Ostin Autoroller 2:en Fiatin alustalla - 97. Haukkukaa ja kertokaa mitä pitää korjata ja laittaa uusiksi ennen ensimmäistä yöpymistä
Uuusi auto
Onnellinen mies
9142
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Onneeksolkoon! Ei Fiatissa mitään tarvii korjata, ostin hyvän pelin. Itse ostin ensin Fiat/Adria joka oli meillä kolme vuotta, laitoin vaihtoon ja ostin Mersu/Rapido joka oli ihan skit! Se oli meillä 2 vuotta ja 20,000km. Tilalle taas Fiat mutta nyt Dethleffs korilla eikä ole tarvinut kahteen vuoteen muuta tehdä sille kun tankata.
Fiat on hyvä auto vaikka sillä on ollut huono maine joskus. Ei kai niitä muuten myytäis tuollaisia määriä?
uskonto kymppi ja käytäntö neljä?
Vaihda alustaksi Sprintteri ja koriksi Adriia. Muuta ei tartte tehdä vielä tuossa vaiheessa.
Kerro tarkemmin!
Ajokilometrit, huoltohistoria, käyttöhistoria? Jos ollut osaavissa käsissä, niin täytät vesitankin, laitat vessanesteet, tankki täyteen diisseliä, öljyntarkistus ja baanalle. Tarkista, että lämmitin pelaa, termostaatti toimii, hanat toimivat. Suosittelen vaihteistoöljyn vaihtamista ja samalla voi pohjaropusta päätellä, onko vaihteisto kulunut. Siihen magneettiin jää aina metallitahnaa kulumisen seurauksena. Jos tahnassa on pieniä piikkejä, voi olla vitosvaihteen uusinta edessä, n. 300E. Jos vain tahnaa, niin ok. Täytä sitten niin täyteen, että on öljyä täyttöaukon pinnassa eli n. 0,5 l ekstraa. Vitosvaihde on noissa vuosissa pieni ongelma, jos on ajettu paljon vitosella alhaisilla kierroksilla. Roiskevoitelu ei toimi tehokkaasti alhaisssa nopeuksissa, koska vitosvaihdepakka kovin ylhäällä laatikossa. Sitten yksi testi, seuraa miten ohjaus palauttaa keskiasentoon. Jos huonosti, on edessä ohjauksen ylälaakerin vaihto, hinta n. 35€/laakeri ja vaihtotyö, jonka osaava tekee itse, jos osaavassa korjaamossa, n. 250€. Siinäpä sitä tärkeintä Ducaton tyyppiongelmaa.
Itellä on toinen Ducato menossa, ekalla tuli 170 000 km ja tällä toisella on vasta 33 000 km, molemmat 2,8, koneella, ei ongelmia vaihteiston kanssa. Ylälaakerit vaihtoon kun mittarissa oli 150 000 km. Normaalia huoltoa vaativat kaikki kulkuvälineet. Mutta jos 1,9 koneella, se kannattaa huoltaa tarkemmin, koska kone joutuu melko koville!
Ja ei kun vain nauttimaan hyvästä harrastuksesta!
älä mene kotikatuas kauvemmas,muuten tulee hinurilaskua
Kyllä Fiiulla pääsee kotiin, kokeiltu on niin Roomat kuin Rovaniemet, on Budapestit ja Portugalit eikä koskaan ole 12v aikana jääty matkalle. Matkalla suurimmat ongelmat ovat olleet 12V syöttö jonka hapettuma esti jääkaapin 12V käytön kunnes hoksasin sen puhdistaa ja toisen sulakkeen palaminen jonka vuoksi ei ilmastointi toiminut paluumatkalla Espanjasta. Fiiuilla yhteensä yli 300 tuhatta kilometriä ja edelleen.
Älä valehtele !!!!!!!
"Fiiuilla yhteensä yli 300 tuhatta kilometriä ja edelleen. "
Niin kuinka monella? Yhdellä fiiulla kun ei pääse lähellekään tuota.
Rohkea on poika ostoksensa kanssa ,tai on pelimannihenkinen ukko.