Moi!
Kiinnostaisi hankkia harrasteautoksi joku "työkalumaasturi". Käyttö lähinnä kala/erä yms reissut ja paljon ajoa siis melko kaukana sivistyksestä. Käyttö pääsoin kesällä ja syksyllä.
Nuo kolme otsikon mukaista autoa on käynyt mielessäni, mutta en osaa oikein päättää mitä lähtisin etsimään. Defenderiä olen ajanut ja ajomukavuudeltaan tarkoitukseeni ihan ok. Muut lienevät hienostuneempia. Ja kaikissa lienee riittävä maastokyky, kun todellinen maastoajo on aika vähäistä, vaikkakin erilaista polkutietä matkaan kyllä tulee.
Miten isot erot noiden väliilä mahtaa olla:
- ruostumisessa?
- koneen kestävyydessä?
- sähköjen luotettavuudessa?
- varaosien hinnoissa?
- kulutuksessa?
Auto tulisi olemaan saksan tuontia ja vuosimallia 1995-2000 ja koneena ao. mallin perusdiesel.
Mitä kehtaisitte suositella?
Defender vs. Land Cruiser vs. mersun G
5
621
Vastaukset
- LCLRMBG
Land Cruiser olisi ehkä vaivattomin ja edullisin ylläpidettävä. Maasto-ominaisuudet riittävät kaikissa mainitsemiisi olosuhteisiin.
- erätoveri haussa
Listään vielä:
Defender kiinnostaisi ehkä eniten, koska saa reksiteröityä 3h pakettiautoksi ja on alumiinikorinen, mutta muuten epäilyttää tuo brittiläinen tekniikka.
Land Cruiserit, joita olen nähnyt, tuntuvat olevan aika ruosteessa, etenkin rungon takaosasta. Liekö yksilövikoja? Onko LC:n moottori (6-syl diesel?) luotettava?
Mersut vaikuttavat kalliilta, jopa Saksassa.- neljällä pyörällä
engelsmannis kannattaa olla silmätarkkana lämpömittarin kanssa muuten saattaa kirpaista ikävästi lompakkoa
täältä saatat saada lisää tietoa
http://forums.offipalsta.com/
- EI KAIKKI OLE MAASTO
OSTASIN MERSU PROHFVESORI 300 CDI,JOSTA ON KARSITTU KAIKKI JOUTAVAT HIENOUKSET POIS.AUTOSSA ON 12JA24V VIRTAVEHKEET,MUTTA MAASTOSSA ON PETO MENEMÄÄN LUKKOJEN ANSIOSTA. AINOA MAASTOAUTO JOLLA USKALTAA MAASTOON LÄHTEÄ,MUUT MERKIT JALANROVERI TOSIN ON MAASTOON OMIAAN ,MUTTA SÄHKÖTUULETIN SÄRKYY HELPOSTI JA MATKA PYSÄHTYY.EDULLISIN MAASTOAUTO ON NIVA.
- mutakumi
Jos perse kestää niin G ???
Jos ei niin Saksaan hakemaan joku muu?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....568730Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.3066584Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?995907- 1523800
Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.283193Maahanmuuton vastustajat ovat vajakkeja
Jokainen täysijärkinen suomalainen tietää, että Suomi ei pärjää ilman ulkomaalaisvahvistuksia.623109- 1541884
On asioita joita kadun
Yksi niistä on eräs J mies. Olen vasta hiljattain tajunnut. Kuinka väärin tein. Tulit sydän tarjottimella.. mutta tässä171756- 321438
Mitä sä pelkäät?
Että paljastan sut ja touhusi? Elät jotain ihan omaa fantasiaasi ja ainoa virhees oli sekoittaa mut näihin sairaisiin le191196