Hulluille ei myönnetä sairausvakuutusta, henkivakuutusta eikä asuntolainaa:
Psykoterapiakäynnit tai mielenterveysongelmat voivat olla esteenä sairauskulu- tai henkivakuutuksen saamiselle. Tällaisia kokemuksia on lähes puolella näitä vakuutuksia hakeneista.
Myös pankkilainaan liittyvä lainaturvahakemus on toisinaan hylätty siksi, että hakija on käynyt psykoterapiassa, ilmenee Mielenterveyden keskusliiton mielenterveysbarometrista.
Keskusliiton puheenjohtajan Pekka Saurin mielestä mielenterveysongelmien käyttäminen yleisenä vakuutuksen epäämisperusteena on syrjintää.
Mielenterveyskuntoutujat kokevat yhä useammin tulevansa leimatuiksi. Tuoreen Mielenterveysbarometrin mukaan kuntoutujista 46 prosenttia tuntee joutuneensa leimatuksi ja 30 prosenttia kokee, että hänen seuraansa vältellään. Vielä vuotta aiemmin vastaavat luvut olivat selvästi pienemmät.
Mielenterveysalan ammattilaisten käsitys tilanteesta on vielä huonompi. Heistä peräti 67 prosenttia arvelee mielenterveyskuntoutujien leimautuvan terveydellisistä syistä.
http://www.hs.fi/kotimaa/Psykoterapia saattaa estää vakuutuksen saamisen/a1305549832725
Psykoterapiakäynnit tai mielenterveysongelmat voivat olla esteenä sairauskulu- tai henkivakuutuksen saamiselle. Tällaisia kokemuksia on lähes puolella näitä vakuutuksia hakeneista.
Myös pankkilainaan liittyvä lainaturvahakemus on toisinaan hylätty siksi, että hakija on käynyt psykoterapiassa, ilmenee Mielenterveyden keskusliiton mielenterveysbarometrista.
Keskusliiton puheenjohtajan Pekka Saurin mielestä mielenterveysongelmien käyttäminen yleisenä vakuutuksen epäämisperusteena on syrjintää.
Mielenterveyskuntoutujat kokevat yhä useammin tulevansa leimatuiksi. Tuoreen Mielenterveysbarometrin mukaan kuntoutujista 46 prosenttia tuntee joutuneensa leimatuksi ja 30 prosenttia kokee, että hänen seuraansa vältellään. Vielä vuotta aiemmin vastaavat luvut olivat selvästi pienemmät.
Mielenterveysalan ammattilaisten käsitys tilanteesta on vielä huonompi. Heistä peräti 67 prosenttia arvelee mielenterveyskuntoutujien leimautuvan terveydellisistä syistä.
http://www.hs.fi/kotimaa/Psykoterapia saattaa estää vakuutuksen saamisen/a1305549832725
Vastaukset 11
Vanhimmat
Paskapuhetta minä olen täyshulluksi todettu ja minulla on henkivakuutus tosin Ruotsista ostettu asuntolaina tosin Virosta hankittu ja sairausvakuutus tosin Jenkkien kautta kulkee ja kaikki on hyvin
Suomesta.
Minä puolestani harrastan urheilua ja saan lajiliiton kautta sellaisen lisenssiedun missä on tapaturva ja sairausvakuutus ja minäkin olen hullu tosin vain kvartin
SUOMEN HALLITUKSELLE EI MYÖSKÄÄN SIINÄ TAPAUKSESSA SAA MYÖNTÄÄ LAINAA, EIKÄ EDUSKUNNALLE, KOSKA MOLEMMISSSA istuu hulluja VIHERPUNKKEJA !!!!
"Mielenterveyskuntoutujat kokevat yhä useammin tulevansa leimatuiksi". Psykiatria on nimenomaan leimaamista ja perusoikeuksien viemistä tavalliselta kansalta. Taustalla on sekä psykiatrien että lääketehtaiden voiton maksimointi, ei hyvinvoinnin turvaaminen.
Kun koti ja vakuutukset puuttuvat, puuttuvat kansalaisten perustarpeet. Psykiatrit vievät myös kansalaisten perusoikeudet (perustuslain toinen luku). Sauri on täysin oikeassa. Kyseessä on rasismi rikoslain vastaisesti.
