Yhteinen paratiisi?

Onko Jehovan todistajilla ja Vanhoillislestadiolaisilla yhteinen paratiisi Jumalan luona, vai miten tämä menee?

Vanhoillislestadiolaiset ovat nimittäin myös menossa paratiisiin. Jos on vain yksi Jumala ja yksi paratiisi, niin silloinhan me puhumme samasta paratiisista, eikö niin?
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Todistajien Partiisi tulee ennallistetuksi Maan päälle.
Alkuperäinen paratiisi Eden luotiin myös maan päälle, kertoo Raamattu.
http://www.watchtower.org/images/bh/35.jpg

Koko maapallosta tulee paratiisi. Kauniit uudet talot ja puutarhat koristavat maata, jota syntiset ihmiset aiemmin turmelivat
(Jesaja 65:21–24; Ilmestys 11:18).
Hoidetut maa-alueet laajenevat vähitellen, kunnes lopulta koko maapallo on yhtä kaunis ja tuottoisa kuin Eedenin puutarha. Jumala ’avaa kätensä ja tyydyttää kaikkien elollisten halun’ jatkuvasti (Psalmit 145:16).

21 Ihmisten ja eläinten välillä on rauha. Villieläimet ja kotieläimet laiduntavat yhdessä. Ei edes pikkulapsen tarvitse pelätä eläimiä, jotka nykyään ovat vaarallisia. (Jesaja 11:6–9; 65:25.)

22 Sairauksia ei enää ole. Jumalan taivaallisen Valtakunnan Hallitsijana Jeesus parantaa ihmisiä paljon suuremmassa mitassa kuin ollessaan maan päällä (Matteus 9:35; Markus 1:40–42; Johannes 5:5–9).
Silloin kukaan ”ei sano: ’Minä olen sairas.’” (Jesaja 33:24; 35:5, 6.)

23 Kuolleet omaiset ja ystävät herätetään eloon,
eikä heidän tarvitse enää kuolla. Kaikki kuolleet, jotka ovat Jumalan muistissa, herätetään eloon. ”Tulee olemaan ylösnousemus, sekä vanhurskaiden että epävanhurskaiden.” (Apostolien teot 24:15; Johannes 5:28, 29.)
http://www.watchtower.org/fi/bh/article_03.htm

Äänestä
  • niinhän sinä uskot että vain todistajat pelastuvat paratiisiinsä. voi sinua poloista kun olet mennyt nielemään karvoineen kaikkineen vartiotorniseuran sinulle syöttämät valheet. missään kohtaa raamatussa ei sanota että pitää kuulua johonkin järjestöön päästäkseen paratiisiin. tämä on kokonaan vartiotorniseuran itse keksimää valhetta. aivan sitä samaa valhetta mitä esimerkiksi mormonit paasaavat. uskovat aivan samalla tapaa että vain he pelastuvat.

    sinä pidät mormoneja vääränä uskontoja, ja mormonit pitävät sinun uskontoa vääränä. ja arvaapa mitä? molemmat uskotte vain ihmisten ideoimiin satuihin koska se miellyttää teitä satuna.

    sitten levitätte näitä satuja ja olette valmiita karttamaan läheistänne joka ei enää uskokaan samalla tapaa. olette valmiita antamaan vaikka lapsenne kuolla raamatun vastaisen verioppinne takia vain siksi että teitä kiinnostaa itsekkäästi vain oma paikkanne paratiisissä.

    lainaat paljon raamattua ja uskot kaiken sinisilmäisesti koska et kestä elämän epävarmuutta ja sitä ettei totuutta kaikesta voi tietää. kauniiltahan tuollaiset jotkut lainaamasi raamatun paikat kuulostavat mutta usein liian hyvälle kuulostava ei olekaan sitä mille näyttää. mielellään tuollaisia lukee koska ne kuulostavat kauniille, mutta kuka vain voi kirjoittaa samanlaisia loruja.

    se, että ne kuulostavat kivalle ja lohduttavat, eivät tee niistä tosia. pyhiä uskonnollisia kirjoituksia on vastaavia maailma täysi. siitä vain valkkaamaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Menikö oikein? kirjoitti:

Onko Jehovan todistajilla ja Vanhoillislestadiolaisilla yhteinen paratiisi Jumalan luona, vai miten tämä menee?

Vanhoillislestadiolaiset ovat nimittäin myös menossa paratiisiin. Jos on vain yksi Jumala ja yksi paratiisi, niin silloinhan me puhumme samasta paratiisista, eikö niin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu