Syö viljaa ja kuitupitoista ruokaa:

"Jos jättää viljatuotteet ja kuidut pois ja korvaa ne esimerkiksi punaisella lihalla, altistaa itsensä suolistotulehduksille ja -syövälle, sanoo gastroenterologian ylilääkäri Martti Färkkilä Helsingin yliopistosairaalasta. Länsimaissa yleistynyt divertikuloosi eli paksusuolen tulehdus on tutkitusti yhteydessä niukkakuituiseen ruokavalioon."
5179
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Hei

Kirjoitin pitkästi mutta teksti katosi liian pitkänä.

Lyhyesti;

- Lihassa ei ole kuin proteiinia. Kovia tyydyttyneitä rasvoja lisäksi jotka eivät ole ihmisen ravintoa. Ihminen ei käytä ravinnokseen ko. kovia rasvoja. Ovat tyydyttyneitä ja hyödyttömiä jo, ja kertyvät kolesterolina suonien seinämiin.
Jumala käski polttaa kovat rasvat, syödä ei saanut.
3 Moos 1,3,4,7,8,9,16,17, ja 32 luvuista löydät kaikista miten rasva paloi polttamalla. Ei saanut syödä.

Pavuissa on aina 10% proteiinia soijapavussa joidenkin tietojen mukaan jopa 28%.

Suomen Karjala projekti joskus 60-70 luvuilla todisti Jumalan viisauden kun alettiin tutkimaan ja ihmettelemään miksi terveet raavaat vasta 50 vuotiaat miehetkin delasivat suorilta jaloilta pöllimettille "sydänhalavauksehen."

Siihen kun yhdistää alkoholin ja tupakan lisäksi niin ei tarvitse olla edes pöllimettillä.
Minun parhaita ystäviäni jotkut eivät nähneet 50 vuotispäiviään kun kesten telkun katselun köllähti. Viina maistui ja tupakka paloi jo murrosikäisestä jatkuvasti.
Olipa yksi vanha tuttu taas juuri lehdessä kuolinilmoitus ehti vuosi sitten täyttää 50 vuotta.

Ei kukaan päiviään tiedä etukäteen tietenkään vaikka kuinka tervettä elämää viettäisi voi juna ajaa päälle.

Minullekin maistui olut, en ollut koskaan alkoholiliikkeen asiakas.
"Sosiaalista" poikamiehen menoa. Kotini ei ole koskaan ollut paikka missä juhlitaan. En ole itsekään alkoholia kotonani koskaan käyttänyt.
Jos joskus elämän siirtymävaiheissa oli työttömyyttä ja masennusta ja yksinäisyyttä, oli olut mukana ja tupakka paloi.
Jostakin syystä aina rajat tulivat vastaan itsellään ja aina laskut tuli maksettua ja ruokaa kaapissa. En ehtinyt ja kerinnyt koskaan alkoholistiksi asti ja saakka.
Podin elämässä kaksi kertaa masennuksen ja saattoi ulospäin masennuksen vuoksi olla hiukan hankalan näköistä minulla, mutta en täyttänyt koskaan alkoholistin ainuttakaan tunnusmerkkiä kun niitä kerran tavasin terveyskeskuksen seinältä 10 kpl.
Kun juodaan siinä menee sitten vuokra- ja ruokarahat monilla.
Olin joskus sosiaalivirastossa järjestelemässä joiden talousasioita joilla ei enää ollut siihen itsellään kykyä. Piti laittaa kaikki tulot ja laskut sossun kautta eli oma taloudenhoitaja kun ei hallinnassa moiset asiat. Olisivat olleet kadulla asunnostaankin. Siinä alkaa olla alkoholismin tuntua, eivätkä nekään vielä viimeisiä oireita.

Kaikki kasvikunnan tuotteet paitsi ruusukaali muodostavat emäksisen palamistuloksen joka on mm syöpien kannalta edullinen. Niin ymmärretään joissakin koulukunnissa.
Eläinkunnassa vain veri antaa emäksisen palamistuloksen. Veren syöntiin liittyy omantunnon harkintaa, sillä apostolit vahvistivat veren karttamisen uudenkin liiton ajalle. Verta ei saanut syödä siinä kuin rasvaakaan.
Veri pilaantui nopeasti ilman jääkaappeja tappavan myrkylliseksi.

Liha sulaa niin hitaasti että se osittain mätänee ihmisen sisään ja aiheuttaa karsinogeeneja.

Liha oli juhlaruokaa itämailla Jeesuksen aikoihin. Ei jokapäiväistä ravintoa.
Viisasta.

Minusta suomalaiset sairastavat paljolti siksi että pitää olla lihaa jatkuvasti monta kertaa päivässä.

