Moi!
Kiinnostaisi hankkia harrasteautoksi joku "työkalumaasturi". Käyttö lähinnä kala/erä yms reissut ja paljon ajoa siis melko kaukana sivistyksestä. Käyttö pääsoin kesällä ja syksyllä.
Nuo kolme otsikon mukaista autoa on käynyt mielessäni, mutta en osaa oikein päättää mitä lähtisin etsimään. Defenderiä olen ajanut ja ajomukavuudeltaan tarkoitukseeni ihan ok. Muut lienevät hienostuneempia. Ja kaikissa lienee riittävä maastokyky, kun todellinen maastoajo on aika vähäistä, vaikkakin erilaista polkutietä matkaan kyllä tulee.
Miten isot erot noiden väliilä mahtaa olla:
- ruostumisessa?
- koneen kestävyydessä?
- sähköjen luotettavuudessa?
- varaosien hinnoissa?
- kulutuksessa?
Auto tulisi olemaan saksan tuontia ja vuosimallia 1995-2000 ja koneena ao. mallin perusdiesel.
Mitä kehtaisitte suositella?
Defender vs. Land Cruiser vs. mersun G
5
664
Vastaukset
- LCLRMBG
Land Cruiser olisi ehkä vaivattomin ja edullisin ylläpidettävä. Maasto-ominaisuudet riittävät kaikissa mainitsemiisi olosuhteisiin.
- erätoveri haussa
Listään vielä:
Defender kiinnostaisi ehkä eniten, koska saa reksiteröityä 3h pakettiautoksi ja on alumiinikorinen, mutta muuten epäilyttää tuo brittiläinen tekniikka.
Land Cruiserit, joita olen nähnyt, tuntuvat olevan aika ruosteessa, etenkin rungon takaosasta. Liekö yksilövikoja? Onko LC:n moottori (6-syl diesel?) luotettava?
Mersut vaikuttavat kalliilta, jopa Saksassa.- neljällä pyörällä
engelsmannis kannattaa olla silmätarkkana lämpömittarin kanssa muuten saattaa kirpaista ikävästi lompakkoa
täältä saatat saada lisää tietoa
http://forums.offipalsta.com/
- EI KAIKKI OLE MAASTO
OSTASIN MERSU PROHFVESORI 300 CDI,JOSTA ON KARSITTU KAIKKI JOUTAVAT HIENOUKSET POIS.AUTOSSA ON 12JA24V VIRTAVEHKEET,MUTTA MAASTOSSA ON PETO MENEMÄÄN LUKKOJEN ANSIOSTA. AINOA MAASTOAUTO JOLLA USKALTAA MAASTOON LÄHTEÄ,MUUT MERKIT JALANROVERI TOSIN ON MAASTOON OMIAAN ,MUTTA SÄHKÖTUULETIN SÄRKYY HELPOSTI JA MATKA PYSÄHTYY.EDULLISIN MAASTOAUTO ON NIVA.
- mutakumi
Jos perse kestää niin G ???
Jos ei niin Saksaan hakemaan joku muu?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1925142Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,364533Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699113171Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2633092Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1593012- 542568
- 271939
- 561903
- 841886
- 231825