Taas on nostettu esille Pohjolan valuuttaunioni ja jopa valtioliitto valtamediassa, kun joku asiasta tietämätön brittitutkija jotain möläytti.
Nyt ajetaan myös Pohjoismaiden pelastusyhteistyötä. Aiemmin sotilasyhteistyötä. Kukaan ei vaan ole selvittänyt, mitä lisähyötyä Suomelle toisi yhteistyö juuri Pohjoismaiden kanssa verrattuna muihin EU.maihin tai miksei Venäjäänkin.
Svekopiirit pyrkivät sitomaan Suomen skandimaihin kaikella mahdollisella "yhteistyöllä". Sitten vedotaan tuohon touhuiluun pakkoruotsituksen jatkamiseksi ja jopa lisäämiseksi.
Hyvin läpinäkyvää suomalaisvastaista touhuilua....
Nyt ajetaan myös Pohjoismaiden pelastusyhteistyötä. Aiemmin sotilasyhteistyötä. Kukaan ei vaan ole selvittänyt, mitä lisähyötyä Suomelle toisi yhteistyö juuri Pohjoismaiden kanssa verrattuna muihin EU.maihin tai miksei Venäjäänkin.
Svekopiirit pyrkivät sitomaan Suomen skandimaihin kaikella mahdollisella "yhteistyöllä". Sitten vedotaan tuohon touhuiluun pakkoruotsituksen jatkamiseksi ja jopa lisäämiseksi.
Hyvin läpinäkyvää suomalaisvastaista touhuilua....
Vastaukset 18
Vanhimmat
Suomalaisten on syytä olla valppaana, kun svektahot yrittävät lopettaa Suomen itsenäisyyden ja alistaa meidät uudelleen Ruotsin vallan alle.
Onko esi-isiemme sankariuhri vapautemme puolesta ollut turhaa?
Pohjoismaiden unioni on järkevämpi ratkaisu Suomelle kuin Euroopan unionin liittovaltiokehitys. Jos nykymuotoinen EU hajoaa, Suomen kannattaa harkita pohjoismaista vaihtoehtoa. Fennoskandia on taloudellisesti yhä terveellä pohjalla, joten sen ei kannata upota EU:n alikehittyneimpien maiden mukana.
Sen sijaan että harhaillaan oikean unionin ja sekundaunionin välillä, Suomen pitäisi olla itsenäinen ja toimia kansainvälisesti kahden- ja monenkeskisten sopimusten kautta ilman että liityttäisiin tai oltaisiin osa mitään itsenäisyyttä rapauttavaa unionia.
Onpas pojilla (tai tytöillä) huono itsetunto
Mitä ihmettä itsetunnolla on tekemistä avauksen asian kanssa?
Kun ei osata sanoa mitään järkevää tai asia-argumenttia, heitetään tuollainen kliseemäinen itsetunto-argumentti peliin.
Ota nyt selvää nettisvekojen aivoituksista!
Ajavat - ja voimalla - Suomesta yksikielistä RUOTSINKIELISTÄ valtiota.
Ovat siis Suomen maan pettureita, nuo svekoloiset.
Ei linnaan - vaan vankilaan joutaisivat - tai saarelle Ahmneidenmaan saarelle.
Ruotsi on elävä yhteinen kielemme, Pohjoismaiden lingua franca. Kaksikielisyys on Suomelle tulevaisuudessa valtava voimavara, jos skandinaavinen suuntaus jälleen vahvistuu. Ruotsi on Suomeen nähden isoveljen asemassa eikä se asia muutu, koska Ruotsi tulee aina olemaan väestöltään suurempi, kulttuuriltaan rikkaampi ja taloudeltaan vahvempi kuin Suomi.
IDIÅÅÅTTI!
Voi herrajestas, miten lapsellisia kirjoituksia
Norden on perceestä ja saa pysyäkkin siellä..! Kyllä suomenkansa tietää eik alistu ruotsalaisten johdettaviksi. Sillä kansa muistaa ruotsin takia käydyt sodat jossa melkein suomenkansa tuhottiin.! Norden ruotsinkielisenä on varma menolippu tuhoon..!