Itse syön hedelmäsaalaatin aamiaiseksi ja päälle lorautan kalanmaksaöljyä ja kylmäpuristettua rypsiöljyä. Järsin 500 g porkkanoita joka päivä.
Näin on pakollinen määrä koossa.
Sitten teen halvalla perunasta tai pastasta vatsan täytettä. En viihdy enää keittössä niin kuin joskus aina välillä. Nopeasti, on muutakin tekemistä.

Minustakin vatsan alueen syövät verisuonitautien lisäksi johtuvat runsaasta lihan käytöstä eikä siinä ole edes ravintoa. Proteiinia on. Ei muuta. Proteiini on lihaksien rakennusaine ja sitä raavas mies pitäisi saada noin 25 g päivässä, mutta tuo ei ole mikään fakta.

Tiedän painonnostajan ja maratonarin jolla ei ole hölläkän pöläystä tietoa ravintoasioista, mutta kroppa on kunnossa ja lihaksia vaikka syö lakto-ovo-vegetaristin tapaan, ei koskaan lihaa siis, ja ei käytä proteiinivalmisteita.

Suomen paras triatlonisti oli joitakin aikoja sitten myös ettei lihaa koskaan.

Hiilihydraatit eli viljatuotteet ovat energiaa sellaista mitä ihminen tarvitsee.
Elimistö muuttaa leivän ja puuron mm. 100% rasvaksi eli energiaksi.
Kasviöljy on 100% rasvaa.

http://jarinhotelli.blogspot.com/search/label/16

yst jari

Äänestä

Lisäys;

Pavuissa on aina noin 10% proteiinia.
Soijapavussa on joidenkin tietojen mukaan jopa 28%, mutta joskus on sekin pantu 10% sarjaan, siis hiukan ristiriitaista tietoa olen saanut.

Proteiinia on maidossa ja munassa ja muuallakin mm. ja pieniä määriä
löytyy aina joistakin tavallisista syömisistä.

Olen elämässäni kuullut ja tavannut vain yhden vegaanin.
Vegaani ei syö edes täytekakkua jos pelkää että siinä on liivatetta, eikä laita nahkakenkiä jalkaan.
Aate on lähinnä nuorten luonnonsuojelun ääriliike.

Lakto-ovo-vegetaristi syö maitotuotteita ja munia, mutta ei lihaa.

Semivegetaristi käyttää joskus valkoista lihaa, ja on muuten kuin lakto-ovo-vegetaristi.

"Kasvissyönti" ei ole siis mikään käsite sinänsä joka sulkisi pois noin vain kaiken eläinkunnankaan.

Kyse on lähinnä kaikessa terveyskasvatuksessa ollut siitä että Jumalan kansa olisi tietoinen terveellisistä elämäntavoista myös ravinnon suhteen ja että osaisi ymmärtää että viimeisinä aikoina on eläinsairauksia ja saastumista joita huomioidaan alueellisesti tarpeen mukaan, ja alueellisesti siis on aina joskus hylättävä jotakin syötäviä siksi. Että osaisivat syödä muutakin sitten.

Jumalan neuvo 3 Moos 11 on siinä viisaus että nuo elukat ovat ravintoketjun ensimmäisiä. Eivät siksi kerää muita eläimiä tai raatoja syömällä saasteita ja tauteja. Syövät pudasta ravintoa, ruohoa, ja liha siksi parasta.

Lisäksi veri ja rasva, niin Raamattu ei mistään muusta varoita ja valista.

Kaikki syöminen on omantunnon kysymystä miten ihminen itse niitä ymmärtää.
Ruokakäskyjä ja -määräyksiä ei siis ole olemassa ainokaisen ainokaistakaan.

Kukaan ei kiellä kahvia eikä teetäkään.

Olen joskus huomannut että pahat kielet puhuvat minun ympärillä vahtien juomisiani ja syömisiäni, että pitää juoruta jonnekin jos kosken kahvikuppiin.

Ei kukaan eikä minäkään ole koskaan kieltänyt syömisiä ja juomisia ainokaisen ainokaistakaan.

Minulle on elämässä kahvi maistunut, olut, tupakka palanut, tee.

Olen kaikessa hyvin valistunut sen vuoksi että 1990 luvulla luin kirjastosta kaiken mahdollisen kaupungin kaikista kirjastoista terveysalan kirjallisuutta.
Niistä löytyi kaikki mahdollinen tieto lääketiede poissulkien ja olen joskus ollut ammattikoulussa ravintotalouskeittiöpuolella, mutta jätin kouluni kesken, mutta sain perusteet ja koko elämäni olen pärjännyt kaikessa keittiössä ja ollut joskus hararstus ja ainainen mielenkiinnon kohde.

Ymmärrän kaiken oikein hyvin.

