Eli pystypunnerrus seisten. Lämmittelyt ensin 30kg, 40kg, 50kg, 60kg, ja sit 72kg joka nousi puhtaasti punnertamalla. Itseasiassa rinnalleveto oli hankalampi kuin punnerrus(otin painot lattialta). Mitäs sanotte, onko hyvin nostettu? Mulla ei ole isoja lihaksia.
Kokeilin pystypunnerrusta
19
2174
Vastaukset
- Kukkakepakko
Hyvä suoritus! Itse 20-vuotiaana sain penkistä 110 kg ja pystypunnerrus lattialta rinnalle ja suorille käsille (tosin raakatyöntöä lähempänä) meni 100 kiloa. En lähtenyt kuitenkaan painonnostoon mukaan. Pituus 178 cm ja paino tuolloin 70 kg.
Pari vuotta sitten painoin 82 kg, meni 90 kg rinnalle ja pumppasin rinnalta 90 kg * 6 toistoa suorille käsille. Penkki tuolloin 125 kg.
Mulla myös pystypunnerrus/raakatyöntö aina suhteessa penkkiä vahvempi. Salilla näkee vahvoja penkkaajia, jotka saa suorille käsille paljon vähemän kuin minä.
mulla pystypunnerrus, jollain penkki, jollain kauhee mave jne. - Termistöä
Sotilaspunnerrus on pystypunnerrus seisten ilman jalkojen ja lantion avustusta. Vauhtipunnerrus on pystypunnerrus seisten ottamalla jaloilla vauhtia ja työntämällä räjähtäen lantiota eteen, mutta jätetään alle meno pois. Töynnössä englanninkielisissä youtube pätkissä nimellä jerk mennään sitten viellä alle joko saksaamalla tai kyykyllä. Jotkut tykkäävät tehdä näitä liikkeitä niskantakaa jolloin pää ei ole tangon tiellä. Ylenen virhe liikkeessä on tehdä takakenossa rinta pystyssä jolloin painetta tulee alaselälle. Eli millä tapaa punnersit?
Vauhtipunnerrus maksi toistaiseksi 90kg. Työnnön pitäisi olla 10-20kg enemmän, mutta jänskättää alle meno. Sotilaspunnerrus no 60kg painaa jo pirusti.
Tossa crossareiden suosima kyykkyjerkki 225lbs x 0,45 = 101,25 kg
http://www.youtube.com/watch?v=euv5Vvz_5dc- Ap
Sotilaspunnerrus eli ilman vauhtia. Enemmänkin olis noussut ehkä 75kg. Mulla penkki n.110kg onko nuo hyvässä suhteessa toisiinsa nähden?
- 67-v
Punnerrus / työntö suhteet.
Kisoissa hyväksyttävästi 100kg / 125kg. Työntö saksiin.
Mielestäni melko tavanomainen suhde.
Vauhtipunnerrusta käytimme apuliikkeenä.
Tempaus kyykkyyn 100kg. Suoritusvarmuudessa ei ollut kehumista.
Sekä punnerriksissa että työnnössä on tärkeää saada tanko ylhäällä lavoille, pää eteen käsivarsien väliin.
Tämä tuntuu olevan monelle vaikeaa.
Ei pää etukauttakaan ole tiellä.
Lähtöasento pää takaviistossa ja heti tangon noustua nupin yläpuolelle pään lyönti eteen, käsivarsien väliin. Samalla tanko lavoille.
Siis eteen, ei etukumaraan!
Penkkiä en ole koskaan kunnolla kokeillut.
Käyttäessäni vuosia myöhemmin poikaani painiharkoissa pomputin matkavaatteissa penkillä 100:sta ja tietämättäni tietenkin työntöleveydellä = hartialeveys.
"Oikeaa" merkkipenkkiä en ole kokeillut. En ole nähnyt tarvetta.
Selkänojatonta istumapenkkiä punnersimme jonkin verran.
Inhottaa kun jäi 97,5:een.
- Termistöä
Jos ja kun multa kysytään, niin hyvät ovat suhteet. Tai ehkä huonot. Oma penkki 140. Kaveri otta myös penkiltä 140 ja pystypunnerruksen tekee jollain vauhti ja sotilaspunnerruksen yhdistelmänä 75kg siten, että alkupompulla tanko nousee hieman yli leuan ja siitä suorille käsille. Kannatta opetella tekniikat niin treeneistä tulee hauskempia. Tolta sivustolta itse katsonut tekniikkaa penkkiin.
http://www.penkkipunnerrus.fi/penkkipunnerrus
Ja tästä vauhtipunnerrukseen.
http://www.youtube.com/watch?v=GgSF8vCundw- Ap
Eli pystypunnerrus on siis ihan hyvää tasoa suhteessa penkkiin? Tosiaan tuo 72kg meni melko kevyesti ja jalat tikku suorana ja nosto hitaana ei räjähtävänä suorille käsille.
