iIhmettelen sitä että täällä kaikki haluavat Taivaaseen mutta kukaan ei halua kuolla? Miksi? Elättekö itsepetoksessa?
Miksi halutaan
vastausta vailla
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mites sellainen Taivaassa ikuisessa elämässä viihtyisi, jolla ei ole halua elää?
Hei
Minun isäni joka tosin kuoli nuorena tapasi sanoa;
"Pakko ei ole kuin kuolla"
Kysymys on kovin suhteellinen kuitenkin. Aivan jokaisen ei ole pakko kuolla koskaan, ja jotkut syntyvät kahteen ja useampaankin kertaan, ja kuollaankin kahteen kertaan joskus.
Höh ?
Todistan isäni väitteen vääräksi;
1. Ajan lopulla elää kourallinen ihmisiä jotka eivät kuole kertaakaan.
Jeesus tulee ja ns. "ylöstempaaminen." (1 Tess 4:16)
2. Ilm 20 luvun tapahtumista puhutaan 1- ja 2- ylösnousemuksesta.
Toisessa ylösnousemuksessa kuollaan toisen kerran ja kuolema on nro 2 ihmisen historiassa mutta lopullinen.
3. Ilm 20 ylösnousemuksessa synnytään jo ties monennen kerran sillä uskova on uudestisyntynyt ainakin kerran elämässään.
Jos hän on välillä luopunut uskosta ja tullut uskoon uudelleen hän on syntynyt jo moneen kertaan elämänsä aikana.
Minäkin olen tullut kolme kertaa uskoon elämäni aikana.
Tässä siis kaikki mahdollinen syntymisestä ja kuolemasta useaan kertaan.
Isäni väite ei siis pitänyt paikkaansa kokonaan täsmällisesti, mutta olin liian nuori kertoakseni eläissään että hän on sillä kertaa osittain väärässä.
yst. jari
Hei
Ei kukaan ratkiriemukkaasti halua kuolla, mutta kyllä pelastusvarmuus helpottaa hetkeä kummasti.
Olen nähnyt vanhuksen kuolevan silkkaan vanhuuteen.
Kolme vuorokautta kynttilät paloivat vierellä ja elintoiminnot koko ajan hidastuivat.
Ilman tuskia ja kipuja kuoli rauhassa vanhuuteensa elämästään kylliksi saaneena. "Luonto" valmistaa ihmisen jossakin määrin ettei vanhukset itkien yleensä kuole. Ovat saaneet kyllikseen elämästä ja aivan rauhassa ymmärtävät ja hyväksyvät lähtönsä ilman suurempia henkisiä kipuja.
Kuolemansairaiden lähtöä helpotetaan morfiinilla.
Ihmisen oma kipuklinikka on tajuttomuus kun kipu on liian suuri kestettäväksi.
yst jari