Usko ei ole syömistä eikä juomista. Jos joku ajattelee tekevänsä syntiä syömällä tai juomalla on se siten hänelle syntiä kun tekee omaatuntoaan vastaan, mutta taas toinen joka ei niin ajattele, ei se hänelle syntiä ole.
Siis synti on tällaisissa kysymyksissä suhteellinen käsite, eikä uskonasiat ole koskaan määrättävissä mikään, vaan omantunnon asia suhteessa tiedon määrään Jumalan-, ei ihmisen edessä käsi sydämellä.

Minulla oli elämässä monenlaisia aikoja.

Ruokapöydissä ei pidä ääneen valikoida muita syytellen jos joku tarjoiee.
Voi hiljaisesti valita mitä valitsee niin kuin muutkin tekevät aina.
Joskus kosketaan kahviin joka ei muuten kahvia käytä siksi ettei viitsi ihmistä loukata. Ihmisen loukkaaminen syömisillä ja juomisilla ei ole mitään hyvän tekemistä sekään missään asiassa muutenkaan mistä toinen ei mitään ymmärrä.

Kaikki ja koko adventtiliikkeen ruokakysymys on siis puhtaasti terveysasia kaikki tyynni ja Jumalan neuvot ovat siinä mitä täällä mainitsen ja omantunnon mukaan itse kukin mitä itse ajattelee.

On todettava että 1800 luvulla Hengen johtamana ihmiset saivat tiedon jo terveellisestä ravinnosta ja sen vuoksi että kasvatus terveellisiin elämäntapoihin alkaisi jostakin. Terveystohtorit antavat tänään saman ruokalautasmallin kuin 1800 luvulla jo ymmärrettiin jossakin. Se oli sitä profetian hengen viisautta, ja Jumalan antamaa, mutta siksi että ihminen olisi terve ja alkaisi ruokaremontti kokonaiselle Jumalan kansalle siksi että saasteet ja eläintaudit tulevat.
Vain siksi. Kyse on terveydestä ja terveyskasvatuksesta puhtaasti.
Ei missään tapauksessa kyse ole synnistä ja syömisestä tässä asiassa.
Usko ei ole syömistä eikä juomista.

Kukaan ei kiellä eikä käske yhtään mitään ! Ingenting- koskaan.

yst. jari

Äänestä

Leikkaa "Rukiinen leipä" vielä kinkusta reilu siivun ruisleivän päälle, nii näläkä pysyy loitolla kauvemmin. Ja särpimeksi kun juua horaset puolenlitran mukin kirnupiimää, niin pysyy mahan pakteerit kontiksessa.

Äänestä

Minulle eivät viljatuotteet sovellu lainkaan. Syön sitten leipää tai vaikkapa vain pelkkiä jyviä, niin vatsa on sekaisin ja oireet leviävät kaikkialle kehoon, niveliin asti. Oli kyseessä sitten hiivaton leipä tai murot ja myslit.

En syö lainkaan viljatuotteita, en riisiä, en kauraa, en ruista en mitään.

Voin erittäin hyvin ilman minkäänlaisia viljatuotteita.

Syön perunaa, lanttua, kaaleja, kalaa, hyvin kypsytettyä lihaa, pähkinöitä ja kaikkea mitä muuta mieleen juolahtaa ja olo on erittäin hyvä ja pirteä.

Nimitän kaikkia leivän syöjiä pullasorsiksi, koska mielestäni leipää ei tarvitse mihinkään ruuassa.

Äänestä
  • Vuosia sitten kirjoitti APU- lehti miehestä, joka eli ruisleivällä.
    Tällä tarkoitan muististani sitä, että metsätyötä kahdella reikäleivällä ja oliko kahveetta matkassa.
    Voimaa miehessä oli kuin pienessä kylässä, eli olisi päihittänyt Suomen voimamittelömiehet, mutta häntä ei päästetty areenalle.
    Oli ns. hoikka mies, kantoi jotain pitkää puuta mielettömän määrän, ettei toinen siihen pystynyt ja tämä mies vannoi ruisleivän nimiin, voimansa määrän.

    ts. tämä APU- lehden aikoinaan painamasta artikkelista ja harmaasta muistikuvasta poimittua.

    ts. ei leipä paha ole terveydelle, varsinkaan ruisleipä.

    Tosin kaikille ei kaikki käy, mutta jos jollein käy, sitä ei kannata toiselta kieltää huonona.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rukiinen leipä kirjoitti:

"Jos jättää viljatuotteet ja kuidut pois ja korvaa ne esimerkiksi punaisella lihalla, altistaa itsensä suolistotulehduksille ja -syövälle, sanoo gastroenterologian ylilääkäri Martti Färkkilä Helsingin yliopistosairaalasta. Länsimaissa yleistynyt divertikuloosi eli paksusuolen tulehdus on tutkitusti yhteydessä niukkakuituiseen ruokavalioon."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu