt kun aamuyöstä naapuri lähtee roudaamaan pikkupoikaansa jääkiekkoharjoituksiin..
        Silloin ainut vapaa salivuoroko ollut?
        sitten kouluun jne...

        NHL:n jäsenyys on tietenkin sitten miljoonamälli siitä aherruksesta...
        ehkäpä todennäköisempikin kuin jahvelaisten Paratiisi...

        Mutta silti väärin pakottaa lapsia puhumaan asioita joihin ei lapsi usko ja
        väärin riistää kasvuikäiseltä normaali yölepo ja harrastukset kaverien kanssa kun lätkäharjoitukset matkoineen vie kaiken vapaa-ajan.
        Lapsilla ei ole lapsuutta...?


    • Vinohaarukka

      Kyllä minua se oikeastaan hävetti, ujo kun olen. Toivoin aina etten ainakaan törmää tuttuihin. Halusin ehdottomasti pitää seurakuntaelämän ja muun elämän erillään toisistaan. Aikoinaan ravasinkin mutta päällimäinen toiveeni ovilla oli ettei kukaan vain avaisi. Tein työtä käskettyä, keskustelin ihmisten kanssa, tutkinkin, mutta aina sain pepata itseni liikkeelle. Ei sellaista pitkään jaksanut tietenkään. Taustalla varmaan se etten oikeasti olisi ollut pätevä jos olisin ollut täysin rehellinen, vähän semmoista katumusharjoitusmeininkiä, jotkut ruoskivat itseään, jotkut sitten tekevät vaikka tällaista. Kauheinta oli joutua kentälle oikein innokkaan, ellei fanaattisen ystävän kanssa, minä ainakin häpesin silmät päästäni heidän intonsa tähden, mutta se toki oli minun yksityinen ongelmani. Nyt olen pitänyt huolta siitä etten käy tekemässä tätä työtä joka minulle sellaista häpeää ja ahdistusta aiheutti, mutta tämä on täysin henkilökohtainen kokemus ja voin myös ymmärtää niitä jotka innokkaana ja onnelisena tekevät kenttätyötä, heillä on sydän paikallaan.

    • Orja144000jäsenenä

      Tottakai se vituttaa mennä ovelta-ovelle kaiken maailmallisten tykö. Mutta minkäs teet , koska paratiisipaikkani on kiinni saarnamisinnostani. Kyllä kyrsii tällainen kilvoittelu.

      Joskus jätän Hävetkää lehden johonkin postilooraan ja raportoin kenttätyötä kaki tuntia.

      • Kakkitunti?

        -raportoin kenttätyötä kaki tuntia.-

        Kaki tuntia lie paljonkin?


      • Only 144 000
        Kakkitunti? kirjoitti:

        -raportoin kenttätyötä kaki tuntia.-

        Kaki tuntia lie paljonkin?

        kakSi tuntia. Jehovalaiset eivät raukat saa käydä koluja, niin tarrautuvat meidän pakanoiden oikeinkirjoitusviheisiin.

        Pikku juttu: on löytynyt luujäännös eläimestä, mikä syönyt ihmisen, noin 90 000 vuotta sitten. Onko vartitsikakaseura ajan tasalla?


      • Srsly
        Only 144 000 kirjoitti:

        kakSi tuntia. Jehovalaiset eivät raukat saa käydä koluja, niin tarrautuvat meidän pakanoiden oikeinkirjoitusviheisiin.

        Pikku juttu: on löytynyt luujäännös eläimestä, mikä syönyt ihmisen, noin 90 000 vuotta sitten. Onko vartitsikakaseura ajan tasalla?

        "Jehovalaiset eivät raukat saa käydä koluja, niin tarrautuvat meidän pakanoiden oikeinkirjoitusviheisiin."

        Typot on typoja mutta sinänsä huvittavaa. Ne kolme todistajaa joiden kanssa olen kirjeenvaihtoa harrastanut tekivät jatkuvasti alkeellisiakin virheitä. :D

        Olisko siinä joku korrelaatio todistajuuden ja grammatiikan hallitsemisen välillä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      185
      1559
    2. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      204
      1481
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      44
      1144
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      44
      846
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      720
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      711
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      710
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      691
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      20
      646
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      617
    Aihe