evoluutioteoria sittenkin ihan perseestä?

Hehhehehehe

Mielenkiintoinen linkki. Eli kyseessä on selvä valintaetu neandertaleilla ja sen olisi pitänyt johtaa evo-opin mukaan ajateltuna siihen että ne olisivat syrjäyttäneet meidät eikä päinvastoin.

http://ohjelmaopas.yle.fi/artikkelit/tiede/tiedeuutiset/neandertalilaislapset-varttuivat-nopeammin-kuin-nykyihmislapset

Mitä kehittyneempi lapsi niin sen paremmin se kestää kovia olosuhteita kuten nälkää, kylmää ja rasituksia. Ja niitä kovia olosuhteitahan olisi evo-opin mukaan riittänyt muinaisuudessa. Eli ihminen on sittenkin luotu loistaviin elinolosuhteisiin aivan kuten moni muukin näissä keskusteluissa esiintuotu asia osoittaa. Eikä suinkaan tappelemaan haaskoista hyeenojen kanssa rutikuivalle savannille

6

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ltte piru

      Evo-opista kerro sinä Möttöskä 1 itse tarkemmin kun olet sen sepittänytkin, mutta me täysjärkiset huomaamme esimerkiksi tämän lauseen sisältämän ainakin-sanan:

      "Ainakin hampaiden osalta neandertalilaisten aikuistuminen tapahtui siis nopeammin kuin meidän lajillamme."

      Mutta myös:

      "Neandertalilaisten aivot ovat samankokoiset kuin nykyihmisellä ja niiden älykkyyttä on pohdittu hartaasti. Jos ne aikuistuivat nopeammin, kasvuympäristössä oppimiseen ei ole jäänyt yhtä paljon aikaa kuin Homo sapiens-nuorille."

      Heille ei ole jäänyt yhtä paljon aikaa oppimiseen kuin sinulle ja minulle, ymmärsitkö? Niin että mitähän nyt oikeastaan yritit todistaa?

      • mamin kulta

        Möttöskä yritti todistaa olevansa ihan perseestä. Turhaa vaivannäköä, koska tiesimme tämän jo ennestäänkin.


      • zxdrtc

        Oppimisdeen?
        Ethän sinä ole oppinut paljoa vieläkään.


    • Lainaus artikkelin tärkeimmästä kohdasta:

      "Hidas kehitys on luultavasti yksi syy ihmislajin älylliseen etevyyteen."

      Älykkyys on se joka määrää lajin kohtalon koska se mahdollistaa niin monia asioita. Sillä ei ole mitään merkitystä olivatko neanderdhalit voimakkaampia, aikaisemmin aikuistuvia tai mitään muutakaan jos ne olivat muihin ihmislajeihin verrattuna tyhmiä.

      Mainitsit hyena-esimerkin. OK, kumman luulet pärjäävän paremmin? Yhden neanderdahlin joka luulee voittavansa lauman yksin, ja paljain käsin, vai älykkäämmistä ihmisapinoista muodostuneen koordinoidun joukon joka käyttäisi hyökkäyksensä apuna aseita.

      Tämä on nimenomaan se funktio joka nostaa älykkyyden ohjaimiin lajin selviytymisen kannalta.

      http://www.youtube.com/watch?v=tysZObbs4Yo

    • ravenlored

      Kysymys kuuluukin että oliko Neaderthal kuinkankin paljon älykkäämpi kuin keskivertokreationisti? Eli miten harkitseva, kriittiseen ajatteluun kykenevä olento Neaderthal oli? Ilmeisen älukäs, koska kykeni selviämään verrattain ankarissa olosuhteissa..

    • Vastakysymys aloittajalle (luultavasti Möttöskä jälleen kerran): vaihtaisitko nykyihmisenä saamasi oppimisen neandertalilaisen hampaisiin? Jos siitä vaikka olisi sinulle valintaetua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      211
      15079
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      127
      10520
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      120
      10097
    4. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9341
    5. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      52
      9172
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      23
      7059
    7. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      56
      6935
    8. 182
      6517
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      169
      6176
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5598
    Aihe