Tämä kiinnostaa tietää? Oliko kukaan vt:n uskova uudestisyntynyt?
Oliko Aabraham uudestisyntynyt?
Nuortakin kiinnostaa
1761
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
ei v-t ssa sanottu tuotaJoh. 3:3
Jeesus vastasi ja sanoi hänelle: "Totisesti, totisesti minä sanon sinulle: joka ei synny uudesti, ylhäältä, se ei voi nähdä Jumalan valtakuntaa".
Jeesus sanoi,,,,uudeksi mina teen kaikki vtn pelisaannot olivat erilaiset
Ei ollut.
* Hyvä asiallinen kysymys. Kyllä, Aabraham oli uskon isä, Aabraham uskoi, vaikka ei toivoa ollut, ja usko luettiin hänelle vanhurskaudeksi. Ja kun sydämen uskolla tullaan vanhurskaaksi, oli Aabraham uskossa, ennalta Jeesuskeen, hän odotti Messiasta israelin Vapahtajaa. Kyllä Aabraham oli uskossa. Ja pääsee mukaan kun Jeesus tempaa seurakuntansa yös taivaisiin!
* Room.4:3. "< Sillä, mitä Raamattu sanoo: Aabraham uskoi Jumalaa, ja se luettiin hänelle vanhurskaudeksi.>"
Mohikaani. Oliko Aabraham syntynyt uudesti? Sitä kysyin? Et vastannut.
Mohikaani sanoi Aabrahamin näkevän Jumalan valtakunnan:
Jeesus oli toista mieltä:
Joh. 3:3 eesus vastasi ja sanoi hänelle: "Totisesti, totisesti minä sanon sinulle: joka ei synny uudesti, ylhäältä, se ei voi nähdä Jumalan valtakuntaa".
* Miten niin en vastannut? Kyllä Aabraham oli uudestisyntynyt, koska hänen uskonsa Jumalaan luettiin hänelle vanhurskaudeksi. Mikä oli epäselvää edellisessä kommentissani?
Mä en ymmärrä kuinka kukaan olis voinu uudestisyntyä ennenkuin uusi liitto tuli voimaan Jeesuksen kuoleman ja ylösnousemisen jälkeen.
Eihän Jeesus ollut vielä silloin syntynyt, joten väitteesi ei ole mahdollista.
Mitenkä vanhurskauteen ja Israelin heimon sukuun sopii se että Aabraham sai vaimokseen toisen vaimonsa Egyptiläisen orjattaren, joka synnytti Hänelle puoliksi Egyptiläisen pojan, Ismaelin.
1. Moos. 16:1-3 Sarai, Abramin vaimo, ei ollut synnyttänyt miehelleen lasta. Mutta Sarailla oli egyptiläinen orjatar, jonka nimi oli Hagar.
Niin Sarai sanoi Abramille: "Herra ei ole sallinut minun synnyttää. Makaa siis minun orjattareni kanssa; ehkäpä hän voi synnyttää minulle lapsen." Abram myöntyi Sarain ehdotukseen.
Ja Saarai, Abramin vaimo, otti egyptiläisen orjattarensa Haagarin, sitten kuin Abram oli asunut kymmenen vuotta Kanaanin maassa, ja antoi hänet miehellensä Abramille vaimoksi.
Aabraham toimi täysin aikansa lakien mukaisesti ja otti itselleen jalkavaimon. Ei siinä ollut silloin mitään moraalitonta ja myös Jumala siunasi tuon liiton hedelmän.
Onkos se Jumalan moraali sitten muuttunut siitä, tähän päivään tultaessa?
Ei niinkään vaan yhteiskunnan moraali on muuttuvainen. Siihenhän Jeesuskin viittasi sanoessaan että Mooseksen laissa annetaan mahdollisuus avioeroon vaikka sekään nyt ei ihan oo nappisuoritus jos sellaiseen pittää turvautua.
* Minähän Pe.ku pyysin, että jättäisit Raamatun meille uskoville, ja kertopilisit vaan lapinmaan ihmeistä ja hillasta ja kairoista, poroista ja onhan sieltä kerrottavaa ?
Jaa, että Jumala muuttuu ihmisten mukana, vaatimuksiltaan toiseksi, mutta Raamattuun sitä ei muuteta?
Kumosin Raamatulla mielipiteesi ja sinä osoitit saaneesi jauhot suuhusi.
Toinen ei saisi kirjoittaa mitään sellaista johon et kykene vastaamaan.
Kukaan VT:n hurskaista ja pyhistä miehistä ei ollut uudestisyntyneitä. Ei myöskään opetuslapset ennen Jeesuksen ylösnousemusta.
1. Piet. 1:3
Ylistetty olkoon meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen Jumala ja Isä, joka suuren laupeutensa mukaan on uudestisynnyttänyt meidät elävään toivoon Jeesuksen Kristuksen kuolleistanousemisen kautta
Kyllä olivat, ennalta määräämisen kautta, odottaessaan Jeesuksen sovitustyötä, he kaikki pääsivät paratiisiin odottamaan toivon täyttymistä, on sama kuin uudestisyntymä ! Hengellisessä mielessä.
En väittele kanssasi, mutta ainakaan Pietari ei ollut uudestisyntynyt tuon 1.Piet.1:3 mukaan ennen Jeesuksen ylösnousemusta. Näin hän itse todistaa: "uudestisynnyttänyt meidät elävään toivoon Jeesuksen Kristuksen kuolleistanousemisen kautta".
Hebrealaiskirje valottaa asiaa lisää.
"Ja vaikka nämä kaikki [vt:n pyhät] uskon kautta olivat todistuksen saaneet, eivät he kuitenkaan saavuttaneet sitä, mikä oli luvattu; sillä Jumala oli varannut meitä varten jotakin parempaa, etteivät he ilman meitä pääsisi täydellisyyteen" (11:39-40).