Kyllä tarkoitan lapsellista. Sinun kirjoituksesi lisäksi esim.
- ...kun svektahot yrittävät lopettaa Suomen itsenäisyyden ja alistaa meidät uudelleen Ruotsin vallan alle.
- ...vankilaan joutaisivat - tai saarelle Ahmneidenmaan saarelle
- ...Suomesta yksikielistä RUOTSINKIELISTÄ valtiota
- ...jne jne
"Sillä kansa muistaa ruotsin takia käydyt sodat jossa melkein suomenkansa tuhottiin.!"
Niissä sodissa suomalaiset taistelivat Ruotsin kuninkaan uskollisina alamaisina loppuun saakka. Suomalaisten lojaalisuus Ruotsin kruunua kohtaan ei horjunut koskaanl. Suomesta saatiin Ruotsin armeijan eliittisotilaat. Ruotsi ei ole unohtanut tätä kunniakasta yhteistä historiaa. Suomi on aina Ruotsin silmissä erikoisasemassa. Suomen ei pidä hukata tuota voimavaraa luopumalla kaksikielisyydestä ja ruotsinkielen vaalimisesta.
" Niissä sodissa suomalaiset taistelivat Ruotsin kuninkaan uskollisina alamaisina loppuun saakka" Vaan nyt ei enää..! Meilläkin on aseet ja riittävästi, ei tartte kuokalla puolustaa miekkoja vastaan..! Vai ei ruotsi ole unohtanut..? Kyllä tuon kohtelusta näkee ja kokee.. Mustaan aukkoon koko Norden sitä ei ikinä enää tule ainakaan Ruotsin komennossa, se puolesta vaikka taistellaan.. Kielisortajille turpiin , kun ne hiusverkkoaan kohentaa..;-(
Tuolla paatoksella pääset STV tai höblään töihin..;-(
Nettisveko nimimerkillä "Håkan Wiik" tuli vääntämään kunnon svekopropagandat tähän avaukseen.
Hänen kommenttinsa oli niin täynnä valheellisia svekokäsityksiä, että ei jaksa lähteä kaikkea oikomaan.
Niistä saisi aikaan monta keskusteluketjua.
Rkp:n Stefan Wallinin mielestä Suomi ei ole pohjoismaa,vaan pohjoismaiden naapurimaa.
Olen tästä asiasta kertonut mm. US:n Puheenvuoropalstalla. Olkaa hyvä.
http://ryyti.puheenvuoro.uusisuomi.fi/46564-wallinille-rkp-suomi-on-pohjoismaiden-naapurimaa
Kulttuuri ja kehitys tuli Ruotsiin Euroopasta. Louis De Geeriä kutsutaan Ruotsissa "teollisuuden isäksi". Suomeen muuttaneet Paulig ja Stockmann opettelivat ruotsin, koska ruotsi oli virastokielenä Suomessa siihen aikaan. (Tai Venäjäänhän Suomi kuului 1800-luvulla). Suomalaisilla on suomen kieli ja Kalevala, noin niinkuin esimerkiksi. Ruotsalaisilla ei ole mitään omaa kulttuuria. Kaikki on "lainattu" Euroopasta. Ja näillä ns. suomenruotsalaisilla on pelkästään liian isot vaatteet päällään. Heidät tulee räätälöidä sopivan asun kantajiksi. Elikkä viiden prosentin vähemmistöksi.
Suomen ruotsinkielisillä on oma kanava SVT. Voisi olettaa että Höblä ja
Vasabladet ja mitä niitä nyt onkaan lakkautetaan. Sururuokakaupoissa myyvät Ruotsin lehtiä Aftonbladettia ja Expjesseniä.
Ja sitten surut sanovat olevansa ihan suomalaisia, ei nyt identiteetiltään, mutta maa on heidän!!!!
Onpas suosittu tämä ”pas*** lennättäminen”, rakentavaa???
Onneksi minä en ole ruotsinkielinen!
Nimim. Atte Jokikinen