Psykiatria ei todellisuudessa edes ole lääketiedettä. Mikään muu lääketieteen ala ei aiheuta sinänsä terveeseen elimistöön - eritoten aivoihin - selviä vaurioiksi tulkittavia muutoksia ja sitten katso niiden olevan "terapeuttisia" tai jotenkin "sairautta parantavia". Esimerkiksi mielialalääkkeet kiihdyttävät neurogeneesiä eli uusien aivosolujen kehittymistä, mitä psykiatria pitää osoituksena lääkkeiden aivoja "parantavasta" vaikutuksesta. On kuitenkin vanhastaan tiedetty lääketieteellinen fakta, että neurogeneesin kiihtyminen on aivojen vaurioitumiseen yleisesti liittyvä korjausreaktio esimerkiksi päähän kohdistuneen fyysisen iskun jälkeen. Todellisuudessa lääkkeet saavat aikaan kemiallisia vammoja, joiden korjausyritykset mielivaltaisesti tulkitaan "terapiavaikutukseksi". Psykiatria on täynnä vastaavanlaisia esimerkkejä aivotoiminnallisen häiriön tai aivovamman tulkitsemisesta "terapeuttiseksi" Totuus on se, että kun sielullisia ongelmia lähdetään "parantamaan" kemiallisesti, niin tuloksena ei voi olla lääketieteellisestä näkökulmasta muuta kuin luonnollisen ja terveen elimistöllisen toiminnan häiriintymistä ja tuhoutumista. Psykiatria tulisi tämän takia lopettaa. Oikea lääketiede saa aikaan elimistön parantumista eikä tuhoutumista.
poikkeuksellisen oikeassa.
Miksi sinä käytät HULLU sanaa tässä yhteydessä!
Nih.
No, jos terveys/sairauskertomukseen on merkitty joku MT-diagnoosi, niin sevaikuttaa joka asiassa. Jopa terveydenhoidossa. Eli ... Tästähän juuri oli Dokument inifrån: Vårdlotteriet -ohjelmassa rehellinen kardiologian ylilääkärin sana: Jos mt-dg:n omistava potilas tulee päivystykseen niin ei häntä ensisijassa kardiologiselle osastolle oteta vaikka vaiva olisikin sydämeen liittyvä. Siis ohjelma oli ruotsalaista terveydenhoitoa käsittelevä. Mutta ihan sama meininki Suomessa. Kai se johtuu siitä, että ihan kuin sinä käytit sanaa HULLU, niin tekevät kaikki muutkin. Se että joku tietää että olet ollut mt:nä jossain niin se tarkoittaa sitä, että sinä olet jotenkin poikkeuksellinen, sellainen entisaikojen kylähullu, tosin silloin entisaikoinakin poikkeusyksilöä olisi auttanut, jos häntä olisi kohdeltu eri tavoin, niin kuin tekee nykyäänkin. Katsos jos onv aikka masennus ollut graavina, niin ei se älyä vie......
Toi ihan samaa kuin sen not in my backyard Tainan vehtailu kehitysvammaisten takia.
Joo.
Olenpa epäselvä.
Mutta vakuutuslaitokset - no, ei ne halua kalliita hoitoja maksaa kuiteskaan. Ja pankki, mikähän sillä olis syynä lainan antamattomuuteen - sekö että olettavat ihmisen olevan jatkuvasti työkyvytön ja siten maksukyvytön.
Ihan oikea tieto tuo syrjiminen
Mielenterveyspotilailla ja -kuntoutujilla maksatetaan naapureidenkin ja yhteiskunnan velkoja ja maksuja, koko omaisuus voi mennä Firmojen paratiisitileille, kun heikennetään ihan karmeilla aineilla ihmisten fyysistä ja psyykkistä selviytymistä ja toimintakykyä.
Muiden fyysisten sairauksien ja vammojen hoito jää usein toteutumatta.
Liekö tuota vuosisataista "poliittista agendaa" ---- ettei tosikonnien kleptokratian voimalla kokoonpannut bisnekset rupea pahemmin kusemaan?
Miten tuokin asia määritellään?Pitääkö hakea lääkäriltä todistus?
Monet julkkikset jotka ovat sanoneet,että ovat kokekeneet
masennuksen ovat nyt samalla viivalla.
Ei tuo voi mennä läpi.
Täysin tervettähän ei olekkaan.
Mielenterveyspotilaissa lienee
paljon myös ihmisiä, jotka joskus ovat saaneet punkinpureman, siitä seurannut
kyseisen olion levittämä spirokeetan aiheuttama infektio
vaikeine oireineen. Olisi hoidettavissa antibiooteilla, harvat tosin taitavat saada asianmukaisen hoidon. Mieluummin kautta aikojen potilaat ovat saaneet turruttavia vanhakantaisia psyykenlääkkeitä ---- vastaanotoilla vaan surkutellaan että onpa kuppa syönyt tosiaan aivot....
Eikö hoitohenkilökunnalla ole riittävää koulutusta?
Tuttua on myös että Kelan ei korvaa mitenkään psyykepotilaiden hoito- ja matkakustannuksia.
Tylyä tylsyyttä?