En edes treenaa pystypunnerrusta kovin paljon. Pari sarjaa viikossa joko seisten tangolla tai istuen smith laitteessa. Smithlaitteessa olen tehnyt viimeaikoina 90kg 6 toistoa nosto leuan kohdalta eli smith keventää aika paljon. - 67-v
Vauhtipunnerruksessa näkyy hyvin sekä lähtöasento että lavoille kääntö.
Monelta unohtunut asia. Alkuasennossa tanko edessä olevien olkapäiden päällä.
Ei solisluilla!
Kyynärvarret ala- etuviistossa hieman sivulle.
- Termistöä
Ei smit muuten kevennä kuin sen, että pystyy pumppaamaan pitäen tangon korkealla eli tanko ei tule rinnalle asti. Smitissä ei tarvitse sitten olla kehonhallinnan konnossa vaan voi pumpata loppuun asti. Jos haen leiteharjoittelusta jotain hyviä puolia, niin se, että voi pumpata sarjat aivan loppuun ja tehdä vaikka muutama tiputus.
Oma painoni on alle 80kg. Saan sellaisen kuvan, että painat jonkin verran enemmän ja smit tuloksesta päätellen potenttiaalia isoihin rautoihin löytyy huomattavasti enemmän kuin mulla. Saan vain sellaisen kuvan kyssäreistäsi, että et hirveän kauan ole voimaillut ja luulisi penkin olevan 150kg kun hetken hinkkaa.- Ap
Kevyttä ns.jumppaa salilla,kehonpainolla ja kahvakuulilla 4 vuotta. Puoli vuotta sitten aloin kokeilemaan ekaa kertaa voimiani. Painoa on 89kg, mutta ei mitään isoja pulleita lihaksia :D
- terrmistäö
Ap kirjoitti:
Kevyttä ns.jumppaa salilla,kehonpainolla ja kahvakuulilla 4 vuotta. Puoli vuotta sitten aloin kokeilemaan ekaa kertaa voimiani. Painoa on 89kg, mutta ei mitään isoja pulleita lihaksia :D
Kahvakuulien ansiosta varmaan vahvat olkapäät. Nyt sitten totutat kroppasi raskaisiin nostoihin. Ne liikkeet mitä pitää kunnon mittareina, niin 5x5 tai 5x3 ja päälle apuliikkeittä sitten pidemmillä sarjoilla esimerkiksi. Zemiä!
- Ap
terrmistäö kirjoitti:
Kahvakuulien ansiosta varmaan vahvat olkapäät. Nyt sitten totutat kroppasi raskaisiin nostoihin. Ne liikkeet mitä pitää kunnon mittareina, niin 5x5 tai 5x3 ja päälle apuliikkeittä sitten pidemmillä sarjoilla esimerkiksi. Zemiä!
Kyllä juuri näin ja kiitos samoin!
- alan mies 73
Tarkoitat kai neitikuulilla. Myös sanaa trendipallot käytetään.
- Homohintti!
Sinä voit imeä poikakaverisi kuulia. Älä tuu tänne urputtaa.paksu.
- olet huono
Susta ei oo mihinkään, ne nauraa sulle, ne väheksyy sua.
- 20cm joli
Ykönen nyt menee vaikka150 kilolla.
- Todisteita jos huudellaa
No katsotaan.. Ota video ja uppaa nettiin. Sitten linkki tänne!
- 20cm joli
Ei oo tarvis, pääasia että ite tuuppaan sen. Miksi teette ykkösiä ??
Tehkää vähintään kybää!- 67-v
Maksimivoima kasvaa maksimivoimaharjoitteilla.
Korkeampi maksimitaso mahdollistaa niiden kybien tekemisen suuremmilla raudoilla. - Perään antava
67-v kirjoitti:
Maksimivoima kasvaa maksimivoimaharjoitteilla.
Korkeampi maksimitaso mahdollistaa niiden kybien tekemisen suuremmilla raudoilla.Ok. Onko sulla iso ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod192188Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost2281694Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita
Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy3021197- 65939
Kulujen jako parisuhteessa
Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai53895- 39824
Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?
Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.53805J miehelle viesti menneisyydestä
On jo useampi vuosi, kun ollaan oltu näköyhteydessä. Jäi tyhjä olo, koska rakastin. En tietenkään sitä kertonut. Mutta e31696Valitse, kenen kanssa seurustelet
Seura turmelee, ja huono seura turmelee täysin. Vähän niin kuin valta turmelee, ja absoluuttinen valta turmelee kokonaan273663Paikat tapeltu
Ei mennyt ihan persujen toiveiden mukaan Ei kait nyt 20 ääntä ja arpajais voitolla voi olla Ähtärin kaupungin puheenjoh33632